NATO je ve stavu mozkové smrti, USA si dělají co chtějí, tvrdí Macron

Severoatlantická aliance se v současnosti nachází ve stavu mozkové smrti, prohlásil v rozhovoru poskytnutém britskému týdeníku The Economist francouzský prezident Emmanuel Macron. Důvodem je podle něj změna postoje Spojených států a chování Turecka, které před časem podniklo ofenzivu na severu Sýrie. Německá kancléřka Angela Merkelová a šéf NATO Jens Stoltenberg dnes tento názor jasně odmítli, aliance je podle nich silná.

Přidejte svůj názor 59 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

"To, co právě zažíváme, je mozková smrt NATO," řekl v rozhovoru Macron, podle něhož Evropská unie musí posílit svou obranyschopnost, a snížit tak závislost na Spojených státech.

S první části Macronova vyjádření dali jasný nesouhlas najevo Merkelová a Stoltenberg po společném jednání v Berlíně. "Tento názor neodpovídá mému," poznamenala šéfka německé vlády, podle níž je aliance nepostradatelná a v řadě oblastí dobře pracuje. "NATO je silné," podotkl zase Stoltenberg, podle kterého toho země aliance dělají společně více než kdy dříve.

Macronovo vyjádření naopak uvítala mluvčí ruské diplomacie. "Zlatá slova. Pravdivá a vyjadřující podstatu. Přesná definice nynějšího stavu NATO," napsala Marija Zacharovová na facebooku. Francouzský prezident se sice ve stejném interview podle agentury AFP kriticky vyjádřil i o Rusku, jehož nynější model podle něj "není udržitelný", ale na tuto část ruská mluvčí nereagovala.

NATO si nyní podle francouzského státníka musí vyjasnit své strategické cíle. "Spojené státy svá strategická rozhodnutí se svými partnery v NATO vůbec nekoordinují," postěžoval si. Členové vojenské aliance jsou navíc podle Macrona nyní svědkem "agrese, kterou zahájil další člen NATO, tedy Turecko, a to v oblasti, kde jsou ve hře naše zájmy, aniž by to koordinoval". "To, co se stalo, je pro NATO velký problém," zdůraznil šéf Elysejského paláce. Pochyby o turecké vojenské akci dnes dala najevo i Merkelová.

V souvislosti s tureckou ofenzivou podle Macrona vyvstala řada otázek včetně té kolem článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně. Tento článek stanoví, že útok proti jedné nebo více zemím NATO je považován za útok proti všem členům aliance. "Pokud se režim (syrského prezidenta) Bašára Asada rozhodne odpovědět na akce Turecka, zapojíme se?" položil otázku francouzský prezident.

Podle Macrona se země EU po nástupu prezidenta Donalda Trumpa k moci již nemohou plně spoléhat na Spojené státy a musí posílit vlastní obranyschopnost nezávisle na NATO. Zároveň je podle něj třeba znovu zahájit strategický dialog s Ruskem. K jednání s Moskvou musí přitom EU přistupovat bez naivity a uvědomit si musí i to, že sbližování bude nějakou dobu trvat, poznamenal prezident.

V rozhovoru Macron kritizoval také amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podle něj Severoatlantickou alianci vnímá jako "hospodářský projekt". "Podle něj je to projekt, kde Spojené státy zajistí jakousi formu geopolitického deštníku, na oplátku ale požadují hospodářskou výlučnost," řekl Macron. "K tomuhle se Francie nezavázala," dodal.

Příští summit Severoatlantické aliance se uskuteční 3. a 4. prosince v Londýně.

Loading...
Vstupte do diskuze (59)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson: Brexit bude určitě 31. ledna

19.11.2019 21:58 Británie "rozhodně" vystoupí z Evropské unie 31. ledna a do konce příštího roku je schopná uzavřít…

Na palubě trajektu v Nizozemsku našli desítky migrantů

19.11.2019 21:22 Nejméně 25 migrantů bylo dnes nalezeno v nákladním trajektu krátce poté, co vyplul z Nizozemska do…

Otřes v Británii: Strany pro brexit se propadají na dno

19.11.2019 20:38 Aktualizováno Podpora Konzervativní strany britského premiéra Borise Johnsona se podle všeho před prosincovými…

Z rodného domu Hiltera v Braunau am Inn bude policejní stanice

19.11.2019 19:08 Rodný dům někdejšího nacistického diktátora Adolfa Hitlera v hornorakouském městě Braunau am Inn…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama