Třetím zemím se má víc pomáhat. Von der Leyenová pojede na svou první mimounijní cestu do Afriky

Vyšší výdaje na rozvojovou pomoc třetím zemím patří k zásadním plánům nové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která v sobotu vyráží do Afriky na svou první cestu mimo EU. Německá politička chce posílit postavení unie v zahraničí a nasměrovat peníze do oblastí, z nichž do Evropy míří migranti. Její představa však narazila hned na počátku vyjednávání o podobě příštího dlouhodobého rozpočtu.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Šéfka unijní exekutivy označuje svoji komisi jako "geopolitickou", neboť má podle jejích představ zajistit EU důležitější roli v současném globálním dění. Klíčovou oblastí, kam chce obrátit pozornost Evropanů, je Afrika.

"Moje návštěva je politické stanovisko. Africká unie je partnerem, s nímž EU počítá," vysvětlovala dnes význam své první mimounijní cesty ve funkci Ursula von der Leyenová. Během víkendové návštěvy Etiopie se setká nejen s etiopským premiérem a letošním laureátem Nobelovy ceny míru Abiyim Ahmedem, ale právě také s lídry Africké unie.

zdroj: YouTube

Evropská komise chce prostřednictvím investic pomoci vytvořit v příštích pěti letech na kontinentu až deset milionů pracovních míst či podporovat vzdělávání. Hodlá také přispívat k posilování obchodních vztahů jednotlivých zemí či jejich obchodní výměny s Evropou. Brusel chce tímto způsobem zlepšit životní podmínky obyvatel subsaharské Afriky a odradit je od náročných a mnohdy nebezpečných cest do Evropy, která se s přílivem migrantů zatím nedokázala zcela vyrovnat.

Experti však upozorňují, že nejde jen o to přislíbit peníze, ale také přizpůsobit rozvojové programy místní realitě, aby skutečně fungovaly. Snaha omezit migraci by podle nich měla být spojena s nabídkou legálních pracovních míst v Evropě pro obyvatele afrických zemí. "Kromě vypjaté diskuse o vracení a opětovné integraci neúspěšných žadatelů o azyl... bude von der Leyenová muset být připravena obnovit snahu, aby členské státy otevřely více legálních cest z Afriky do Evropy pro podnikatele, výzkumníky a pracovní síly," napsaly na webu Euractiv Chloe Teevanová a Amanda Bisongová, které se v think-tanku ECDPM zabývají euroafrickými vztahy.

Šéfka EK se musí vyrovnávat i s rozdílnou finanční představou, kterou mají o budoucí výši fondu pro Afriku členské země. Zatímco komise navrhla v rozpočtu na období 2021 až 2027 v rámci programů přímo věnovaných subsaharské Africe 32 miliard eur (816 miliard korun), tento týden zveřejněný návrh finského předsednictví počítá s necelými 27 miliardami.

Von der Leyenová ve středu celkové omezení peněz určených na priority komise ostře kritizovala, neočekává se však, že by členské státy v rámci dlouhých vyjednávání vyšly komisi vstříc. Většina zemí včetně Česka se spíše hodlá zaměřit na přesunutí části peněz do strukturálních fondů či na podporu unijního zemědělství, ačkoli o řešení migrační otázky mnozí z lídrů také mluví jako o jedné z priorit. První velkou debatu o rozpočtu absolvují unijní prezidentí a premiéři na unijním summitu, který začíná příští čtvrtek v Bruselu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko hlásí rekordních 552 nakažených za den

26.09.2020 13:16 Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s…

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Jourová se obává o osud demokracie, znepokojuje ji Maďarsko či Polsko

26.09.2020 12:01 Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová se obává o osud demokracie a práva v Evropské unii. V…

Denní počet nakažených se v Německu dál drží nad dvěma tisíci

26.09.2020 10:29 Počet nakažených koronavirem se v Německu dál drží nad hranicí dvou tisíc. Za posledních 24 hodin…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama