V Nizozemsku a Rakousku se mohou opět otevřít nevěstince, platí nová pravidla

V Nizozemsku a v Rakousku se dnes mohou opět otevřít nevěstince, které byly od března uzavřené kvůli šíření koronaviru. Své služby mohou však sexuální pracovnice či pracovníci nabízet jen v případě, že dodrží hygienická opatření, informovala místní média. Z povinnosti dodržovat rozestupy mají ovšem výjimku. Třeba v Amsterodamu se opět otevírá i slavná čtvrť červených luceren.

Prostituce je dnes všudepřítomná
doporučujeme

Vykřičená čtvrt v historické části Amsterodamu, v níž prostitutky své služby nabízejí zpoza oken a výloh, byla liduprázdná od poloviny března, kdy nizozemská vláda zavedla přísná karanténní opatření. Podle agentury DPA se přitom křivolakými uličkami čtvrti De Wallen běžně prochází i 35.000 turistů denně.

"Je načase, aby lidé zase přišli. Naše úspory jsou pryč," řekla nizozemské agentuře ANP předsedkyně organizace Red Light United Felicia Anna. Dřívější ruch se ovšem podle ní do nevěstinců v Amsterodamu jen tak nevrátí. Kromě zákazníků, mezi nimiž byli především turisté, budou totiž chybět i sexuální pracovnice. Řada žen původem z východní Evropy se totiž vrátila během pandemie do vlasti.

Organizace Red Light United lobbovala u nizozemské vlády za co nejrychlejší uvolnění restrikcí, které se týkaly sexuálních služeb. Mnoho prostitutek totiž pandemie uvrhla do finančních obtíží a řada z nich nedosáhla na státní pomoc.

Zcela ke stavu před pandemií se ale ani dnes sexuální služby vrátit nemohou a dál bude nutné kvůli koronaviru respektovat řadu omezení. Dodržování povinných rozestupů 1,5 metru mezi poskytovatelem služeb a zákazníkem sice pro sexuální branži neplatí a nošení roušek a rukavic je pouze dobrovolné, po poskytnutí služby bude ale nutné vše řádně dezinfikovat. "Dezinfikovat se bude vše, čeho se někdo dotkl, jako jsou postele nebo kliky u dveří," uvedla Felicia Anna.

Prostituce je v Nizozemsku legální od roku 2000. Její poskytovatelé se registrují u obchodní komory a z příjmů platí daně. Platí také smluvní částky provozovatelům veřejných domů, kde působí.

Nevěstince se dnes mohou znovu otevřít i v Rakousku. "Některé ženy už přijímají objednávky," uvedla Eva van Rahdenová z organizace Sophie, která prostitutkám pomáhá. Přiznala nicméně, že někteří sexuální pracovníci poskytovali i během pandemie své služby nelegálně na ulici, aby získali aspoň nějaký příjem.

Také v Rakousku musí ženy a muži nabízející sexuální služby dodržovat dál hygienická pravidla. Už od počátku června začali znovu docházet na povinné zdravotní prohlídky.

V Rakousku je prostituce legální a její pravidla stanovuje zákon. Podle agentury APA je v současnosti v zemi registrováno zhruba 8000 sexuálních pracovníků a pracovnic. Stejně jako jiní živnostníci mají i oni kvůli pandemii nárok na finanční pomoc od státu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věci v Polsku se začnou měnit, míní český politik. Vondru překvapil…

14.07.2020 14:44 Výsledky polských prezidentských voleb stále ještě nejsou definitivní. Po sečtení 99,99 % je ale…

Řecko v pondělí oznámilo 24 nakažených, turisté se musí prokázat QR kódem

14.07.2020 14:12 Řecko za pondělí zaznamenalo 24 nových případů nákazy koronavirem, v sedmi případech lidé s infekcí…

Francie slaví státní svátek. Poprvé od roku 1945 bez bombastické vojenské…

14.07.2020 14:03 Ve Francii se dnes konají oslavy státního svátku. Prezident Emmanuel Macron dopoledne dorazil na…

Razie proti teroristům v Barceloně: Policie zadržela dva Alžířany

14.07.2020 13:24 Katalánská policie při protiteroristické operaci zadržela dnes ráno v Barceloně dva občany Alžírska…

Související:

Právě se děje

Další zprávy