Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v Německu, na kterých se v úterý dohodla s premiéry spolkových zemí. Zdůraznila, že je nutné zabránit rozšíření nakažlivější britské mutace koronaviru. I přes lepšící se epidemickou situaci čelí Německo podle Merkelové těžké fázi pandemie.

Angela Merkelová
doporučujeme

Merkelová na tiskové konferenci řekla, že v Německu sice mutace již byla zjištěna, stále ale není dominantní. "Ještě tomu můžeme zabránit, ještě máme čas," řekla. Varovala před okamžikem, kdy se mutace natolik rozšíří, že již nebude možné ji stávajícími opatřeními zadržet. Dodala, že o koordinaci tažení proti mutacím chce dnes jednat i na summitu Evropské unie.

Epidemická situace v Německu se podle Merkelové zlepšuje. "Denní počty nakažených klesají, klesá vytíženost nemocnice, je menší obsazenost lůžek intenzivní péče," uvedla. "Ukazuje se, že velká odříkání, která lidé v Německu již řadu týdnů podstupují, se začínají vyplácet. Ukazuje se, že snaha není zbytečná," řekla.

Na druhou stranu jsou ale podle kancléřky stále vysoké počty obětí. "Dnes to bylo zase přes tisíc obětí. Je nezbytné mít na paměti, že to není jen číslo, jsou to lidské osudy, jsou to rodiny," uvedla.

Kancléřka znovu odmítla kritiku za postup, jakým se Německo rozhodlo opatřit vakcínu. Německo se spolu s dalšími zeměmi EU dohodlo na společnému nákupu a následném přerozdělení uvnitř EU. "Pokud se dodrží vše, co se dohodlo, bude mít do konce léta možnost se nechat naočkovat každý," řekla Merkelová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama