V Polsku houstne atmosféra. Tusk vyzývá k protestům, Walesa se přidal

Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské lidové strany (EPP) Donald Tusk vyzval Poláky, aby kvůli dalším sporným změnám v justici, jež chystá vládnoucí strana Právo a spravedlnost, vyšli do ulic. Informovala o tom polská média. Také první polský nekomunistický prezident Lech Walesa vzkazuje lidem, aby nedovolili Právu a spravedlnosti (PiS), aby likvidovalo soudnictví.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

Národně-konzervativní PiS ve čtvrtek v parlamentu předložilo zákon, jehož účelem je podle kritiků umlčet a potrestat soudce zpochybňující stávající soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má vliv PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Navrhovaný zákon také zakazuje soudcovským organizacím přijímat stanoviska "nepřátelská" vůči výkonné a zákonodárné moci. Soudci by mohli být za trest přeloženi, odvoláni nebo finančně postiženi.

"Jsem pro, aby všichni protestovali, aby vyšli na ulici," řekl v sobotu Donald Tusk, který byl donedávna předsedou Evropské rady. "Myslím si, že ´ulice a zahraničí´ mohou odehrát a nejednou odehrály v polské historii velmi pozitivní roli," dodal. "V Bruselu se vámi nebudou zaobírat, pokud na prohnilost a zlo budete reagovat únavou a apatií," vzkázal Polákům. "Pokud chceme politickou solidaritu ze strany evropských institucí a dalších evropských zemí, nemůžeme věřit tomu, že oni budou horlivější v obraně polské ústavy nebo polských soudů než my, Poláci," řekl Tusk na setkání věnovaném jeho nové knížce nazvané Upřímně (Szczerze).

Už kvůli reformám, které PiS prosadilo v justici uplynulých čtyřech letech, se v Polsku konaly velké demonstrace. Vláda ve Varšavě se kvůli nim dostala do sporu s Evropskou komisí a Soudní dvůr EU části změn označil za neodpovídající evropskému právu.

"Za žádnou cenu není možné dovolit zničit nezávislé soudnictví. Dost ústupků," napsal v sobotu na twitteru bývalý prezident Lech Walesa, který stejně jako Tusk patří k hlasitým odpůrcům PiS.

"Pokud PiS rozjede proces likvidace soudnictví, vyzývám k více než milionovému pochodu na Varšavu a k nastolení pořádku. Budu v čele," uvedl někdejší předák odborového hnutí Solidarita a symbol odporu proti komunismu v Polsku.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy