Zemětřesení v Turecku a Řecku: 19 mrtvých a stovky zraněných, tsunami a zřícené budovy

Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého ministra zdravotnictví zemřelo přinejmenším 17 lidí a dalších více než 700 osob bylo zraněno. Řecko hlásí dvě oběti. Řecký premiér kondoloval tureckému prezidentovi a Ankara nabídla Řecku pomoc.

Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo zemětřesení
doporučujeme

Zemětřesení způsobilo největší škody v tureckém pobřežním městě Izmir a jeho okolí, kde žije 4,5 milionu obyvatel. Podle starosty se zde zřítilo na 20 budov.

Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádějí sílu 6,6 stupně. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu. Ohnisko se nacházelo v Egejském moři 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos.

Právě na Samosu zemřeli dva studenti, které zasypala zborcená zeď. Podle agentury AFP jim bylo 15 a 17 let. Na ostrově je podle AFP dalších nejméně 19 zraněných. Škody na budovách jsou hlášeny zejména z měst Pythagorio, Karlovasi a Vathy. Pobřeží ostrova, kde žije asi 45.000 obyvatel, zasáhla podle agentury AFP malá cunami. Voda zaplavila i turecké pobřeží, do vnitrozemí zanesla trosky a odnášela auta i vybavení zřícených budov.

Guvernér turecké provincie Izmir Yavuz Selim Köşger uvedl, že záchranáři zatím z trosek vyprostili asi 70 osob. Po dalších pátrají, záchranné práce pokračovaly i po setmění. Vláda a některá města vyslaly na místo zdravotníky, stejně tak i turecký Červený půlměsíc, který zde zřídil tři polní kuchyně. Úřady poblíž nejhůře zasažených míst postavily stany pro zhruba 2000 lidí.

Ministři zahraničí Turecka a Řecka se v telefonickém rozhovoru dohodli, že v případě nutnosti si země poskytnou vzájemnou pomoc. Vztahy mezi Tureckem a Řeckem jsou přitom v posledních měsících napjaté kvůli geologickému průzkumu, které vede Turecko ve východním Středomoří přes protesty Atén.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis zatelefonoval tureckému prezidentu Recepu Tayyipovi Erdoganovi a vyjádřil mu soustrast. "Ať už jsou naše neshody jakékoli, v časech jako jsou tyto musí držet naše národy pospolu," napsal Mitsotakis na twitteru.

Předseda Evropské rady Charles Michel na twitteru nabídl zasaženým zemím materiální pomoc. Svou solidaritu a ochotu pomoci už vyjádřila Francie, o její konkrétní podobě jedná francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune s řeckou vládou.

"Turecko může aktivovat evropský mechanismus civilní ochrany, ale dosud tak neučinilo. Pokud prostřednictvím mechanismu obdržíme žádost, budeme jednat co nejdříve," řekl úředník Evropské komise agentuře AFP.

Řecko i Turecko jsou členy NATO, které jim vyjádřilo podporu ústy svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Ázerbájdžán vyslovil podporu Turecku na několika úrovních. Telefonovali si prezidenti, premiéři i ministři.

Turecko zažilo už několik ničivých zemětřesení - v roce 1999 v Izmitu na západě země při otřesech o síle 7,6 stupně přišlo o život přes 17.000 lidí a půl milionu občanů ztratilo střechu nad hlavou. Při zemětřesení ve Vanu v roce 2011 zahynulo přes 520 lidí. Letos v lednu postihlo provincii Elazig zemětřesení o síle 6,8 stupně a zemřelo při něm více než 40 osob. Poslední zemětřesení, při kterém zemřel jeden člověk, postihlo letos v červnu východní část země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo kvůli covidu prodlouží karanténu do 20. prosince, podmínky se…

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama