Právní stát by pro Jourovou byl dobrou i logickou volbou

Pokud by česká eurokomisařka Věra Jourová v nové unijní exekutivě dostala na starosti dohled nad dodržováním principů demokratického a právního státu, získala by prestižní a politicky náročný post. Měla by přitom slušnou šanci stát se zároveň místopředsedkyní Evropské komise.

ČTK to řekla vedoucí bruselské kanceláře think-tanku Europeum Zuzana Stuchlíková, podle níž by přidělení zmíněné náplně práce političce ze střední Evropy byl od budoucí šéfky komise Ursuly von der Leyenové logický tah.

O tom, že Jourová nabídku dostala, napsal v úterý bruselský web Politico. Lidé z okolí české eurokomisařky dnes informaci nepotvrdili a za spekulaci ji označil i premiér Andrej Babiš. Jeho vláda měla pro Jourovou zájem o ekonomicky zaměřenou oblast, podle Stuchlíkové by ale dohled nad dodržováním principů právního státu rozhodně nebyl prohrou.

" V Bruselu je to vnímáno jako prestižní portfolio," uvedla česká znalkyně poměrů v unijních institucích. Jourová má podle ní navíc šanci, že by mohla dosáhnout až na místopředsednický post. Podobně jako Frans Timmermans, který měl princip právního státu na starosti dosud. Česká eurokomisařka má vedle potenciálního zisku důležité působnosti podle Stuchlíkové výhody v tom, že je žena a má zkušenosti z předchozí komise. Navíc pochází z regionu, jehož zástupci dosud nemají pro příští funkční období žádný přední post v hlavních unijních orgánech.

Od von der Leyenové by výběr liberální české političky byl podle Stuchlíkové logický právě kvůli jejímu nizozemskému předchůdci. "Už by se nemohlo používat, že Frans Timmermans je ze západní Evropy a je odtržený od reality regionu," řekla analytička Europea v narážce zejména na Polsko a Maďarsko, proti nimž vede EK řízení týkající se právě dodržování principů demokracie a právního státu. Jejich vlády vnímaly Timmermanse jako politika nepřátelsky nakloněného svému regionu a země visegrádské skupiny se začátkem léta podílely na zablokování možnosti, že by se mohl stát novým předsedou komise.

V Bruselu se však rovněž objevují hlasy, že jmenování Jourové do pozice neoblíbené vládními politiky v Budapešti a Varšavě je snahou rozbít jednotu zemí V4. Pokud by Češka post získala, bude podle Stuchlíkové premiér Babiš, který se snaží udržovat s polským i maďarským premiérem blízké vztahy, v nelehké pozici. "Otázkou je i to, jestli to může (Jourové) zkomplikovat vztahy s jejím domovským hnutím ANO," uvažuje šéfka bruselské kanceláře institutu. Sám Babiš dnes označil možnost přidělení zmíněného portfolia Jourové za prestižní.

Jourová dosud zastává post komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti mužů a žen. I když ani tento rezort nebyl snadný, podle Stuchlíkové by českou političku čekal krok na velmi exponovanou půdu. "Minimálně politicky by to bylo výrazně náročnější, protože by byla v první linii těch, co vyjednávají s potížisty," řekla Stuchlíková s odkazem na zmíněné země.

Související

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Věra Jourová

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 1 hodinou

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 3 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

včera

včera

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost

Izraelská bezpečnostní rada v neděli večer jednomyslně schválila plán na rozšíření vojenské ofenzivy proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle dostupných informací plán počítá s obsazením větší části území a s dlouhodobou izraelskou přítomností v oblasti. Cílem operace má být nejen porážka Hamásu, ale i navrácení izraelských rukojmích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy