Macron jednal s Pompeem, který neuznal výsledek voleb v USA. Důvod návštěvy není jasný

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jednal s ministrem zahraničí končící americké administrativy Mikem Pompeem. Francouzská média ministrovu návštěvu označují za zdvořilostní. Většina z nich upozorňuje, že pro Macrona, který na rozdíl od Pompea gratuloval zvolenému Joeovi Bidenovi k volebnímu vítězství, jde o delikátní setkání.

Mike Pompeo
doporučujeme

Agentura AP uvádí, že důvod Pompeovy třídenní návštěvy Paříže není zcela jasný. Novináři zřejmě nebudou mít příležitost dotázat se obou politiků na jejich rozdílný názor na volby, protože nebyla naplánována tisková konference. Členové Pompeova týmu pouze sdělili, že jim Francouzi vysvětlili, že kontakt s tiskem není vzhledem k opatřením vynuceným epidemií covidu-19 možné zajistit. Paříž také uvádí, že s jednáním souhlasila na Pompeovu žádost.

Pompeo strávil s manželkou v Paříži soukromý víkend a agentury jeho pobyt charakterizují jako rozloučení, byť to tak americká strana neoznačuje. Ráno Pompeo u sochy v Invalidovně uctil květinami památku nedávných teroristických útoků ve Francii a pak ho přijal jeho francouzský protějšek Jean-Yves Le Drian.

"Mike Pompeo bude v úřadě do 20. ledna, je tedy normální ho přijmout s respektem k americkým institucím. Jednat se bude o všem, o tématech, v nichž se shodneme, i o těch, v nichž ne," citovala agentura AFP francouzský diplomatický zdroj.

Macron byl mezi prvními, kdo Bidenovi gratulovali, Pompeo krátce před odjezdem na cestu do Evropy a na Blízký východ řekl, že USA čeká poklidný přechod ke druhé Trumpově administrativě.

Le Drian před jednáním ujistil, že vyjádří nesouhlas s rychlým stažením amerických vojáků z Iráku a Afghánistánu, jak to plánuje Trump. Na pořad se měl dostat také Írán, k němuž Trumpova administrativa zaujala jiný postoj než Evropa. Podle agentury AFP je Trumpova vláda odhodlaná vytvořit proti Íránu tak rozsáhlé sankce, které bude pro demokrata Bidena těžké zvrátit.

Z Francie ministr odletí do Turecka, kde se nesetká s politiky, ale s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem. Dále má v plánu jet do Gruzie, do Jeruzaléma a pak do několika zemí Perského zálivu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za videoklip o vraždě Samuela Patyho padl nepodmíněný trest

26.11.2020 21:01 Osmnáctiletý Francouz byl dnes odsouzen k 15 měsícům nepodmíněně za šíření videoklipu vyzývajícího…

Veto unijního rozpočtu je podle Maďarska a Polska nutné

26.11.2020 19:59 Aktualizováno Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na…

Francie chce očkovat proti covidu ještě letos. Veřejnost je však skeptická…

26.11.2020 19:50 Aktualizováno Francie chce začít první dávky očkovacích látek proti koronaviru v případě jejich schválení…

Europoslanci odsoudili omezení možnosti potratů v Polsku

26.11.2020 19:25 Evropský parlament dnes odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama