Při budování obranných systémů nesmí EU zapomínat na těžkou techniku a letectvo, radí experti

Při budování nových obranných systémů, umělé inteligence nebo vesmírných technologií nesmí Evropa zapomínat na těžkou vojenskou techniku, letectvo nebo protivzdušnou obranu. Vyplynulo to ze středeční bezpečností konference, kterou v rámci českého předsednictví Evropské unii pořádalo ministerstvo obrany.

ČTK to řekl náměstek ministryně obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný. Evropa by se podle něj měla z války na Ukrajině poučit, že současná převaha Ruska nad Ukrajinou spočívá v kvantitě zbraní, a že je potřeba velmi rychle vyhodnocovat vývoj ve válce.

Konference o významu moderních technologií pro evropskou obranu a bezpečnost se konala ve středu v Praze. Účastníci se věnovali debatám o možnosti společných akvizic zemí EU, nastupujícím a přelomovým technologiím jako výzvě a příležitosti pro evropskou bezpečnost a hledání možných společných iniciativ v obraně mezi EU a NATO.

Podle Kopečného byla součástí konference prohlídka výstavy na Letné, která ukazuje vojenskou techniku, o kterou přišlo Rusko při agresi na Ukrajině. "Aby se účastníci podívali, proti čemu bojujeme, proti čemu reálně dnes vyvíjíme technologie," zdůvodnil prohlídku Kopečný.

Na konferenci podle něj opakovaně zaznělo, že při budování nových systémů, umělé inteligence a vesmírných technologií nesmí evropské země zapomínat na to, co reálně zachraňuje životy a její obranyschopnost. "A to je těžká technika, letectvo a to co tvořilo tradiční nebo starší nástroje armád. Bez dělostřelectva, bez tankového vojska a bez těžkých mechanizovaných brigád, letectva a protivzdušné obrany nemá žádná obrana šanci," poznamenal náměstek.

Za jedno z poučení z války na Ukrajině označil to, že současná převaha Ruska nad Ukrajinou vychází jednoznačně z kvantity. Výhodu získává zejména díky většímu počtu dělostřelectva. "Ukrajina to částečně vyrovnává přesně mířenou střelbou, mnohem lepším propojením s navigací," podotkl.

Několik řečníků ze států EU podle Kopečného zmínilo, že v jejich zemích se nyní vede diskuse hlavně o doplňování skladů například dělostřeleckou municí. Rusko podle něj nemá v této oblasti lepší výrobní kapacity, ale čerpá z desítek let budovaných zásob. I když evropské výrobní kapacity nad ruskými zásobami nakonec převáží, bude to ale trvat dlouho, dodal.

Jako další poučení z války vidí to, že NATO musí při plánování své obrany velmi rychle vyhodnocovat vývoj. Poznamenal, že první tři týdny se na Ukrajině hojně využívaly řízené protitankové střely, poté získaly na významu bezpilotní prostředky. "Dnes ani jedno z toho už není tolik účelné, překlopilo se to do dělostřelecké a protidělostřelecké fáze války," uvedl. Klíčovou roli podle něj hraje také protivzdušná obrana a elektronický boj.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Aktualizováno před 39 minutami

Aktualizováno před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 8 hodinami

Havárie v Praze. Neteče voda ve čtyřech čtvrtích na severu města

Více než 50 tisíc odběratelů v Praze se ve středu ocitlo bez vody. Důvodem je havárie na vodovodním řadu, ke které došlo při napouštění po plánované výluce. K opravě by mělo dojít ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy