Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

Text poselství přednesl arcibiskup Diego Ravelli, přičemž papežova slova ožívala mocným prohlášením: „Kristus vstal z mrtvých.“ Papež František připomněl, že vzkříšení není jen abstraktní ideou, ale silou, která léčí, mění a přináší naději. „Láska zvítězila nad nenávistí, světlo nad temnotou, pravda nad lží,“ zdůraznil.

Přesto jeho poselství nebylo jen oslavou života – bylo i výzvou k lidstvu, aby nezapomnělo na utrpení ve světě. Papež se zvláště zaměřil na Svatou zemi, kterou označil za „zraněnou konfliktem“ a sužovanou „nekonečným výbuchem násilí“. Vyjádřil solidaritu s obyvateli Gazy a křesťanskou komunitou v této oblasti, kde pokračující válka způsobuje „smrt, zkázu a hrozivou humanitární krizi“.

Opět apeloval na okamžité příměří v Pásmu Gazy, propuštění rukojmích a umožnění přístupu humanitární pomoci. Také vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo hladovějícím lidem, kteří touží po mírové budoucnosti.

Podobné prosby zazněly i směrem k Libanonu, Sýrii a Jemenu, kde papež vyzval k nalezení řešení prostřednictvím „konstruktivního dialogu“.

Papež František rovněž připomenul válkou zdevastovanou Ukrajinu a modlil se za dosažení „spravedlivého a trvalého míru“. Zmínil i Jižní Kavkaz a podpořil úsilí o mírovou dohodu mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Právě se přehrává: Poslední veřejné vystoupení papeže Františka

Poslední veřejné vystoupení papeže Františka Video:

Na západním Balkáně pak vyzval politické lídry, aby usilovali o harmonii a odmítli destabilizační kroky.

Afrika hrála v papežově poselství klíčovou roli. Vzpomněl oběti násilí v Demokratické republice Kongo, Súdánu, Jižním Súdánu, na Sahelu, v oblasti Velkých jezer i na Rohu Afriky.

„Při brutalitě konfliktů nesmíme zapomínat, že nejde o cíle, ale o lidi – o osoby s duší a lidskou důstojností,“ prohlásil papež. Zvláště se modlil za křesťany, kteří nemohou svobodně vyznávat svou víru.

Zdůraznil, že skutečný mír není možný bez svobody náboženství, svobody myšlení a svobody projevu – a bez odzbrojení.

„Světlo Velikonoc nás vyzývá bořit zdi, které nás dělí,“ řekl papež a vyzval národy, aby své zdroje nesměřovaly k vyzbrojování, ale k boji proti hladu, k podpoře rozvoje a vzájemné péči.

František nezapomněl ani na Myanmar, kde obyvatelé trpí nejen důsledky konfliktu, ale i následky nedávného zemětřesení. Přivítal oznámení příměří jako znamení naděje pro tuto zemi.

V závěru papež vyzval k propuštění válečných a politických vězňů v duchu velikonočního milosrdenství.

„Každý den jsme svědky obrovské žízně po smrti a zabíjení,“ posteskl si papež František a uzavřel: „Nechť velikonoční Kristus naplní naše srdce jistotou, že i my jsme povoláni ke společnému životu, kde již nebude slyšet hřmot zbraní ani hukot smrti.“

Den na to papež zemřel. Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

Související

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

Více souvisejících

Papež František

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není

Česko si v těchto dnech užívá předčasné jaro, teploty dokonce mají v tomto týdnu překročit 15 stupňů. Zima ale možná ještě neřekla poslední slovo. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) není vyloučeno, že se k nám v březnu dostane chladný vzduch z Arktidy. 

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici

Policie s největší pravděpodobností překvalifikuje případ ze Šumperku z pokusu o vraždu na obvinění z vraždy. Taxikářka, kterou muž bodl nožem, totiž zemřela v nemocnici. Obviněný navíc s jejím autem narazil do jiného vozidla a zranil další dva lidi. 

včera

Český lev

Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka

Hudební rámec pro letošní slavnostní předávání cen Český lev, které 14. března nabídne v přímém přenosu z Kongresového centra Praha Česká televize na ČT1, vytvoří slovenský skladatel nejen filmové hudby Adrián Čermák. Diváci se mohou těšit na hudební doprovod vycházející z Čermákových zkušeností s filmovou a scénickou hudbou, který pracuje s atmosférou, emocemi a rytmem slavnostního večera a propojí elektronické prvky s živou interpretací samotného autora na klávesy. Na pódiu se během večera spojí s DJkou působící zejména na berlínské scéně Dariou Krylosovou aka DDK.

včera

Andrej Babiš a Igor Červený

Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů

Babišova vláda zasedla poprvé v kompletním složení, tedy už i s nově jmenovaným ministrem životního prostředí Igorem Červeným (Motoristé). Zabývala se mimo jiné zprávou o plnění Akčního plánu politiky v oblasti závislostí 2023–2025, zrušila několik svých pracovních a poradních orgánů a rozhodla o přesunu agendy Rady pro výzkum, vývoj a inovace z Úřadu vlády na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život

Ukrajinské drony zaútočily na továrnu na hnojiva v západním Rusku. Při události zemřelo sedm lidí, nejméně dalších deset osob utrpělo zranění. Informovala o tom BBC. K útoku došlo krátce po čtvrtém výročí zahájení války na Ukrajiny, kterou Moskva rozpoutala invazí do sousední země. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti

Policejní manévry proběhly v úterý odpoledne v Havířově kvůli nebezpečnému muži, který s pistolí ohrožoval lidi v obchodě a následně se zabarikádoval v bytě. Do obydlí nakonec vstoupila zásahová jednotka, muž je po smrti. Případ se vyšetřuje pro podezření z pokusu o vraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy