V Německu v listopadu skončí stav epidemie, omezení ale budou platit dále

V Německu na konci listopadu skončí epidemický stav celostátního významu vyhlášený kvůli pandemii nemoci covid-19. Konec mimořádného stavu, který nastane 25. listopadu, ale pro Němce dnem svobody od karanténních opatření nebude, země se totiž dál bude řídit zákonem o potírání infekcí.

Na konec omezení si lidé musí počkat do konce března 2022, ale i toto datum je podmíněno tím, že koronavirus, který je původcem covidu-19, nedozná žádných nebezpečných mutačních změn.

"Zavřené školy, lockdowny a zákazy vycházení už za nás nebudou," prohlásil tento týden na tiskové konferenci místopředseda poslanecké frakce sociálních demokratů (SPD) Dirk Wiese. Společně s šéfkou frakce Zelených Katrin Göringovou-Eckardtovou a předákem poslanců svobodných demokratů (FDP) Marcem Buschmannem řekl, že tato trojice stran budoucí vládní koalice nebude mimořádný stav prodlužovat.

Epidemický stav celostátního významu, jak se nynější režim řízení karantény nazývá, Německo poprvé vyhlásilo v březnu 2020. Díky epidemickému stavu mohou spolková vláda a zemské vlády zjednodušeným způsobem nařizovat opatření i bez souhlasu zákonodárců. Ještě v srpnu Spolkový sněm stav prodloužil, a to do 25. listopadu. Podle Wieseho bylo Německo v létě v jiné situaci, která se ale díky zvyšující se proočkovanosti populace změnila. "Nyní neexistují žádné předpoklady pro další prodloužení nouzového stavu," uvedl Wiese s tím, že tomu tak je i přes opětovně stoupající počty nakažených. Zdůraznil ale, že den svobody od karanténních opatření to v Německu znamenat nebude.

Na první pohled tak Němci žádné změny nepoznají, hlavní obrat bude v technicko-právní rovině. "Moc výkonná přestane mít hlavní slovo a tón začne opět udávat parlament," řekl Buschmann. Na konci listopadu tak základem karanténních opatření bude výhradně zákon o potírání infekcí, který byl již v minulosti kvůli covidu-19 novelizován. Tento zákon mimo jiné počítá s povinným nošením roušek, předkládáním dokladů o bezinfekčnosti v podobě certifikátů o očkování, uzdravení či otestování a umožňuje vyhlásit i zákaz vycházení.

"Absolutní konec všech opatření nastane nejpozději na počátku jara, 20. března 2022," řekl Buschmann. Podmínkou ale je, že se situace nijak nezmění a že koronavirus nezmutuje do nebezpečné varianty. "Chceme projít podzimem a zimou odpovědně, aby byl na jaře covid-19 za námi," doplnil Wiese.

Plán budoucí vládní koalice se nelíbí bavorskému ministrovi zdravotnictví Klausi Holetschekovi z Křesťansko-sociální unie (CSU), podle kterého je koronavirus nevypočitatelný a proto nelze o konkrétních datech zatím hovořit. Uvedl ale, že ani bavorská vláda si nepřeje žádnou další uzávěru.

Tempo šíření covidu-19 v Německu v posledních týdnech zrychlilo. Za posledních 24 hodin v zemi přibylo podle Institutu Roberta Kocha (RKI) 24.668 infikovaných a dalších 121 nakažených zemřelo. Počet infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní dosáhl hodnoty 139,2. V Česku tato sedmidenní incidence činí 276. V Německu s 83 miliony obyvatel dosud nejméně jednu dávku očkování dostalo 69,3 procenta lidí a 66,6 procenta populace je považováno za plně očkované.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

WHO ocenila přínos očkování v posledních 50 letech. Zachránilo miliony životů

Za uplynulé půlstoletí se díky celosvětovému úsilí v oblasti očkování podařilo zachránit alespoň 154 milionů životů, uvedla ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti zmínili, že největší přínos očkování je patrný u malých dětí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy