Ve Francii se dál jedná o reformě důchodů, sporný bod zůstává

Francouzský premiér Édouard Philippe od rána pokračuje ve vyjednávání s odboráři o plánu důchodové reformy, který vyvolal rekordně dlouhou stávku. Na úřadu vlády se dnes postupně vystřídá devět lídrů odborových organizací, informoval deník Le Figaro. Kabinet zároveň zveřejnil návrh zákona o transformaci penzijního systému, zůstal v něm i jeden z nejspornějších pilířů reformy.

Tím je záměr zvýšit do roku 2027 takzvaný "věk rovnováhy" na 64 let. V praxi by to znamenalo, že zatímco zákonná hranice pro odchod do důchodu by zůstala na 62 letech, senioři by na plnou penzi získali nárok až o dva roky později. Návrh i s tímto bodem má dnes být předložen k uvážení úředníkům, kteří mají na starosti správu francouzského penzijního systému, uvedla agentura Reuters.

Vláda tedy zatím neustupuje ani těm odborovým svazům, které reformu důchodů jako takovou podporují, ale požadují zrušení zmíněného bodu. Vyjednávání však stále pokračují a návrh se tak ještě může změnit, než bude předložen parlamentu.

Dnešní série schůzek začala v sídle předsedy vlády kolem 09:30 a o dvě hodiny později za Philippem zamířil i pravděpodobně nejhlasitější odpůrce plánované reformy, generální tajemník svazu CGT Philippe Martinez. "Čím víc vláda svůj text vysvětluje, tím méně jej Francouzi chápou," prohlásil odborový lídr po jednání s premiérem. Polemiky kolem "věku rovnováhy" považuje za zavádějící, neboť už nyní jsou prý lidé nuceni končit s prací až po dovršení 63 let.

Pokud nakonec vláda navzdory odborům prosadí svou vizi, pak bude mít podle Reuters prezident Emmanuel Macron na kontě nejvýraznější přestavbu francouzského penzijního systému od druhé světové války.

Vláda chce už v únoru předložit parlamentu plán, který by umožnil přechod na univerzální, bodový penzijní systém. Ten současný, který zahrnuje 42 speciálních režimů s výhodami pro jisté skupiny, považuje za příliš komplikovaný a nespravedlivý. Podle odborů by reforma podkopala pracně vydobyté benefity a obecně zhoršila finanční situaci penzistů.

Kvůli Macronovu záměru již déle než pět týdnů stávkují zaměstnanci státní sféry v čele s pracovníky dopravních podniků. Pod tlakem protestů již vláda ustoupila některým skupinám včetně policistů, baletek, námořníků či pilotů, kterým by tak zůstalo právo na předčasný odchod do důchodu. Podle Reuters se nicméně objevují náznaky toho, že protestní hnutí ztrácí na síle.

Po čtvrteční celonárodní mobilizaci jsou dnes komplikace v dopravě opět o něco méně citelné, přičemž podíl stávkujících zaměstnanců státního železničního podniku SNCF klesl zpět na přibližně deset procent. V Paříži není zcela uzavřená žádná ze 16 linek metra, ovšem bez omezení se jezdí pouze na dvojici linek s automatickým provozem. Francouzská média také informovala o asi dvouhodinové dopolední blokádě kolejí na hlavním nádraží v Marseille, vlaky zde kvůli tomu nabíraly značná zpoždění.

Související

Více souvisejících

Francie stávka důchodová reforma Odbory Édouard Philippe

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Čína už se stává hrozbou nejen na Zemi, varuje NASA

Čína posiluje své kapacity ve vesmíru a využívá svůj civilní program k maskování svých vojenských cílů, řekl dnes ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy