Rakousko přerušilo železniční spojení s Itálií, státní muzea jsou zavřená

Kvůli šíření nového typu koronaviru dnes Rakousko do odvolání přerušilo železniční spojení s Itálií. Do země budou moci jezdit jen nákladní vlaky. Ve Vídni se ráno neotevřelo žádné z osmi státních muzeí. Kvůli vládnímu nařízení zůstanou Uměleckohistorické i Přírodovědné muzeum, Albertina či zámek Belvedere zavřené přinejmenším do konce března, informovala rakouská tisková agentura APA.

V Rakousku se zatím potvrdilo 246 případů nákazy koronavirem, informuje Kurier.at. Nejvíce jich připadá na Tyrolsko. Tato rakouská spolková země od soboty uzavře lyžařské středisko Ischgl.

Rakouská vláda v úterý oznámila, že kvůli infekci zakáže vstup do země všem italským občanům, kteří nebudou mít potvrzení od lékaře, že se koronavirem nenakazili. Nařídila také uzavření všech vysokých škol a zrušení akcí s více než 500 účastníky venku a s více než stem účastníků uvnitř budov. Zrušení svého programu následně oznámila řada divadel a kin včetně vídeňského divadla Burgtheater či Státní opery. Turistům se uzavřel také chrám svatého Štěpána v centru hlavního města.

Kvůli snaze zastavit šíření nákazy dnes Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) do odvolání přestaly jezdit s osobními vlaky do Itálie. Všechny vlaky, které běžně do této země míří, končí nyní v Innsbrucku či Villachu. Nákladní vlaky rakouských drah do Itálie a zpět budou dál jezdit, na hranicích se ale vždy vystřídají strojvůdci.

Z vládního nařízení, které ode dneška zakazuje shromáždění více než sta lidí uvnitř budov, jsou výslovně vyjmuty obchody s potravinami, nákupní centra a stravovací zařízení. Omezení se netýká ani hromadné dopravy či zasedání politických orgánů země, tedy především parlamentu a zemských sněmů.

Své instituce se dnes na základě vládního dekretu rozhodli uzavřít také ředitelé osmi státních muzeí ve Vídni. Přinejmenším do konce měsíce se návštěvníci nepodívají do Uměleckohistorického a Přírodovědného muzea, jejichž protilehlé budovy stojí u okružní třídy Ringstrasse, do nedalekého Muzea moderního umění v Muzejní čtvrti, Technického muzea, Muzea užitého umění, Albertiny a zámku Belvedere. Své expozice i čítárny uzavře do konce měsíce také Rakouská národní knihovna, která sídlí v někdejším sídle rakouských císařů Hofburgu.

Původně na pátek plánované slavnostní otevření nové pobočky muzea Albertina, které se soustředí na moderní umění, bylo odloženo na neurčito.

Podle Johanny Rachingerové, která předsedá grémiu ředitelů státních muzeí, bylo už v posledních několika dnech znát, že návštěvníků výrazně ubývá. Organizátoři zrušili také řadu akcí, pro které si pronajali prostory muzeí. Podle Rachingerové bude mít situace značný dopad na finanční kondici kulturních institucí. "Bude těžké dodržet naše rozpočty," uvedla.

V Rakousku se zatím potvrdilo 246 případů nákazy novým koronavirem. Celkem laboratoře provedly 5362 testů. Čtyři lidé se již z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, zotavili. Nejvíce nakažených hlásí Tyrolsko (57) následované Vídní (50) a Dolními Rakousy (45), které hraničí s Českem i Slovenskem.

Tyrolský hejtman Günther Platter dnes oznámil, že kvůli nákaze se od soboty na dva týdny uzavře místní vyhlášené lyžařské středisko Ischgl. Opatření, které je první týkající se přímo lyžařského turismu, považuje hejtman za rozhodující. Součástí preventivních kroků je v Tyrolsku i nově vyhlášený zákaz návštěv v nemocnicích.

Související

Více souvisejících

Rakousko Vlaky Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

před 3 hodinami

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

před 4 hodinami

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 5 hodinami

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 10 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 12 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 12 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 13 hodinami

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy