Zákaz evropské vlajky na Eurovizi způsobil poprask. EK žádá vysvětlení

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas požádal Evropskou vysílací unii (EBU) o vysvětlení, proč během finále písničkové soutěže Eurovize zakázala mávat vlajkou Evropské unie.

Finále letošní Eurovize se konalo v sobotu ve švédském městě Malmö. Podle agentury AFP organizátoři zakázali používat jakoukoli jinou vlajku než vlajky zúčastněných zemí.

Tento zákaz se vztahoval i na vlajku EU s dvanácti hvězdami, která reprezentuje 27 členských států EU a je také symbolem Rady Evropy, která zahrnuje 46 zemí.

Eurokomisař Schinas uvedl, že toto rozhodnutí organizátorů vrhlo stín na událost, která měla za cíl spojit evropské občany.

"Méně než měsíc před volbami do Evropského parlamentu a v době geopolitických turbulencí (...) rozhodnutí EBU poškodilo symbol, který spojuje všechny Evropany," napsal Schinas ve svém dopise. Uvedl také, že EU se stala terčem "zlomyslných a autoritářských aktérů".

Schinas poukázal na to, že organizátoři olympijských her v Paříži evropskou vlajku naopak povolili. Tato nekonzistentnost podle něj vyvolává otázky o povaze a účelu soutěže Eurovision Song Contest.

Eurokomisař proto žádá organizátory o vysvětlení logiky jejich rozhodnutí a případné vyvození odpovědnosti za tento krok.

Evropská komise již v pondělí oznámila, že bude kontaktovat EBU, aby ji upozornila na toto pochybení.

Soutěž Eurovision Song Contest vyhrál Švýcar Nemo, který se stal prvním umělcem identifikujícím se jako nebinární.

V sobotním finále se setkali zástupci 25 zemí, ale velká část pozornosti se soustředila na kontroverzi kolem zástupkyně Izraele kvůli válce, kterou jeho armáda vede v Pásmu Gazy proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. 

Související

Více souvisejících

eurovize EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy