Kolaps ve Francii: Dopravní stávka nebere konce, panují obavy ohledně Vánoc

Ve Francii již desátý den pokračují stávky v dopravě kvůli vládnímu návrhu reformy důchodů. Panují obavy, že se protestní akce protáhne do Vánoc a lidé se příští pátek nedostanou na svátky domů. Manažerka státních drah SNCF Rachelle Picardová nicméně listu Le Parisien řekla, že nejméně polovina cestujících o svátcích odjede. "Pokusíme se uskutečnit zázraky," ujistila.

Přidejte svůj názor

Francie, ilustrační foto
doporučujeme

Dnes ale protesty nadále těžce ochromovaly veřejnou dopravu. Podle údajů SNCF vyjela jen čtvrtina z plánovaných rychlovlaků TGV. V Paříži zůstalo kompletně uzavřených devět linek metra, vyjelo jen několik příměstských vlaků RER. Autobusová doprava je zajištěna ze 60 procent. Naproti tomu tramvaje jezdí v téměř normálních intervalech.

V nadcházejícím týdnu státní dráhy SNCF podle některých údajů zveřejní nouzový jízdní řád pro případ stávek v době vánočních dnů. V úterý ráno se podle Picardové "všichni cestující, kteří si rezervovali vlakovou jízdenku na spoj s odjezdem o vánočních prázdninách (pátek 20., sobotu 21. a neděli 22. prosince) dozvědí, jestli jejich vlak pojede nebo ne." Těm, jejichž spoj bude zrušen, se SNFC bude snažit nabídnout nějakou náhradní možnost, ujistila.

Podrobnosti chystané reformy představila vláda ve středu, odbory ale neuspokojila. Premiér Édouard Philippe uvedl, že transformace důchodového systému ve Francii vymaže nejrůznější výjimky, nová pravidla však podle něj budou spravedlivá. Zákonnou hranicí pro odchod do penze zůstane věk 62 let. Systémem bonusů a slev chce přitom vláda motivovat k odchodu na odpočinek až v 64 letech. Reformu bude ještě projednávat parlament.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlínská konference se vyslovila pro zbrojní embargo v Libyi

19.01.2020 21:06 Účastníci berlínské konference o Libyi se dnes dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga…

Johnson označil před Putinem Rusko za bezpečnostní hrozbu

19.01.2020 19:23 Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým …

Boris Johnson promluvil o Harrym a Meghan. Poslal jim vzkaz

19.01.2020 18:11 Britský premiér Boris Johnson dnes po sobotním oznámení Buckinghamského paláce, že princ Harry a…

V Berlíně začala konference o Libyi, dorazil Putin i Marcron

19.01.2020 16:45 V Berlíně začíná mezinárodní konference o Libyi, jejímž cílem je dosažení trvalého příměří v boji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama