V Polsku houstne atmosféra. Tusk vyzývá k protestům, Walesa se přidal

Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské lidové strany (EPP) Donald Tusk vyzval Poláky, aby kvůli dalším sporným změnám v justici, jež chystá vládnoucí strana Právo a spravedlnost, vyšli do ulic. Informovala o tom polská média. Také první polský nekomunistický prezident Lech Walesa vzkazuje lidem, aby nedovolili Právu a spravedlnosti (PiS), aby likvidovalo soudnictví.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

Národně-konzervativní PiS ve čtvrtek v parlamentu předložilo zákon, jehož účelem je podle kritiků umlčet a potrestat soudce zpochybňující stávající soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má vliv PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Navrhovaný zákon také zakazuje soudcovským organizacím přijímat stanoviska "nepřátelská" vůči výkonné a zákonodárné moci. Soudci by mohli být za trest přeloženi, odvoláni nebo finančně postiženi.

"Jsem pro, aby všichni protestovali, aby vyšli na ulici," řekl v sobotu Donald Tusk, který byl donedávna předsedou Evropské rady. "Myslím si, že ´ulice a zahraničí´ mohou odehrát a nejednou odehrály v polské historii velmi pozitivní roli," dodal. "V Bruselu se vámi nebudou zaobírat, pokud na prohnilost a zlo budete reagovat únavou a apatií," vzkázal Polákům. "Pokud chceme politickou solidaritu ze strany evropských institucí a dalších evropských zemí, nemůžeme věřit tomu, že oni budou horlivější v obraně polské ústavy nebo polských soudů než my, Poláci," řekl Tusk na setkání věnovaném jeho nové knížce nazvané Upřímně (Szczerze).

Už kvůli reformám, které PiS prosadilo v justici uplynulých čtyřech letech, se v Polsku konaly velké demonstrace. Vláda ve Varšavě se kvůli nim dostala do sporu s Evropskou komisí a Soudní dvůr EU části změn označil za neodpovídající evropskému právu.

"Za žádnou cenu není možné dovolit zničit nezávislé soudnictví. Dost ústupků," napsal v sobotu na twitteru bývalý prezident Lech Walesa, který stejně jako Tusk patří k hlasitým odpůrcům PiS.

"Pokud PiS rozjede proces likvidace soudnictví, vyzývám k více než milionovému pochodu na Varšavu a k nastolení pořádku. Budu v čele," uvedl někdejší předák odborového hnutí Solidarita a symbol odporu proti komunismu v Polsku.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropané ohrožují migranty. Přenáší na ně virus HIV

27.01.2020 22:20 Aktualizováno Už více než týden plní domácí i světová média zprávy o čínském koronaviru. Na pozadí boje se…

Doba na budoucí jednání s Británií je extrémně krátká, varuje Barnier

27.01.2020 22:18 Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně…

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic

27.01.2020 21:24 Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních…

Babiš v Osvětimi: Holokaust nespadl z nebe, svět se potýká s vlnou…

27.01.2020 19:30 Nejdůležitějším poselstvím z připomínek 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama