V Německu v listopadu skončí stav epidemie, omezení ale budou platit dále

V Německu na konci listopadu skončí epidemický stav celostátního významu vyhlášený kvůli pandemii nemoci covid-19. Konec mimořádného stavu, který nastane 25. listopadu, ale pro Němce dnem svobody od karanténních opatření nebude, země se totiž dál bude řídit zákonem o potírání infekcí.

Na konec omezení si lidé musí počkat do konce března 2022, ale i toto datum je podmíněno tím, že koronavirus, který je původcem covidu-19, nedozná žádných nebezpečných mutačních změn.

"Zavřené školy, lockdowny a zákazy vycházení už za nás nebudou," prohlásil tento týden na tiskové konferenci místopředseda poslanecké frakce sociálních demokratů (SPD) Dirk Wiese. Společně s šéfkou frakce Zelených Katrin Göringovou-Eckardtovou a předákem poslanců svobodných demokratů (FDP) Marcem Buschmannem řekl, že tato trojice stran budoucí vládní koalice nebude mimořádný stav prodlužovat.

Epidemický stav celostátního významu, jak se nynější režim řízení karantény nazývá, Německo poprvé vyhlásilo v březnu 2020. Díky epidemickému stavu mohou spolková vláda a zemské vlády zjednodušeným způsobem nařizovat opatření i bez souhlasu zákonodárců. Ještě v srpnu Spolkový sněm stav prodloužil, a to do 25. listopadu. Podle Wieseho bylo Německo v létě v jiné situaci, která se ale díky zvyšující se proočkovanosti populace změnila. "Nyní neexistují žádné předpoklady pro další prodloužení nouzového stavu," uvedl Wiese s tím, že tomu tak je i přes opětovně stoupající počty nakažených. Zdůraznil ale, že den svobody od karanténních opatření to v Německu znamenat nebude.

Na první pohled tak Němci žádné změny nepoznají, hlavní obrat bude v technicko-právní rovině. "Moc výkonná přestane mít hlavní slovo a tón začne opět udávat parlament," řekl Buschmann. Na konci listopadu tak základem karanténních opatření bude výhradně zákon o potírání infekcí, který byl již v minulosti kvůli covidu-19 novelizován. Tento zákon mimo jiné počítá s povinným nošením roušek, předkládáním dokladů o bezinfekčnosti v podobě certifikátů o očkování, uzdravení či otestování a umožňuje vyhlásit i zákaz vycházení.

"Absolutní konec všech opatření nastane nejpozději na počátku jara, 20. března 2022," řekl Buschmann. Podmínkou ale je, že se situace nijak nezmění a že koronavirus nezmutuje do nebezpečné varianty. "Chceme projít podzimem a zimou odpovědně, aby byl na jaře covid-19 za námi," doplnil Wiese.

Plán budoucí vládní koalice se nelíbí bavorskému ministrovi zdravotnictví Klausi Holetschekovi z Křesťansko-sociální unie (CSU), podle kterého je koronavirus nevypočitatelný a proto nelze o konkrétních datech zatím hovořit. Uvedl ale, že ani bavorská vláda si nepřeje žádnou další uzávěru.

Tempo šíření covidu-19 v Německu v posledních týdnech zrychlilo. Za posledních 24 hodin v zemi přibylo podle Institutu Roberta Kocha (RKI) 24.668 infikovaných a dalších 121 nakažených zemřelo. Počet infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní dosáhl hodnoty 139,2. V Česku tato sedmidenní incidence činí 276. V Německu s 83 miliony obyvatel dosud nejméně jednu dávku očkování dostalo 69,3 procenta lidí a 66,6 procenta populace je považováno za plně očkované.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy