Ve Španělsku panuje zmatek kolem koronavirových statistik

Počet pozitivně testovaných na koronavirus ve Španělsku vzrostl za den o 5252 na celkových 188.068 od prvního potvrzeného případu z 31. ledna. Oznámil to dnes novinářům Fernando Simón z ministerstva zdravotnictví.

Přidejte svůj názor

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Na rozdíl od předchozích dní zprvu nesdělil počet úmrtí za předchozí den, až posléze uvedl, že nových obětí je 585 a že dosud v zemi zemřelo 19.478 nakažených. Ve čtvrtek ale oznámil celkem 19.130 obětí, po odečtení dnešního celkového počtu obětí je ale rozdíl 348, nikoli 585.

Také Simón připustil určité zkreslení v nových údajích, což vysvětlil nehomogenními údaji od regionů. "Měli jsme problém s jedním autonomním regionem, který používal dva zdroje informací," řekl Simón s odkazem zřejmě na Katalánsko.

Ve čtvrtek vznikl zmatek ohledně počtu obětí covid-19 ve Španělsku, když Katalánsko zveřejnilo téměř dvojnásobný počet úmrtí než centrální vláda v tabulce s údaji za regiony. Simón poté musel vysvětlovat, proč národní statistika tento údaj nezahrnula. Podle Simóna nová metodika počítání katalánské vlády nesplňuje kritéria Světové zdravotnické organizace.

Katalánsko totiž nově využilo informace od pohřebních ústavů, které zahrnují i úmrtí doma. To jsou ale i případy, kdy lékař konstatoval covid-19 podle příznaků, aniž byl proveden test na koronavirus.

Španělská vláda dnes vydala v oficiálním věstníku nařízení, jímž chce sjednotit údaje dodávané jí autonomními regiony. Ty jí musí nově uvádět odděleně potvrzené případy (rychlotestem či testem PCR) od ostatních případů. Také se tím má sjednotit například statistika pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP). Deník El País dnes napsal, že třeba madridský region a region Kastilie-León dosud uváděly aktuální stav pacientů na JIP, zatímco ostatní regiony dávaly vládě kumulativní údaj, tedy kolik nakažených bylo dosud přijato na JIP.

"Od začátku jsme říkali, že budeme zveřejňovat jen potvrzené případy," řekl dnes Simón. "Musíme se adaptovat na novou situaci, což potrvá dva až tři dny... Spolupracujeme s autonomními regiony," dodal.

Evidentním důkazem zmatku v údajích je počet dosud vyléčených pacientů s covid-19. Dnes oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví, že od začátku epidemie v zemi se vyléčilo 72.963 nakažených, přitom ve čtvrtek hlásilo 74.797 uzdravených. Krom toho dnes oznámilo 3502 vyléčených za poslední den, uvedla RTVE.

Přes všechny zmatky se ale podle místních médií zdá, že vrchol epidemie má Španělsko za sebou, což tvrdí i ministerstvo zdravotnictví. Počty nově nakažených denně rostou zhruba o tři procenta, a to přesto, že se v zemi provádí mnohem více testů než třeba koncem března. Tehdy počty nových případů nákazy rostly o 10 i více procent.

Nicméně o uvolňování omezení volného pohybu zatím španělská vláda nehovoří. Nouzový stav platí do 26. dubna a už minulý týden premiér Pedro Sánchez uvedl, že bude žádat poslance o jeho prodloužení. I podle dnešních zpráv místních médií je pravděpodobné, že budou omezení ještě o dva týdny prodloužena.

Tento týden se ale zvýšil tlak na vládu, aby povolila alespoň vycházky dětem. K tomu vyzval dnes i španělský ombudsman Francisco Fernández, který dostal řadu stížností od rodičů i pediatrů. Ti mají obavy o "psychické i fyzické zdraví dětí", které nesmí ven už od poloviny března s výjimkou cest k lékaři.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzské nemocnice přijaly už 100 tisíc lidí s nemocí covid-19

25.05.2020 20:14 Od počátku epidemie muselo kvůli covidu-19 ve Francii do nemocnice už více než 100.000 lidí. Přes…

Itálie má 92 nových úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19

25.05.2020 19:50 Aktualizováno V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 92 úmrtí v souvislosti s koronavirem, o den dříve země…

V Polsku už s koronavirem zemřelo 1000 lidí

25.05.2020 18:45 V Polsku za dnešek zemřelo dalších 11 pacientů s nemocí covid-19 a počet úmrtí spojených s…

Španělsko hlásí 50 nových úmrtí v souvislosti s koronavirem

25.05.2020 18:13 Španělsko dnes v souvislosti s nákazou koronavirem oznámilo dalších 50 úmrtí; denní bilance…

Související:

Právě se děje

Další zprávy