Německé poslance čeká debata o povinném očkování proti covidu-19

Němečtí poslanci budou ve středu projednávat první a zřejmě ani zdaleka ne poslední návrh zákona o všeobecném povinném očkování proti nemoci covid-19. Skupina vládních poslanců sociální demokracie (SPD), Zelených a svobodných liberálních demokratů (FDP) navrhuje vakcinovat všechny starší 18 let a odmítače trestat pokutou.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Povinnost nechat se imunizovat by pak platila nejvýše dva roky. Již nyní ale vznikají konkurenční návrhy, které věkovou hranici zvyšují, případně povinné očkování zcela odmítají.

Německá vláda zavedení povinného očkování dlouho odmítala, názor ale nyní již bývalá konzervativní kancléřka Angela Merkelová změnila po rychlém podzimním šíření koronaviru. V prosinci, jen pár dní před odchodem z politiky, podpořila návrh svého sociálnědemokratického nástupce Olafa Scholze, který řekl, že kvůli nízké míře proočkovanosti se Německo bez povinné vakcinace neobejde. Scholz tehdy uvedl, že by chtěl všeobecnou očkovací povinnost od února, případně od března. Zdůraznil také, že konečné slovo bude mít Spolkový sněm.

Scholz povinné očkování nadále podporuje, již nyní je ale jasné, že rychlé prosazení Němce nečeká. Prozatím se povinné očkování bude týkat zdravotníků, pečovatelů a záchranářů. Pokud se k 15. březnu neprokážou očkovacím certifikátem, nebudou moci svou profesi vykonávat. Výjimku zákon, který poslanci schválili již v prosinci, uděluje jen osobám, které ze zdravotních důvodů vakcinovány být nemohou.

Skupina vládních poslanců v čele s místopředsedou sociálnědemokratické frakce Dirkem Wiesem nyní parlamentu předkládá k debatě první konkrétní návrh, jak by všeobecná očkovací povinnost mohla v Německu vypadat. Wiese v rozhovoru s agenturou DPA řekl, že téma je mimořádně citlivé, proto k němu také s kolegy přistupoval s opatrností.

"Je možné, že dosáhneme vysoké základní imunity, takže povinné očkování již nebude potřeba," řekl Wiese. Povinnost by tak podle vládních poslanců měla být omezena na jeden až dva roky. Wiese také uvedl, že aktuální studie hodnotí nyní doporučované třídávkové schéma vakcinace jako dobré k poskytnutí ochrany před těžkým průběhem covidu-19, proto by také povinnost měla vycházet ze tří dávek. "Je ale možné, že v budoucnu bude vhodné podat další posilující dávku, třeba u seniorů či chronicky nemocných. To už by ale bylo dobrovolné," dodal.

Lidem, kteří bez zdravotních důvodů povinné očkování odmítnou, bude hrozit pokuta. Její výše ještě není upřesněna, podle Wieseho by ale měla být až v řádu tisíců eur (desítky tisíc korun). Pokud pokutu lidé neuhradí, budou čelit penále podle stávajícího sankčního zákona, který jako horní hranici stanovuje 25.000 eur (611.000 korun). Wiese s kolegy ale nechtějí uplatňovat institut takzvané donucovací vazby, kdy by odmítač očkování musel do změny názoru setrvat ve vazbě.

Jak bude případné ověřování očkovaných vypadat, známo zatím není. Zřejmě ale z časových důvodů nevznikne centrální registr, protože by to podle Wieseho neumožnilo zavést povinné očkování před nadcházející podzimní a zimní sezonou. Řešením může být kontrola přes údaje pojišťoven a obcí, která potřebná data mají.

Nepočítá se také s rychlým zavedením očkovací povinnosti, jak si Scholz přál. Návrh Wieseho a jeho kolegů počítá s platností v létě, možná až od srpna.

Zda tento návrh získá podporu zákonodárců, jasné není. Liberální poslanec a místopředseda Spolkového sněmu Wolfgang Kubicki je proti všeobecné očkovací povinnosti. V rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag řekl, že zákon zaryté odmítače k očkování nepřesvědčí a že státu naopak hrozí chaos kvůli udělování pokut a jejich následnému vymáhání, které by mohlo zatížit soudy na řadu let.

"Stát, který nedokáže prosadit to, co nařídí, bude k smíchu. A to by byla jen voda na mlýn zastánců konspirací a popíračů existence koronaviru," řekl Kubicki. Cestu k vyšší proočkovanosti proto vidí spíše v důslednější informační kampani. "Sám mám tři dávky a nechám si dát i čtvrtou, pokud to bude doporučeno. V každém případě očkování snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na covid," řekl.

Kubicki nicméně předpokládá, že většinu v parlamentu nakonec najde očkovací povinnost pro starší 50 let, kterým podle statistik Institutu Roberta Kocha (RKI) hrozí v případě nákazy největší zdravotní komplikace. Na takovém návrhu pracuje Kubického stranický kolega Andrew Ullmann, který to považuje za zlatou střední cestu. V rozhovoru se zpravodajskou televizí n-tv ale prohlásil, že možná ani žádná očkovací povinnost nakonec nebude. "Může se stát, že varianta omikron se stane endemická, pak už bude debata o povinné imunizaci zbytečná," dodal.

Své postoje se chystá zveřejnit i konzervativní unie CDU/CSU, která je nejsilnějším opozičním uskupením v německém parlamentu.

Povinné očkování má v Německu nadále podporu většiny obyvatel. Aktuální průzkum agentury YouGov uvádí, že pro je 60 procent respondentů a proti 32 procent. Oproti prosincové anketě se podpora mírně snížila, s očkovací povinností tehdy souhlasilo 63 procent oslovených a proti jich bylo 30 procent, zbytek respondentů na věc neměl názor.

Tématu povinného očkování se věnuje i německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který před dvěma týdny k veřejné debatě pozval příznivce a odpůrce vakcinace. Prezident v diskuzi řekl, že se nebude přiklánět na žádnou stranu, aby neovlivnil práci zákonodárců, ostře se ale ohradil proti tvrzením některých kritiků karanténních opatření, že v Německu panuje koronavirová diktatura.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počasí bude mít tento týden do tropů daleko. Ochlazení s sebou přinese déšť

23.05.2022 06:30 Letní teploty z minulého týdne se v tom nadcházejícím opakovat nebudou. Ochladí se a v některých…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, dialog s Maďarskem vidí optimisticky

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Čtyři unijní země vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů s Ruskem

23.05.2022 11:06 Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů na svém území, kterou v roce 1993 podepsalo s…

Podle Dudy je načase podepsat novou dohodu o vztazích Polska a Ukrajiny

22.05.2022 17:10 Aktualizováno Podle polského prezidenta je načase podepsat novou dohodu o dobrých sousedských vztazích Polska a…

Zákazníkovi se nelíbila cena espressa, na kavárnu zavolal policii

22.05.2022 11:23 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemní plyn bude Evropa podle odborníků potřebovat ještě řadu let

22.05.2022 08:04 Zemní plyn bude Evropa podle oslovených odborníků potřebovat ještě řadu let. Dodávky ruského plynu…

Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska

20.05.2022 19:53 Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou…

Macron obměnil vládu, v čele diplomacie velvyslankyně z Londýna

20.05.2022 17:16 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 14:37 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

Související:

Právě se děje

reklama