Německo za poslední rok odmítlo jen 36 migrantů

Německé úřady od loňského srpna odmítly přímo na hranicích do země vpustit jen 36 migrantů. S odkazem na informace ministerstva vnitra o tom dnes informoval server Spiegel Online. Kvůli sporu o odmítání žadatelů o azyl přímo na hranicích se přitom loni málem rozpadla německá vláda.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Přímo na německo-rakouské hranici, přes kterou do Německa přichází nejvíce migrantů, odmítli policisté od srpna 2018 vpustit do země 34 migrantů. Ti následně putovali zpět do Řecka, kde na území takzvaného schengenského prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích poprvé vstoupili. Dva další migranti putovali po odmítnutí na hranici do Španělska.

Kvůli sporu o odmítání žadatelů o azyl přímo na hranicích se přitom loni vyhrotila situace ve vládě kancléřky Angely Merkelové. Konflikt mezi tehdejší předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merkelovou a předsedou bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a ministrem vnitra Horstem Seehoferem ohrožoval i tradiční unii sesterských konzervativních stran.

Zatímco Seehofer zrychlené odmítání některých migrantů na hranicích vehementně prosazoval, Merkelová odmítala jednostranná opatření a trvala na celoevropském řešení. Loni v červenci se nakonec strany německé vládní koalice na způsobu vracení migrantů do unijní země, kde je poprvé zaregistrovali, dohodly.

Kvůli tomu Německo uzavřelo dohody s Řeckem a Španělskem, které umožňují žadatele o azyl vracet ve zrychleném řízení, aniž by bylo třeba složitě prověřovat, odkud přišli. Seehofer loni v září oznámil v parlamentu, že obdobnou dohodu jako s Aténami a Madridem uzavřel také s Římem. Tehdejší italský ministr vnitra Matteo Salvini to ale odmítal. Podle aktuálního vyjádření německého ministerstva je sice dohoda s Itálií uzavřená, vzhledem "k interním procesům na italském ministerstvu vnitra" ale ještě nevstoupila v platnost.

Podle serveru Spiegel Online počet odmítnutých migrantů na hranicích výrazně zaostává za tím, co si od opatření představitelé unie konzervativních stran CDU/CSU slibovali.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo nahradí Merkelovou? Němci prozradili, koho chtějí za kancléře

10.04.2020 11:06 Příštím kandidátem konzervativní unie CDU/CSU na kancléře by měl být podle největší části Němců…

Maďarsko eviduje 210 nově nakažených

10.04.2020 10:04 Maďarsko zaznamenalo dalších 210 lidí s koronavirem, celkový počet nakažených tak vystoupil na 1190…

Německo: 113.525 nakažených, 2373 obětí. Pandemie tady bude ještě dlouho,…

10.04.2020 06:58 Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu vzrostl za posledních 24 hodin o 5323 na…

Rakousko zavádí zdravotní kontroly na hranicích s ČR a Slovenskem

10.04.2020 04:13 Rakousko rozšířilo zdravotní kontroly svých hranic kvůli koronaviru také na hranice s Českou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy