Při mezinárodní zátahu proti organizovanému zločinu bylo po světě zatčeno 800 lidí

V rámci mezinárodní policejní operace bylo zatčeno přes 800 lidí podezřelých z účasti na organizovaném zločinu. Vyšetřovatelům se podařilo nabourat do šifrované komunikační aplikace An0m a nahlížet do tajných zpráv, v nichž si podezřelí ve více než stovce zemí psali o chystaných zločinech. Uvedla to dnes evropská policejní agentura Europol.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Operace Trojan Shield (Trojský štít) je jednou z největších a nejsofistikovanějších, kterou kdy provedly bezpečnostní složky v boji proti organizovanému zločinu," uvádí se v prohlášení Europolu. Policisté mohli 18 měsíců v reálném čase číst obrovské množství zpráv, které si psali členové kriminálních sítí po celém světě. Celkem měli zpráv k dispozici 27 milionů.

"Tyto informace vedly v uplynulém týdnu ke stovkám policejních operací po celém světě: od Nového Zélandu přes Austrálii a Evropu po Spojené státy a to s impozantními výsledky," řekl podle agentury AFP na tiskové konferenci zástupce ředitele Europolu pro operace Jean-Philippe Lecouffe. "Více než 800 zatčených, více než 700 prohledaných míst, více než osm tun kokainu," vyjmenoval některé z výsledků akce.

Zátahy se uskutečnily v uplynulých dnech v 16 zemích. Cílem operace bylo podle Europolu rozbít globální sítě organizovaného zločinu, pašování drog a praní peněz bez ohledu na místo působnosti. Namířeny byly proti kriminálním organizacím působícím ve více než stovce zemí, včetně motorkářských gangů, italské mafie či drogových kartelů.

Vyšetřovatelům se podařilo dostat do aplikace An0m, pomocí níž komunikovali zločinci z mnoha koutů světa. Jejím prostřednictvím si psali o chystaných vraždách či obchodech s drogami, uvedla dnes dříve australská policie, která v posledních dnech zatkla 224 lidí napříč celou zemí. Novozélandská policie oznámila 35 zadržených, Německo a Švédsko shodně 70, Nizozemsko 49. Zatýkalo se také ve Spojených státech, Británii, Rakousku, Estonsku či Finsku.

Aplikace An0m se instalovala na mobilní telefony, které měly zablokované veškeré jiné funkce a dokázaly komunikovat jen mezi sebou. Zločinci takové přístroje mezi sebou sami šířili, protože se domnívali, že fungují nezávisle na obvyklých komunikačních kanálech, a jsou proto mimo dohled policie.

"V podstatě si jeden druhému nasazovali pouta tím, že přecházeli na An0m a věřili mu a otevřeně na něm komunikovali, aniž by tušili, že je celou dobu odposloucháváme," řekl šéf australské policie Reece Kershaw.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama