Söder volby označil za budíček pro vládní CDU/CSU

Výsledek nedělních zemských voleb v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci svědčí o podlomené důvěře v politiku. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásila spolupředsedkyně Zelených Annalena Baerbocková, jejíž strana je jedním z vítězů hlasování. Bavorský premiér Markus Söder, kterého analytici označují za možného kancléřského kandidáta konzervativní koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její bavorské setry Křesťanskosociální unie (CSU), hovoří o budíčku pro CDU/CSU.

Markus Söder
doporučujeme

"Důvěra v politiku je podlomena," řekla o všeobecném výsledku voleb Baerbocková. "Je ale zajímavé, že Zelení dokázali získat volební zisky i v této složité době," poznamenal její kolega Robert Habeck, který se s Baerbockovou dělí o předsednický post ekologické strany. Podle Habecka je tak jasné vítězství v Bádensku-Württembersku a takřka zdvojnásobení podpory v Porýní-Falci důkazem, že veřejnost práci Zelených důvěřuje.

Nynější úspěch chtějí Zelení podle Habecka proměnit i v září. Po zemských volbách může nyní v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci vládnout trojčlenná koalice Zelených, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP). Tato možnost se po nadcházejících zářijových parlamentních volbách nabízí i na spolkové úrovni, což by znamenalo odchod unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové do opozice. Baerbocková na dnešní tiskové konferenci nechtěla o kancléřských ambicích Zelených spekulovat, uvedla ale, že ekologická strana by upřednostnila takovou vládní koalici, která by se co nejvíce soustředila na ochranu klimatu.

"Ochrana klimatu, jak jasně Habeck řekl, je naším středobodem," prohlásila Baerbocková o možném koaličním programu. Podle průzkumů veřejného mínění jsou Zelení po CDU/CSU druhou nejsilnější stranou, což jim dává naděje pomýšlet na kancléřský úřad. Kancléřského kandidáta ale Zelení ještě neurčili, podle Baerbockové se tak stane v nadcházejících týdnech.

Söder, který se podle komentátorů utká o kancléřskou kandidaturu unie s šéfem CDU Arminem Laschetem, prohlásil, že konzervativcům chybí rozhodnost, proto výsledek voleb považuje za budíček. Varoval také, že po neděli již není jisté, že CDU/CSU povede příští spolkovou vládu. "V otázce kancléřského kandidáta ale nic nového není, CDU a CSU se společně rozhodnou," uvedl.

Za volebním neúspěchem CDU vidí Söder i chyby vládního boje s pandemií nemoci covid-19. Jako příklad zmínil pomalé vyplácení hospodářské podpory, průtahy s testováním nebo nedostatky při nákupu vakcín. "Včerejší volby byly těžkou ránou do srdce unie CDU/CSU," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 15:08 Aktualizováno Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

Europoslanci chtějí do covidových pasů bezplatné testování

13.04.2021 15:03 Takzvané covidové pasy, které mají od léta usnadnit lidem cestování v době pandemie, musí vyloučit…

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama