Řecko dnes otevřelo archeologické památky

V Řecku se dnes ráno otevřely pro veřejnost všechny archeologické památky, které byly téměř dva měsíce uzavřeny kvůli epidemii koronaviru. Při otevření aténské Akropole byla prezidentka Katerina Sakellaropulosová. Do Parthenónu ji podle agentury AFP doprovodila jenom skupina novinářů a zaměstnanců a všichni měli roušky.

Santorini, Řecko
doporučujeme

Archeologické památky se otevírají v první etapě zpřístupnění řeckých kulturních institucí. Na muzea má podle vládních plánů dojít až 15. června, do kin budou lidé moci začít chodit 1. června.

Aténská Akropole je nejnavštěvovanějším místem v Řecku - loni na ni vystoupalo 2,9 milionu návštěvníků, což bylo o 14 procent více než předchozího roku. Patří k desítkám archeologických skvostů, jež jsou nyní znovu přístupné a které zahrnují také mínojský palác Knóssos na Krétě nebo akropoli v Lindosu na Rhodu.

Ministryně kultury Lina Mendoniová řekla, že tam, kde to bylo nutné, byly umístěny panely s upozorněním na nutnost dodržovat odstupy 1,5 metru mezi jednotlivými návštěvníky. Doporučuje se mít roušku, ale není to povinné s výjimkou průvodců, dodala ministryně. Místa budou přístupná od osmé hodiny ranní do osmi hodin večer, bude se dodržovat maximální počet návštěvníků. Trasy vstupů a východů budou od sebe odděleny, kde to bude nezbytné i plexisklem.

Atény na epidemii reagovaly uzávěrou 23. března. Řecko má ve srovnání s jinými evropskými zeměmi méně nakažených i mrtvých - koronavirus se tam prokázal u 2819 lidí a 163 pacientů tam zemřelo. Ekonomice, závislé na příjmech z cestovního ruchu, hrozí podle vlády hluboká recese. Řecko přišlo kvůli uzávěře až o polovinu turistické sezony. Vláda se rozhodla pod tlakem podnikatelů uspíšit otevření kaváren, barů a restaurací a posunula termín o týden na 25. květen.

Témata: Řecko | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo hlásí dalších 1345 nakažených koronavirem a dvě úmrtí

20.09.2020 09:26 V Německu za uplynulý den přibylo 1345 případů koronaviru a další dva lidé s onemocněním covid-19…

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama