Ve Francii se otevřely základní školy, ve Skotsku hospody

Ve francouzských základních školách byla dnes po třech týdnech obnovena prezenční výuka, přestože denní přírůstky nákaz koronavirem zůstávají ve Francii nadále vysoké. Zprovozněny byly také školky. Prezident Emmanuel Macron řekl, že návrat žáků do škol pomůže v boji se sociální nerovností, jelikož umožní rodičům vrátit se zpátky do práce.

Eurozpravy.cz

Kritici rozvolňování ale varovali, že situace v zemi není dobrá a řada tříd bude kvůli odhaleným případům koronaviru brzy opět uzavřena. Ve Skotsku dnes přivítaly první hosty hospody, restaurace a kavárny; alkohol smí ale být podáván pouze na předzahrádkách.

Již příští týden v pondělí by se měly ve Francii otevřít také střední a vysoké školy. Ve stejném termínu chce francouzská vláda rovněž uvolnit cestovní omezení. V polovině května by pak mohly obnovit provoz bary a restaurace i některá kulturní zařízení, pokud se podaří šíření koronaviru zpomalit, uvedla vláda. Bary a restaurace jsou ve Francii zavřené od konce října.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že restaurace se ve Francii budou otvírat na regionální bázi, přičemž bude záležet na tom, jak se epidemii podaří dostat pod kontrolu. "Myslím, že nemůžeme znovu otevřít restaurace na konci května nebo v červnu v těch departementech, kde virus stále hodně koluje," řekl Macron při návštěvě jedné ze znovuotevřených škol nedaleko Paříže.

Prezident upřesnil, že terasy barů a restaurací se v celé Francii otevřou kolem poloviny května; rozhodnutí má být přijato v příštích dnech. Úplné otevření vnitřních prostor však podle Macrona bude záviset na epidemické situaci a umožněno by mělo být v průběhu června v regionech s malým rozšířením koronaviru. "Pokud jde o restaurace, víme, že míra infekcí je vyšší v uzavřených prostorech, a když lidé jedí, zpívají a hovoří," upozornil Macron.

Někteří lékaři a zdravotní experti ale tvrdí, že na zmírňování opatření je ještě brzy. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče dnes ve Francii dosáhl 6001, což je o 23 více než předchozí den. Šestitisícová hranice byla prolomena poprvé od loňského 17. dubna.

Ve Skotsku a Walesu se dnes po čtyřech měsících tvrdých opatření otevřely hospody, kavárny a restaurace. Zatímco ve Walesu mohou hosté posedět pouze na zahrádkách, ve Skotsku mohou jíst a pít až do 20:00 hodin uvnitř. Alkohol může být ale i ve skotských hospodách podáván pouze venku.

Kromě hospod otevřelo dnes Skotsko i řadu dalších zařízení, včetně obchodů prodávajících jiné zboží, než je to základní potřeby. Návštěvníci se mohli vrátit také do muzeí, posiloven či bazénů.

Británii se díky přísnému lockdownu a rychle postupujícímu očkování daří dostat epidemii nemoci covid-19 pod kontrolu; Skotsko v poslední době registruje kolem 28 nově nakažených na 100.000 obyvatel za sedm dní, Wales dokonce jen kolem 14. V Česku je to stále přes 160.

Témata: EZ

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

EMA doporučuje vakcínu od Moderny dětem a mládeži od 12 do 17 let

23.07.2021 15:57 Proticovidová vakcína od americké firmy Moderna může být podle nového doporučení Evropské agentury…

Běžné antigenní testy odhalí koronavirus jen v asi 43 procentech případů

23.07.2021 14:51 Vědci z německé univerzity ve Würzburgu a její univerzitní kliniky došli k závěru, že rychlé…

Nizozemsko a Španělsko budou od pondělí mezi velmi rizikovými státy

23.07.2021 13:33 Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele přesunou do…

Související:

Právě se děje