Francie je pod karanténou, lidé kvůli ní prchali z velkých měst

Po Itálii, Španělsku nebo Česku dnes zavedla omezení pohybu osob ve snaze dostat pod kontrolu šíření nového koronaviru také Francie. Karanténní režim pro místních přibližně 67 milionů obyvatel začal platit v poledne a podle ministra vnitra Christophea Castanera jsou pravidla v evropském srovnání nejpřísnější. Média informovala o dopoledním "exodu" z velkých měst včetně Paříže, odkud lidé hromadně prchali s cílem přečkat izolaci v méně zalidněných oblastech. Zároveň přicházela varování ohledně vytíženosti francouzského zdravotnictví.

Paříž, ilustrační foto

"V některých regionech se blížíme nasycení (kapacit)," konstatoval ve vysílání rozhlasové stanice France Inter ministr zdravotnictví Olivier Véran. Situace je napjatá zejména na severovýchodě Francie.

Prefektka departementu Haut-Rhin Josiane Chevalierová ráno oznámila, že resuscitační oddělení v tamních nemocnicích jsou plná, zatímco v sousední oblasti Bas-Rhin jsou "z velké většiny obsazená".

Počet potvrzených případů onemocnění COVID-19, které nový typ koronaviru způsobuje, ve Francii od začátku minulého týdne několikanásobně vzrostl už na více než 6600. Už o víkendu se objevovaly informace, že stovky lidí v této souvislosti vyžadují intenzivní lékařskou péči. Podle pondělní bilance v zemi zemřelo 148 lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus.

Vláda kvůli tomu po uzavření škol, restauračních zařízení a méně důležitých obchodů vyhlásila celostátní karanténu, přičemž prezident Emmanuel Macron hovořil o "zdravotní válce". 

Ministr vnitra Castaner dnes na začátku nejméně dvoutýdenního krizového režimu vyzval obyvatele, aby byli v tomto boji "spojenci" vlády. Francie podle něj zavedla nejpřísnější pravidla v celé Evropě, zakázány jsou veškeré "kolektivní činnosti".

"Stolování s rodinou, večeře s přáteli, sledování fotbalu s několika kamarády, sraz na partičku karet. (...) Tohle všechno nejen že není doporučené, je to zakázané," citoval Castanera deník Le Monde.

Těsně před zavedením povinné izolace se ale tvořily davy lidí například na pařížských nádražích, odkud lidé vyráželi do regionů, kde za daných okolností předpokládají příjemnější pobyt. "Raději bychom byli v méně uzavřených podmínkách, ve větším domě se zahradou, než v pařížském bytě," řekla na stanici Gare du Nord novinářka Camille, která se s partnerem stěhovala za matkou žijící na severu Francie.

Paříž opouštěla také 32letá Léa Bélorgeyová, která v rozhovoru s AFP vyjádřila znepokojení nad tím, co na cestě zažila. "Jsem z toho trošku nervózní, na nádraží Montparnasse bylo dnes ráno hodně lidí, nebyly mezi nimi žádné bezpečnostní rozestupy," uvedla.

Další lidé se na cestu z metropole vydávali autem a ti, co naopak zůstávali, podle Reuters vzali útokem lékárny a supermarkety, ačkoli tyto prodejny zůstanou nadále v provozu. Dokládají to i záběry šířené francouzskými médii, jako například video televize BFM TV z jistého obchodu na pařížském předměstí.

Podle ministra zdravotnictví vláda nemá v úmyslu bránit lidem v přesunu do "sekundárních" bydlišť, pravidla pro omezení mezilidského kontaktu ale prý budou po celé zemi stejně přísná. Na jejich dodržování má v terénu dohlížet 100.000 příslušníků bezpečnostních složek.

Státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari dále avizoval "výrazné omezení provozu pozemní i letecké dopravy", píše Le Monde. Státní železniční společnost SCNF prý tento týden zredukuje počet spojů na zhruba polovinu oproti běžnému stavu, plán aerolinek Air France bude údajně seškrtán asi na pětinu.

I přes celostátní karanténu bude od čtvrtka opět zasedat dolní komora francouzského parlamentu, aby se mohla projednávat krizová opatření vlády. Národní shromáždění nicméně bude pracovat v "omezeném formátu", který má podle dnešního oficiálního prohlášení "zajistit dodržování hygienických pravidel". Ve Francii už mělo nejméně 18 poslanců pozitivní test na koronavirus, dodává AFP.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama