Merkelová odsoudila antisemitské útoky a útoky na synagogy z posledních dnů

Německá kancléřka Angela Merkelová podle svého mluvčího odsoudila útoky na synagogy a další židovská kulturní zařízení v Německu. Informují o tom agentury. Výtržníci v uplynulých dnech poničili synagogy v několika městech, při protestech proti Izraeli pálili jeho vlajky nebo uráželi Židy.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Naše demokracie nesmí tolerovat takové projevy antisemitismu," řekl dnes mluvčí kancléřky Steffen Seibert a dodal, že Německo vyjadřuje Izraeli plnou solidaritu. Izrael v pondělí zahájil operaci proti palestinskému hnutí Hamás ovládajícímu Pásmo Gazy kvůli tomu, že palestinští radikálové útočí raketami na jeho území. Nynější eskalace násilí je největší od roku 2014.

"Konflikt na Blízkém východě nemá nic společného se zdejší židovskou komunitou," zdůraznil v televizi ARD izraelský velvyslanec v Německu Jeremy Issacharoff a vyzval německé úřady, aby "udělaly vše co mohou pro ochranu komunity".

Antisemitské protesty, které se v posledních dnech konaly v některých německých městech, dnes odsoudila také Ústřední rada muslimů v Německu. "Ten, kdo si stěžuje na rasismus a zároveň šíří antisemitskou nenávist, ztrácí právo si stěžovat. Ten, kdo se pouští do kritiky Izraele, pak ale ničí synagogy a napadá Židy, útočí na nás všechny a narazí na můj odpor," varoval předseda rady Aiman Mazyek.

Kvůli eskalaci násilí na Blízkém východě chce v sobotu v Berlíně protestovat několik palestinských skupin, napsala agentura DPA. Policie uvedla, že bude dohlížet i na dodržování opatření proti šíření koronaviru. Palestinci si 15. května připomínají nakbu, katastrofu. Tou je pro ně vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. Po jeho založení z nového státu uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Šance na spravedlnost. Slovenský tisk hodnotí obnovení procesu v kauze…

16.06.2021 08:55 Zrušení osvobozujícího rozsudku nad dvěma obžalovanými v případu vraždy slovenského novináře Jána…

Německo hlásí 1455 nově nakažených koronavirem

16.06.2021 08:00 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1455 nových případů nákazy koronavirem a 137 úmrtí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama