Řecko dnes otevřelo archeologické památky

V Řecku se dnes ráno otevřely pro veřejnost všechny archeologické památky, které byly téměř dva měsíce uzavřeny kvůli epidemii koronaviru. Při otevření aténské Akropole byla prezidentka Katerina Sakellaropulosová. Do Parthenónu ji podle agentury AFP doprovodila jenom skupina novinářů a zaměstnanců a všichni měli roušky.

Archeologické památky se otevírají v první etapě zpřístupnění řeckých kulturních institucí. Na muzea má podle vládních plánů dojít až 15. června, do kin budou lidé moci začít chodit 1. června.

Aténská Akropole je nejnavštěvovanějším místem v Řecku - loni na ni vystoupalo 2,9 milionu návštěvníků, což bylo o 14 procent více než předchozího roku. Patří k desítkám archeologických skvostů, jež jsou nyní znovu přístupné a které zahrnují také mínojský palác Knóssos na Krétě nebo akropoli v Lindosu na Rhodu.

Ministryně kultury Lina Mendoniová řekla, že tam, kde to bylo nutné, byly umístěny panely s upozorněním na nutnost dodržovat odstupy 1,5 metru mezi jednotlivými návštěvníky. Doporučuje se mít roušku, ale není to povinné s výjimkou průvodců, dodala ministryně. Místa budou přístupná od osmé hodiny ranní do osmi hodin večer, bude se dodržovat maximální počet návštěvníků. Trasy vstupů a východů budou od sebe odděleny, kde to bude nezbytné i plexisklem.

Atény na epidemii reagovaly uzávěrou 23. března. Řecko má ve srovnání s jinými evropskými zeměmi méně nakažených i mrtvých - koronavirus se tam prokázal u 2819 lidí a 163 pacientů tam zemřelo. Ekonomice, závislé na příjmech z cestovního ruchu, hrozí podle vlády hluboká recese. Řecko přišlo kvůli uzávěře až o polovinu turistické sezony. Vláda se rozhodla pod tlakem podnikatelů uspíšit otevření kaváren, barů a restaurací a posunula termín o týden na 25. květen.

Související

Více souvisejících

Řecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy