Tisíce lidí demonstrují proti rasismu v Barceloně či Madridu

Na tři tisíce lidí se dnes sešlo v centru Barcelony na demonstraci proti rasismu a aby uctili památku černocha George Floyda, který zemřel minulý týden v americkém Minneapolisu, když ho zatýkal bělošský policista. Podle španělských médií dnes přišlo několik set lidí také před americkou ambasádu v Madridu, kde rovněž protestovali proti rasismu.

Black lives matter
doporučujeme

Španělé demonstrovali i v některých dalších městech. Připojili se tím k zemím světa, kde lidé o víkendu podpořili manifestace proti rasismu, které se už druhý týden konají ve Spojených státech.

S transparenty "Rasismus zabíjí" či "Na životech černochů záleží" v angličtině a španělštině dnes lidé i v dešti demonstrovali také v Barceloně. Kvůli pandemii covidu-19 měli roušky, protože ve Španělsku stejně jako v některých jiných zemích platí povinnost chránit si nos a ústa, když nelze dodržet bezpečnou vzdálenost.

Lidé v Barceloně, mnozí v černém, také například křičeli "Konec policejnímu násilí".

Floyd zemřel 25. května, když mu bělošský policista při zatýkání téměř devět minut klečel na krku, ačkoliv si muž opakovaně stěžoval, že nemůže dýchat. Policista nyní čelí obvinění z vraždy.

Také v Madridu přinesli lidé před americkou ambasádu transparenty s nápisy proti rasismu. "Zastavte zabíjení černochů" či "Bez spravedlnosti není mír", stálo na nich. Demonstrace se dnes konaly i v Seville, Oviedu či Valencii.

Demonstrace na podporu hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), které vzniklo už před několika lety a které upozorňuje na případy policejního násilí, se dnes konala též před americkým konzulátem v Hongkongu. Další manifestace jsou dnes v plánu v Londýně, Bruselu či Budapešti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko si vybírá cestu. Případná prohra Dudy prý ukončí sny Kaczyńského

11.07.2020 09:30 Polsko čeká v neděli 12. července druhé kolo odložených prezidentských voleb, v nichž se rozhodne,…

Francie drží v slzách minutu ticha. Řidič, kterého zmlátila skupina mužů…

10.07.2020 21:45 Ve francouzském městě Bayonne dnes zemřel řidič autobusu, který se stal v neděli terčem brutálního…

Ve Francii zemřelo více než 30 000 nakažených

10.07.2020 21:27 Počet zemřelých s infekčním respiračním onemocněním covid-19 ve Francii překonal hranici 30.000.…

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 20:39 Aktualizováno Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy