Na Lampedusu dorazilo dalších 300 běženců, ve Vídni se řešil boj proti nelegální migraci

Na italském ostrově Lampedusa přistálo v noci na dnešek bezmála 300 migrantů, kteří se z Afriky dostali k jeho břehům na 15 lodích. Informovala o tom italská média. Už v uplynulých dnech u ostrova přistály stovky běženců a středisko pro uprchlíky s kapacitou pro 95 osob je zoufale přeplněné, i když ve středu úřady 300 žadatelů o azyl na trajektu přepravily do sicilského přístavu Porto Empedocle.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury APA tvoří velkou část nově příchozích migrantů Tunisané, italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová proto oznámila, že se příští týden vydá do Tuniska, aby s tamní vládou hovořila o zrychlení procedury vracení odmítnutých žadatelů o azyl do země původu. O stejném tématu chce brzy jednat i s kolegy ze zemí EU.

"Cílem je, aby se rozjela konkrétní spolupráce mezi EU a africkými zeměmi. Tím by se předešlo příjezdu migrantů a zrychlilo by se vracení osob, které nemají v Evropě právo pobytu," uvedla ministryně, která se v pondělí setkala i se starostou Lampedusy Salvatorem Martellou.

Minulý týden vyzvali lídři jihoitalských regionů Sicílie a Kalábrie vládu, aby situaci s migranty připlouvajícími z Afriky do těchto oblastí urychleně řešila. V prvním pololetí se oproti loňsku počet migrantů, kteří dorazili do Itálie přes Středomoří, více než zdvojnásobil. Letos jich do Itálie od začátku roku připlulo podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 10.000. Loni připlulo do Itálie přes Středomoří 11.471 lidí za celý rok.

V boji proti nelegální migraci ve východním Středomoří, kde migranti pro cestu do střední a západní Evropy často využívají trasu přes balkánské státy, by měla pomoci lepší vzájemná koordinace a sdílení informací. Shodli se na tom na dnes skončené dvoudenní ministerské schůzce ve Vídni zástupci 18 zemí, mezi nimiž bylo i Česko a Slovensko. Téma povinného přerozdělování migrantů během jednání vůbec nepadlo, řekl ČTK náměstek českého ministra vnitra Jakub Kulhánek.

Podle unijní agentury pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex je nyní východní Středomoří nejfrekventovanější migrační trasou směrem do Evropy. Počty migrantů, kteří se snaží projít přes balkánské státy, se letos oproti stejnému období loni zvýšilo o 50 procent, uvedla rakouská tisková agentura APA.

"Migrace na západobalkánské trase stoupá a situace s nelegální migrací musí skončit," řekl v této souvislosti listu Bild německý ministr vnitra Horst Seehofer, který se schůzky zúčastnil jako zástupce země předsedající v tomto pololetí Evropské unii.

"Vznikne platforma, jejímž cílem bude koordinovat kroky na pomoc balkánským státům," řekl Kulhánek. Podle něj se ministři shodli, že akceschopnost v boji proti nelegální migraci často komplikuje fakt, že nefunguje výměna informací a že unijní země nemají přehled o tom, jakou formu pomoci by státy na balkánské trase aktuálně nejvíce potřebovaly.

Jednání ve vídeňském Hofburgu se kromě zástupců jednotlivých zemí zúčastnili i místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas, eurokomisař pro rozšíření Olivér Várhelyi či zástupce šéfa agentury Frontex Berndt Körner.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polské exvelvyslankyni v ČR hrozí vězení za týrání podřízených

30.11.2020 20:11 Bývalá polská velvyslankyně v Praze stane před soudem kvůli údajnému týrání podřízených. V případě…

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu, požádá v USA a EU o…

30.11.2020 17:09 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků…

Ve Francii potřetí začal soud s exprezidentem Sarkozym, veškerou vinu…

30.11.2020 16:51 V Paříži dnes po dvou odročeních pokračuje soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem…

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 států včetně Česka,…

30.11.2020 15:51 Za přípustnou označil dnes Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama