Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným testům

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že Francie má vůči tomuto svému zámořskému území dluh kvůli jaderným testům provedených v Tichomoří mezi lety 1966 a 1996. Lidé, kteří byli zkouškami poškozeni a trpí například rakovinou, by měli být podle Macrona lépe odškodněni, uvedla agentura AFP.

"Přebírám na sebe odpovědnost, chci pravdu a transparentnost," řekl francouzský prezident v projevu k polynéským představitelům. "Náš národ má vůči Francouzské Polynésii dluh. Tento dluh spočívá v tom, že se v ní uskutečnily tyto testy, především mezi lety 1966 a 1974," dodal Macron během posledního dne návštěvy na tichomořském souostroví.

Omluva, kterou požadovaly organizace sdružující poškozené jadernými testy, ale z Macronových úst nezazněla.

Macron podotkl, že při testech hrozila rizika, jejichž rozsah nebyl znám ani armádním představitelům, kteří za zkoušky zodpovídali. "Myslím, že je pravda, že bychom tyto testy ale neprováděli v Bretani nebo v departementu Creuse (ve střední části Francie)," přiznal Macron.

Šéf Elysejského paláce zdůraznil, že od doby, kdy se v roce 2017 ujal úřadu, byl zaznamenán pokrok ve vyřizování žádostí o odškodnění. Podle francouzského ministra pro zámořská území Sébastiena Lecornua je však odškodňování osob, které se v důsledku ozáření potýkají s onemocněními, stále velmi nedostatečné. Macron upřesnil, že lhůty pro podání žádostí o náhradu budou prodlouženy.

Poté, co Francie provedla 17 testů na Sahaře, přesunula v roce 1966 jaderné pokusy do Francouzské Polynésie, svého zámořského území. Tam během 30 let uskutečnila 193 dalších zkoušek, zpočátku atmosférických a posléze podzemních. Poslední test provedla Francie 27. ledna 1996, když se tehdejší prezident Jacques Chirac rozhodl přerušit moratorium, zavedené o tři roky dříve jeho předchůdcem Françoisem Mitterrandem.

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie Francouzská Polynésie Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy