NÁZOR: Vznikne evropská armáda? Politolog naznačil, kdo bude mít hlavní slovo

Spojené státy obrací pozornost k Asii a Evropa - ke svému velkému překvapení - nemá místo u jednacího stolu, konstatuje Alexandre Robinet-Borgomano v komentáři pro server Politico. Politolog z think tanku Institut Montaigne poukazuje, že kroky jako stažení z Afghánistánu či nedávné uzavření trojstranného bezpečnostního patku AUKUS ukazují, jak moc Spojené státy hodlají upřít své úsilí k zadržování ambicí Číny.

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Aktuální téma, které chybí

Nehledě na nedělní volby musí Německo definovat svou roli v tomto novém geopolitickém uspořádání, míní autor komentáře. Vysvětluje, že budoucnost evropské obrany závisí právě na příštím německém kancléři.

Geopolitika však v německé politické debatě chybí, ačkoliv by měla být aktuálním tématem, upozorňuje Robinet-Borgomano. Připomíná, že před volbami nebyla skutečným předmětem hlubokých diskuzí mezi kandidáty na německého kancléře, včetně dvou hlavních favoritů, křesťanského demokrata Armina Lascheta a sociálního demokrata Olofa Scholze.

"Oba kandidáti přistupují k evropské otázce pouze skrze finanční optiku," pokračuje politolog. Poukazuje, že Laschet se chce vrátit k paktu o stabilitě a růstu, zatímco Scholz volá po skutečné fiskální unii a skutečné průmyslové suverenitě EU, přičemž podobnou vizi sdílejí Zelení, kteří pravděpodobně také zasednou v příští spolkové vládě.

Vize silné a ekonomicky suverénní Evropy se blíží úvahám francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ale vyhýbá se klíčové otázce, míní odborník. Ta podle něj zní, co se stane se společnou evropskou obranou a Francií podporovaným projektem "Silné Evropy".

V moderním Německu představují mocenské a vojenské zásahy dlouhodobě tabu, vyzdvihuje Robinet-Borgomano. Dodává, že německý prezident Horst Köhler například v roce 2010 rezignoval poté, co prohlásil, že země by měla být schopná vojensky intervenovat při obraně svých strategických zájmů a bránit riziku destabilizace konkrétních regionů, obzvláště při zabezpečování obchodních tras.

Favorité německých voleb si to velmi dobře uvědomují a ačkoliv jsou všichni pro vznik evropské armády, žádný ve své kampani otevřeně nepodporoval vojensky suverénní Evropu, uvádí politolog. Zdůrazňuje, že naneštěstí pro ně si Německo nemůže dovolit tuto otázku dále ignorovat.

Mocenský imperativ

"Pokud jde o geopolitiku, merkelovská kombinace diplomatického centrismu a merkantilistické logiky vyčerpává možnosti," pokračuje autor komentáře. Za iluzorní označuje myšlenku, že Německo může pokračovat ve své bezpečnostní závislosti na NATO a zároveň využívat ruské energie a vyvážet zboží na čínský trh.

Držet se těchto protichůdných postupů, aniž by to vyvolalo hněv alespoň jedné z příslušných mocností, je přinejmenším riskantní, domnívá se Robinet-Borgomano. Dodává, že spolu s tím, jak v Indo-Pacifiku vzniká vojenská polarizace podobná studené válce, Berlín se musí rozhodnout, kam se v této nové geopolitické dynamice zařadí.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Angela Merkelová si toto uvědomovala více, než dávala najevo, soudí politolog. Zmiňuje posílení německých vojenských výdajů po roce 2014, které nyní předčily ty francouzské, stejně jako vyslání fregaty Bayern do Jihočínského moře letos v srpnu. "Co jiného by to bylo, když ne taktní vojenská asertivita v dané oblasti?" táže se Robinet-Borgomano.   

Otázka nabrala na palčivosti po nedávném vytvoření aliance AUKUS - spojenectví Austrálie, Velké Británie a Spojených států -, kterého Francie zajisté využije k otevřenému prosazování myšlenky suverénní evropské obrany, očekává autor komentáře. Věří, že EU projekt pravděpodobně podpoří, ministři zahraničí jednotlivých unijních zemí ostatně v uplynulém týdnu na Valném shromáždění OSN prohlašovali, že v roztržce vyvolané založením AUKUS stojí za Paříží.

Navzdory svému relativně váhavému postoji se i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová postavila za Francii, připomíná politolog. To považuje za důležitý krok, který naznačuje, že v případné polarizaci mezinárodních otázek je EU připravena jednat, ale pouze za situace, kdy Německo a Francie budou spolupracovat na vytvoření silné evropské obrany.

Jak končí éra kancléřky Angely Merkelové, francouzsko-německé spojenectví se musí řídit mocenským imperativem, což v zemi, jakou je Německo, chce politickou odvahu, přiznává Robinet-Borgomano. "Doufejme, že nový německý kancléř bude na tento úkol připraven," uzavírá svůj komentář.

Témata: Německo | Francie | EU | USA | EuroZprávy.cz

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Související:

Právě se děje

reklama