Na Lampedusu dorazilo dalších 300 běženců, ve Vídni se řešil boj proti nelegální migraci

Na italském ostrově Lampedusa přistálo v noci na dnešek bezmála 300 migrantů, kteří se z Afriky dostali k jeho břehům na 15 lodích. Informovala o tom italská média. Už v uplynulých dnech u ostrova přistály stovky běženců a středisko pro uprchlíky s kapacitou pro 95 osob je zoufale přeplněné, i když ve středu úřady 300 žadatelů o azyl na trajektu přepravily do sicilského přístavu Porto Empedocle.

Podle agentury APA tvoří velkou část nově příchozích migrantů Tunisané, italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová proto oznámila, že se příští týden vydá do Tuniska, aby s tamní vládou hovořila o zrychlení procedury vracení odmítnutých žadatelů o azyl do země původu. O stejném tématu chce brzy jednat i s kolegy ze zemí EU.

"Cílem je, aby se rozjela konkrétní spolupráce mezi EU a africkými zeměmi. Tím by se předešlo příjezdu migrantů a zrychlilo by se vracení osob, které nemají v Evropě právo pobytu," uvedla ministryně, která se v pondělí setkala i se starostou Lampedusy Salvatorem Martellou.

Minulý týden vyzvali lídři jihoitalských regionů Sicílie a Kalábrie vládu, aby situaci s migranty připlouvajícími z Afriky do těchto oblastí urychleně řešila. V prvním pololetí se oproti loňsku počet migrantů, kteří dorazili do Itálie přes Středomoří, více než zdvojnásobil. Letos jich do Itálie od začátku roku připlulo podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 10.000. Loni připlulo do Itálie přes Středomoří 11.471 lidí za celý rok.

V boji proti nelegální migraci ve východním Středomoří, kde migranti pro cestu do střední a západní Evropy často využívají trasu přes balkánské státy, by měla pomoci lepší vzájemná koordinace a sdílení informací. Shodli se na tom na dnes skončené dvoudenní ministerské schůzce ve Vídni zástupci 18 zemí, mezi nimiž bylo i Česko a Slovensko. Téma povinného přerozdělování migrantů během jednání vůbec nepadlo, řekl ČTK náměstek českého ministra vnitra Jakub Kulhánek.

Lepší koordinace a sdílení informací mezi členskými státy EU. K tomu má přispět nová platforma, jejíž vznik navrhlo Rakousko na konferenci ve Vídni. Podle nmv. Jakuba Kulhánka, který ČR ve Vídni zastupoval, pomůže platforma v boji proti nelegální migraci na západobalkánské trase. pic.twitter.com/9VYjduDYcR

— Ministerstvo vnitra (@vnitro) July 23, 2020

Podle unijní agentury pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex je nyní východní Středomoří nejfrekventovanější migrační trasou směrem do Evropy. Počty migrantů, kteří se snaží projít přes balkánské státy, se letos oproti stejnému období loni zvýšilo o 50 procent, uvedla rakouská tisková agentura APA.

"Migrace na západobalkánské trase stoupá a situace s nelegální migrací musí skončit," řekl v této souvislosti listu Bild německý ministr vnitra Horst Seehofer, který se schůzky zúčastnil jako zástupce země předsedající v tomto pololetí Evropské unii.

"Vznikne platforma, jejímž cílem bude koordinovat kroky na pomoc balkánským státům," řekl Kulhánek. Podle něj se ministři shodli, že akceschopnost v boji proti nelegální migraci často komplikuje fakt, že nefunguje výměna informací a že unijní země nemají přehled o tom, jakou formu pomoci by státy na balkánské trase aktuálně nejvíce potřebovaly.

Jednání ve vídeňském Hofburgu se kromě zástupců jednotlivých zemí zúčastnili i místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas, eurokomisař pro rozšíření Olivér Várhelyi či zástupce šéfa agentury Frontex Berndt Körner.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Itálie Frontex Horst Seehofer migrace EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy