Španělsko prodlužuje tvrdá opatření proti koronaviru, premiér Sánchez hovořil o "zlém snu"

Španělský parlament v noci na dnešek na návrh levicové vlády premiéra Pedra Sáncheze do 11. dubna prodloužil stav nouze zavedený kvůli šíření koronaviru. V zemi tak bude například dále platit výrazné omezení pohybu lidí.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Španělský venkov
doporučujeme

Španělské úřady ve středu evidovaly skoro 48.000 případů nákazy nemocí COVID-19, přes 3400 lidí jí podlehlo. To je více než v Číně, odkud se virus začátkem letošního roku rozšířil po světě.

zdroj: YouTube

Premiér Sánchez podle listu El País v parlamentu mluvil o "zlém snu", který ale "brzy skončí" a jeho vláda pro to prý udělá všechno.

Prodloužení stavu nouze zákonodárci schválili po jedenáctihodinovém jednacím maratonu. Proti se nevyslovil nikdo z nich, ale 28 poslanců, mimo jiné katalánští separatisté a poslanci jedné baskické strany, se zdrželo.

Hlasování se kvůli koronavirové pandemii uskutečnilo na dálku. V sále bylo přítomno jen 43 poslanců, kteří seděli daleko od sebe, aby se případně nenakazili. Na dálku se schůze účastnilo 307 ostatních poslanců.

Opozice sice kritizuje vládu i za postup v této krizi, případné účty se ale podle místních médií budou skládat, až epidemie v zemi skončí. Už ve středu ale například šéf krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal, který se sám z nákazy koronavirem už zotavil, prohlásil, že vláda "udělala všechno pozdě a špatně". Abascal jednání využil opět i ke kritice separatistické vlády Katalánska a vyzval premiéra Sáncheze, aby ji sesadil (tedy aby parlament schválil dočasné převzetí správy tohoto autonomního regionu).

Španělé od 15. března smějí z domova vycházet jedině do práce, k lékaři a na nákup nejnutnějšího zboží, jako jsou potraviny nebo léky. Ven mohou také tehdy, když se to týká péče o děti, staré lidi, nebo osoby odkázané na pomoc jiných. Povolené je také venčení psů.

Na rozdíl třeba od Česka se ale Španělé nesmějí vydávat na zdravotní procházky do přírody, parky jsou zavřené. Otevřené jsou jen supermarkety, lékárny, banky, kiosky nebo čerpací stanice.

To, zda lidé restriktivní opatření dodržují, kontroluje policie. Za porušení opatření hrozí vysoké pokuty, nebo dokonce až rok vězení.

Španělsko je v současnosti čtvrtou zemí nejvíce zasaženou koronavirem po Číně, Itálii a USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu zemřelo za 24 hodin 64 lidí nakažených koronavirem

29.03.2020 12:03 V Německu za 24 hodin zemřelo 64 lidí nakažených koronavirem, počet obětí se tak vyšplhal na 389.…

Slovensko kvůli koronaviru proplatí větší část mezd zaměstnanců

29.03.2020 11:50 Slovenská vláda oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a živnostníkům kvůli…

Počet mrtvých po nákaze koronavirem překročil v Itálii 10 000

28.03.2020 22:14 Aktualizováno Po nákaze koronavirem zemřelo v Itálii již přes 10.000 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 889…

Ve Francii podlehlo koronaviru více než 2300 lidí

28.03.2020 21:15 Ve Francii si koronavirus vyžádal životy dalších 319 lidí. Celkový počet úmrtí od začátku pandemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama