Operace Luxor: Rakousko provedlo rozsáhlé razie proti Muslimskému bratrstvu

Rakouští policisté provedli dnes ráno ve čtyřech spolkových zemích razie proti lidem a spolkům podezřelým z podpory islamistických hnutí Muslimské bratrstvo a Hamás. Zátah, jehož výsledkem je předvedení 30 osob k výslechu, se připravoval více než rok, informovala agentura APA.

Rakouská policie
doporučujeme

Ministr vnitra Karl Nehammer na dopolední tiskové konferenci řekl, že policisté provedli více než 60 domovních prohlídek. Operace s označením Luxor se zúčastnilo 930 policistů.

Podle státního zastupitelství ve Štýrském Hradci se domovní prohlídky uskutečnily ve spolkových zemích Štýrsko, Dolní Rakousy, Vídeň a Korutany.

Vyšetřování se týká více než 70 obviněných a 60 objektů. Vyšetřované osoby jsou podezřelé z teroristického spolčování, financování terorismu, protistátních kontaktů, organizovaného zločinu nebo praní špinavých peněz.

Státní zastupitelství ve Štýrském Hradci zdůraznilo, že razie nemají "žádnou souvislost s teroristickým útokem ve Vídni 2. listopadu". Akcím podle něj předcházelo intenzivní vyšetřování, trvající déle než rok.

Ministr Nehammer řekl, že ranní razie "zkrátily kořeny politického islámu". Státní zastupitelství zdůraznilo, že opatření nejsou namířena proti muslimům nebo islámu.

Například Muslimské bratrstvo podle ministra není náboženské společenství, ale představuje nábožensky motivovaný politický extremismus. Nehammer označil Muslimské bratrstvo za "nanejvýš nebezpečné". Podle něj toto hnutí usiluje o podrývání demokracie, zavedení práva šaría a potlačování základních práv.

U palestinského hnutí Hamás, které je odbočkou Muslimského bratrstva založeného v roce 1928 v Egyptě, pak Nehammer zdůraznil také "jasné antisemitské tendence".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama