Francie je pod karanténou, lidé kvůli ní prchali z velkých měst

Po Itálii, Španělsku nebo Česku dnes zavedla omezení pohybu osob ve snaze dostat pod kontrolu šíření nového koronaviru také Francie. Karanténní režim pro místních přibližně 67 milionů obyvatel začal platit v poledne a podle ministra vnitra Christophea Castanera jsou pravidla v evropském srovnání nejpřísnější. Média informovala o dopoledním "exodu" z velkých měst včetně Paříže, odkud lidé hromadně prchali s cílem přečkat izolaci v méně zalidněných oblastech. Zároveň přicházela varování ohledně vytíženosti francouzského zdravotnictví.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

"V některých regionech se blížíme nasycení (kapacit)," konstatoval ve vysílání rozhlasové stanice France Inter ministr zdravotnictví Olivier Véran. Situace je napjatá zejména na severovýchodě Francie.

Prefektka departementu Haut-Rhin Josiane Chevalierová ráno oznámila, že resuscitační oddělení v tamních nemocnicích jsou plná, zatímco v sousední oblasti Bas-Rhin jsou "z velké většiny obsazená".

Počet potvrzených případů onemocnění COVID-19, které nový typ koronaviru způsobuje, ve Francii od začátku minulého týdne několikanásobně vzrostl už na více než 6600. Už o víkendu se objevovaly informace, že stovky lidí v této souvislosti vyžadují intenzivní lékařskou péči. Podle pondělní bilance v zemi zemřelo 148 lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus.

Vláda kvůli tomu po uzavření škol, restauračních zařízení a méně důležitých obchodů vyhlásila celostátní karanténu, přičemž prezident Emmanuel Macron hovořil o "zdravotní válce". 

Ministr vnitra Castaner dnes na začátku nejméně dvoutýdenního krizového režimu vyzval obyvatele, aby byli v tomto boji "spojenci" vlády. Francie podle něj zavedla nejpřísnější pravidla v celé Evropě, zakázány jsou veškeré "kolektivní činnosti".

"Stolování s rodinou, večeře s přáteli, sledování fotbalu s několika kamarády, sraz na partičku karet. (...) Tohle všechno nejen že není doporučené, je to zakázané," citoval Castanera deník Le Monde.

Těsně před zavedením povinné izolace se ale tvořily davy lidí například na pařížských nádražích, odkud lidé vyráželi do regionů, kde za daných okolností předpokládají příjemnější pobyt. "Raději bychom byli v méně uzavřených podmínkách, ve větším domě se zahradou, než v pařížském bytě," řekla na stanici Gare du Nord novinářka Camille, která se s partnerem stěhovala za matkou žijící na severu Francie.

Paříž opouštěla také 32letá Léa Bélorgeyová, která v rozhovoru s AFP vyjádřila znepokojení nad tím, co na cestě zažila. "Jsem z toho trošku nervózní, na nádraží Montparnasse bylo dnes ráno hodně lidí, nebyly mezi nimi žádné bezpečnostní rozestupy," uvedla.

Další lidé se na cestu z metropole vydávali autem a ti, co naopak zůstávali, podle Reuters vzali útokem lékárny a supermarkety, ačkoli tyto prodejny zůstanou nadále v provozu. Dokládají to i záběry šířené francouzskými médii, jako například video televize BFM TV z jistého obchodu na pařížském předměstí.

Podle ministra zdravotnictví vláda nemá v úmyslu bránit lidem v přesunu do "sekundárních" bydlišť, pravidla pro omezení mezilidského kontaktu ale prý budou po celé zemi stejně přísná. Na jejich dodržování má v terénu dohlížet 100.000 příslušníků bezpečnostních složek.

Státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari dále avizoval "výrazné omezení provozu pozemní i letecké dopravy", píše Le Monde. Státní železniční společnost SCNF prý tento týden zredukuje počet spojů na zhruba polovinu oproti běžnému stavu, plán aerolinek Air France bude údajně seškrtán asi na pětinu.

I přes celostátní karanténu bude od čtvrtka opět zasedat dolní komora francouzského parlamentu, aby se mohla projednávat krizová opatření vlády. Národní shromáždění nicméně bude pracovat v "omezeném formátu", který má podle dnešního oficiálního prohlášení "zajistit dodržování hygienických pravidel". Ve Francii už mělo nejméně 18 poslanců pozitivní test na koronavirus, dodává AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italové propadají zoufalství. Doléhá na ně vyčerpání z izolace, píše…

31.03.2020 14:55 Když se před třemi týdny v Itálii zavedlo omezení pohybu, začala se po internetu šířit videa Italů,…

Soud kvůli atentátu na Charlie Hebdo začne v září, obžalováno je 17 osob

31.03.2020 14:50 Soud s lidmi obžalovanými z podílu na teroristických útocích na redakci francouzského časopisu…

Nouzové pravomoci vlád nesmí narušit hodnoty EU, apeluje Ursula von der…

31.03.2020 14:46 Nouzová opatření, která zavádějí vlády některých členských zemí, musí být časově omezená a…

Polsko zpřísňuje opatření proti koronaviru, inspirovalo se Českem

31.03.2020 14:31 Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes ohlásil zpřísnění opatření proti šíření koronaviru na další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama