V Británii se 12. prosince uskuteční předčasné volby

Británii čekají 12. prosince předčasné parlamentní volby. Poté, co v úterý s jejich vypsáním souhlasila Dolní sněmovna, dnes volební zákon bez dodatků schválila i horní komora parlamentu, Sněmovna lordů. Volby, které vyvolala vláda premiéra Borise Johnsona, mají pomoci vyřešit brexitový pat v Británii.

Podle dnešních komentářů britských médií ale "vánoční volby" budou nepředvídatelné a riskantní manévr se Johnsonovi může vymstít. Hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier varoval, že riziko chaotického brexitu nepominulo. Británie měla EU opustit tento čtvrtek, získala ale odklad do 31. ledna příštího roku.

Schválení zákona o vypsání voleb na 12. prosince v horní komoře britského parlamentu se dnes čekalo. Po několikahodinové debatě členové Sněmovny lordů normu přijali bez dodatků. Zákon tak již nemusí zpět do dolní komory a k platnosti mu zbývá jen formální souhlas královny.

Úterní schválení volebního zákona v Dolní sněmovně dnes přivítaly hlavně ty britské listy, které dlouhodobě podporují brexit. Například The Daily Telegraph napsal, že "trapný" současný parlament bude konečně čelit "odplatě". Naopak podle levicového bulváru Daily Mirror dostanou voliči příležitost "skoncovat s lehkovážným Borisem Johnsonem".

Prounijní list The Guardian označil volby za zbytečné a za tah sledující zájmy Konzervativní strany. "Voliči v Británii by se rozhodně neměli nechat oklamat, načasování voleb bylo stanoveno, aby vyhovovalo Konzervativní straně, a nikoli proto, jak tvrdí pan Johnson, že parlament blokuje brexit," napsal list Financial Times.

Unijní vyjednavač Michel Barnier dnes varoval, že riziko chaotického brexitu trvá, neboť bez dohody by Británie mohla odejít i v novém termínu 31. ledna 2020. "Stále se na tuto možnost musíme připravovat," řekl Barnier.

Další komplikace by podle unijního vyjednavače mohly nastat, jestliže obě strany do konce přechodného období po brexitu, tedy do konce roku 2020, nedokážou připravit novou obchodní dohodu a ani se nedohodnou na prodloužení lhůty. S přechodným obdobím, během nějž bude zachován status quo, počítá brexitová dohoda.

Britské strany se hned po úterním hlasování v Dolní sněmovně začaly na prosincové volby připravovat. Zpravodajský web BBC informoval, že trojice menších stran jedná o spojenectví, které by mělo zajistit, aby se po volbách dostalo do parlamentu co nejvíce odpůrců brexitu. Pokud se nakonec dohodnou, mohli by Liberální demokraté, zelení a velšská strana Plaid Cymru v určitých obvodech podporovat společného kandidáta.

Řada prominentních britských poslanců se ale už nechystá svá křesla v nadcházejících volbách obhajovat. Je mezi nimi například bývalá několikanásobná konzervativní ministryně Amber Ruddová, vnuk premiéra z dob druhé světové války Winstona Churchilla Nicholas Soames nebo nejdéle sloužící poslanec Kenneth Clarke, který v Dolní sněmovně zasedal 49 let.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy