Právní stát by pro Jourovou byl dobrou i logickou volbou

Pokud by česká eurokomisařka Věra Jourová v nové unijní exekutivě dostala na starosti dohled nad dodržováním principů demokratického a právního státu, získala by prestižní a politicky náročný post. Měla by přitom slušnou šanci stát se zároveň místopředsedkyní Evropské komise.

ČTK to řekla vedoucí bruselské kanceláře think-tanku Europeum Zuzana Stuchlíková, podle níž by přidělení zmíněné náplně práce političce ze střední Evropy byl od budoucí šéfky komise Ursuly von der Leyenové logický tah.

O tom, že Jourová nabídku dostala, napsal v úterý bruselský web Politico. Lidé z okolí české eurokomisařky dnes informaci nepotvrdili a za spekulaci ji označil i premiér Andrej Babiš. Jeho vláda měla pro Jourovou zájem o ekonomicky zaměřenou oblast, podle Stuchlíkové by ale dohled nad dodržováním principů právního státu rozhodně nebyl prohrou.

" V Bruselu je to vnímáno jako prestižní portfolio," uvedla česká znalkyně poměrů v unijních institucích. Jourová má podle ní navíc šanci, že by mohla dosáhnout až na místopředsednický post. Podobně jako Frans Timmermans, který měl princip právního státu na starosti dosud. Česká eurokomisařka má vedle potenciálního zisku důležité působnosti podle Stuchlíkové výhody v tom, že je žena a má zkušenosti z předchozí komise. Navíc pochází z regionu, jehož zástupci dosud nemají pro příští funkční období žádný přední post v hlavních unijních orgánech.

Od von der Leyenové by výběr liberální české političky byl podle Stuchlíkové logický právě kvůli jejímu nizozemskému předchůdci. "Už by se nemohlo používat, že Frans Timmermans je ze západní Evropy a je odtržený od reality regionu," řekla analytička Europea v narážce zejména na Polsko a Maďarsko, proti nimž vede EK řízení týkající se právě dodržování principů demokracie a právního státu. Jejich vlády vnímaly Timmermanse jako politika nepřátelsky nakloněného svému regionu a země visegrádské skupiny se začátkem léta podílely na zablokování možnosti, že by se mohl stát novým předsedou komise.

V Bruselu se však rovněž objevují hlasy, že jmenování Jourové do pozice neoblíbené vládními politiky v Budapešti a Varšavě je snahou rozbít jednotu zemí V4. Pokud by Češka post získala, bude podle Stuchlíkové premiér Babiš, který se snaží udržovat s polským i maďarským premiérem blízké vztahy, v nelehké pozici. "Otázkou je i to, jestli to může (Jourové) zkomplikovat vztahy s jejím domovským hnutím ANO," uvažuje šéfka bruselské kanceláře institutu. Sám Babiš dnes označil možnost přidělení zmíněného portfolia Jourové za prestižní.

Jourová dosud zastává post komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti mužů a žen. I když ani tento rezort nebyl snadný, podle Stuchlíkové by českou političku čekal krok na velmi exponovanou půdu. "Minimálně politicky by to bylo výrazně náročnější, protože by byla v první linii těch, co vyjednávají s potížisty," řekla Stuchlíková s odkazem na zmíněné země.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Věra Jourová

Aktuálně se děje

před 25 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy