Počet migrantů připlouvajících po moři do Španělska se letos výrazně snížil. Podle pozorovatelů a expertů oslovených agenturou AFP za poklesem stojí především Maroko, které po uzavření dohod s Madridem a Bruselem nenechává utečence vyplout ze svých břehů.
Podle posledních údajů španělského ministerstva vnitra připlulo od letošního ledna do Španělska 15.683 migrantů, tedy o 45 procent méně, než v prvních osmi měsících roku 2018.
Španělská námořní cesta se stala hlavní migrační trasou do Evropy poté, co Evropská unie uzavřela dohodu s Tureckem v roce 2016 a Itálie loni uzavřela svoje přístavy. Podle posledních údajů však nyní více utečenců míří do Evropy východním středomořím do Řecka.
Maročtí policisté "zabraňují vyplutí člunů, zatímco předtím je nechávali být," uvedl José Encinas, představitel civilní gardy v Andalusii na jihu Španělska, kam většina lodí s utečenci připlouvá. Podle nejmenovaného zdroje z jedné mezinárodní organizace úřady rozmístily na severu Maroka na strategické pozice policisty, kteří vyplutím zabraňují.
Někteří experti tvrdí, že Maroko využívá migraci jako páku při vyjednávání s Madridem. "Momenty, kdy se v minulosti dvoustranné vztahy mezi Marokem a Španělskem zadrhávaly, se časově shodovaly s růstem počtu příchozích migrantů do Španělska. Když se vztahy zlepšovaly, tak příchody znatelně klesaly," řekl AFP expert z barcelonského výzkumného centra pro mezinárodní záležitosti. "Když chce Maroko více peněz, otevře kohoutky migrace a když ty peníze dostane, tak je zase zavře," dodává Encinas z civilní gardy.
Španělský premiér Pedro Sanchez, který nastoupil do funkce loni v červnu, kdy migrace do Španělska prudce rostla, vyslal opakovaně svoje ministry do Rabatu a následně Maroko i sám navštívil a setkal se s králem Mohammedem VI.
Letos v únoru zemi navštívil i španělský král Felipe VI., který dohlížel na podpis jedenácti dvoustranných dohod. Oproti lednu 2019 pak o měsíc později poklesl počet příchozích migrantů více než čtyřikrát, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).
Rabat především získal od Madridu finanční pomoc. Španělsko mu v srpnu poskytlo 32 milionů eur (téměř 827 milionů korun) na kontrolu nelegální migrace, o měsíc dříve mu dalo 26 milionů eur (asi 672 milionů korun) na vozidla pro ministerstvo vnitra.
Marocké a španělské úřady si vzájemnou spolupráci pochvalují a chtějí v ní nadále pokračovat. Organizace hájící lidská práva, například Amnesty International, však odsuzují fakt, že evropské státy v podstatě platí za ochranu svých hranic jiným zemím. Nelíbí se jim rovněž rychlé vracení migrantů zpět do Maroka a nucené přesídlování utečenců, kterého se podle nich dopouští marocká policie při snaze dostat migranty dále od pobřeží.
Související

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii
uprchlíci , Španělsko , Maroko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 1 hodinou

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 3 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
včera

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
včera

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
včera

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
včera

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
včera
Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“
Zdroj: Libor Novák