Von der Leynová vyčinila Maďarsku a Polsku: Spor o spojení vlády práva s penězi ať řeší soud

Maďarsko a Polsko by měly přestat blokovat schválení sedmiletého rozpočtu a fondu krizové pomoci ekonomikám a spolehnout se, že jejich případné námitky vyřeší Soudní dvůr Evropské unie. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v debatě s poslanci Evropského parlamentu.

Ursula von der Leyenová
doporučujeme

Budapešť a Varšava odmítly schválit bezprecedentní balík v celkové hodnotě přes 1,8 bilionu eur (téměř 50 bilionů korun), neboť nesouhlasí se spojováním přístupu k evropským penězům s podmínkou kvality právního státu v přijímající zemi. K zažehnání rozpočtové krize dnes vyzývali také europoslanci. Podle eurokomisaře pro rozpočet Johannese Hahna pracuje Brusel na formulaci, která by obavy zmíněných států rozptýlila.

Podmínit čerpání peněz z unijní kasy dodržováním principů vlády práva se EU rozhodla na základě dohody členských zemí a EP ze začátku listopadu. Maďarsko a Polsko, s nimiž unijní instituce už několik let vedou řízení kvůli obavám z omezování nezávislosti justice či médií, označují novou úpravu za porušení unijních smluv a nechtějí s ní souhlasit. Německé předsednictví unie v současnosti vyjednává s oběma zeměmi, za jakých podmínek by byly ochotny ustoupit.

"Kdokoli bude mít pochybnosti, má jasnou volbu. Může se obrátit na Soudní dvůr Evropské unie, aby nová pravidla prověřil," vzkázala dnes do Budapešti a Varšavy šéfka unijní exekutivy. Žádná země podle ní nemusí mít obavy, že by byla podmínka namířena proti ní. Právě to tvrdí například maďarská vláda, podle níž hrozí, že Brusel na základě úpravy pozastaví výplaty peněz, když Budapešť nebude spolupracovat na některých sporných tématech.

"Bavíme se tu o prohřešcích vůči vládě práva, které ohrožují rozpočet EU, o ničem jiném. Je velmi těžké si představit, že by někdo v Evropě měl něco proti tomuto principu," podotkla von der Leyenová s tím, že okolnosti pozastavení výplaty peněz jsou jasně definovány. Patří mezi ně například nefunkční kontroly čerpání z fondů či závažné nedostatky ve vyšetřování a souzení případů podvodů či korupce při nakládání s evropskými penězi.

Stejně jako von der Leyenová naléhali na rychlé odblokování rozpočtu a fondu šéfové hlavních politických skupin v EP. Předseda nejsilnější lidovecké frakce Manfred Weber prohlásil, že Maďarsko a Polsko používají nepravdivé argumenty. Podle šéfky socialistů Iratxe Garcíaové je z nedávného průzkumu patrné, že spojení vlády práva a peněz podporuje i většina Maďarů a Poláků. Předseda liberálů Dacian Ciološ zase poznamenal, že si obě země "berou Evropany jako rukojmí" a blokují čerpání peněz, které potřebují i lidé a firmy v Maďarsku a Polsku.

Orbán v dnešním rozhovoru s německým týdeníkem Die Zeit zopakoval svůj postoj a vyzval Německo, aby nyní spojení vlády práva s penězi z rozpočtu vypustilo. EU podle něj může o podmíněnosti jednat později, až bude celý balík peněz schválen.

Komisař Hahn prohlásil, že Brusel pracuje na řešení přijatelném pro všechny. To by podle něj nemělo spočívat ve změně podstaty nového pravidla, ale v dodatečné formulaci zajišťující jeho spravedlivý výklad.

Pokud se rozpočet na období 2021 až 2027 nepodaří schválit do konce roku, začne od ledna platit provizorium vycházející z rozpočtu letošního. V jeho rámci se však budou vyplácet pouze omezené fondy včetně zemědělských dotací či humanitární pomoci. Naproti tomu financování nových projektů z fondů soudržnosti, jejichž největším příjemcem je právě Polsko, bude pozastaveno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 18:02 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

18.01.2021 17:53 Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty,…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 15:43 Aktualizováno Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama