Ve Francii se dál jedná o reformě důchodů, sporný bod zůstává

Francouzský premiér Édouard Philippe od rána pokračuje ve vyjednávání s odboráři o plánu důchodové reformy, který vyvolal rekordně dlouhou stávku. Na úřadu vlády se dnes postupně vystřídá devět lídrů odborových organizací, informoval deník Le Figaro. Kabinet zároveň zveřejnil návrh zákona o transformaci penzijního systému, zůstal v něm i jeden z nejspornějších pilířů reformy.

Édouard Philippe a Emmanuel Macron
doporučujeme

Tím je záměr zvýšit do roku 2027 takzvaný "věk rovnováhy" na 64 let. V praxi by to znamenalo, že zatímco zákonná hranice pro odchod do důchodu by zůstala na 62 letech, senioři by na plnou penzi získali nárok až o dva roky později. Návrh i s tímto bodem má dnes být předložen k uvážení úředníkům, kteří mají na starosti správu francouzského penzijního systému, uvedla agentura Reuters.

Vláda tedy zatím neustupuje ani těm odborovým svazům, které reformu důchodů jako takovou podporují, ale požadují zrušení zmíněného bodu. Vyjednávání však stále pokračují a návrh se tak ještě může změnit, než bude předložen parlamentu.

zdroj: YouTube

Dnešní série schůzek začala v sídle předsedy vlády kolem 09:30 a o dvě hodiny později za Philippem zamířil i pravděpodobně nejhlasitější odpůrce plánované reformy, generální tajemník svazu CGT Philippe Martinez. "Čím víc vláda svůj text vysvětluje, tím méně jej Francouzi chápou," prohlásil odborový lídr po jednání s premiérem. Polemiky kolem "věku rovnováhy" považuje za zavádějící, neboť už nyní jsou prý lidé nuceni končit s prací až po dovršení 63 let.

Pokud nakonec vláda navzdory odborům prosadí svou vizi, pak bude mít podle Reuters prezident Emmanuel Macron na kontě nejvýraznější přestavbu francouzského penzijního systému od druhé světové války.

Vláda chce už v únoru předložit parlamentu plán, který by umožnil přechod na univerzální, bodový penzijní systém. Ten současný, který zahrnuje 42 speciálních režimů s výhodami pro jisté skupiny, považuje za příliš komplikovaný a nespravedlivý. Podle odborů by reforma podkopala pracně vydobyté benefity a obecně zhoršila finanční situaci penzistů.

Kvůli Macronovu záměru již déle než pět týdnů stávkují zaměstnanci státní sféry v čele s pracovníky dopravních podniků. Pod tlakem protestů již vláda ustoupila některým skupinám včetně policistů, baletek, námořníků či pilotů, kterým by tak zůstalo právo na předčasný odchod do důchodu. Podle Reuters se nicméně objevují náznaky toho, že protestní hnutí ztrácí na síle.

Po čtvrteční celonárodní mobilizaci jsou dnes komplikace v dopravě opět o něco méně citelné, přičemž podíl stávkujících zaměstnanců státního železničního podniku SNCF klesl zpět na přibližně deset procent. V Paříži není zcela uzavřená žádná ze 16 linek metra, ovšem bez omezení se jezdí pouze na dvojici linek s automatickým provozem. Francouzská média také informovala o asi dvouhodinové dopolední blokádě kolejí na hlavním nádraží v Marseille, vlaky zde kvůli tomu nabíraly značná zpoždění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama