WHO vyzývá Evropu k ostražitosti kvůli britské mutaci viru

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzývá své evropské členy, aby "posílili kontroly" v souvislosti s mutací koronaviru, která se rychle šíří v Anglii. S odvoláním na vyjádření evropské větve WHO to dnes napsala agentura AFP. Podle britských expertů se nový kmen viru SARS-CoV-2 může přenášet rychleji než ty předchozí.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Britský premiér Boris Johnson v sobotu zdůraznil velkou míru nejistoty, varoval však, že zjištěná varianta koronaviru může být až o 70 procent nakažlivější. Její významné šíření zaznamenali nejdříve na jihovýchodě Anglie, nyní je hlášeno i z Walesu. Podle WHO už byla mutace odhalena i ve vzorcích v Nizozemsku, v Dánsku a v Austrálii.

Evropská centrála WHO doporučuje členským zemím, aby zvýšily kapacity pro rozbor genetické informace viru, píše AFP. Takový postup prý umožní lépe osvětlit možná rizika spojená s novou mutací.

Podle britských vládních expertů zatím není důvod domnívat se, že by se tato podoba koronaviru pojila s těžším průběhem nemoci covid-19. Stejně tak zatím vědci nemají důkazy, že by na takto nakažené měly jiný efekt léky používané dosud při léčbě onemocnění nebo vakcíny.

Fakt, že virus SARS-CoV-2 mutuje, není sám o sobě znepokojivý ani překvapivý. Jak uvedla odbornice WHO Marie Van Kerkhoveová, mutace viru SARS-CoV-2 jsou identifikovány poměrně často. Klíčové je zhodnotit, zda daná mutace zásadně mění chování viru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Skóre PES kleslo o bod na 68, ve čtvrtém stupni je 13 dní

26.01.2021 08:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Ve čtvrtém z pěti stupňů…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama