Zemětřesení v Turecku a Řecku: 19 mrtvých a stovky zraněných, tsunami a zřícené budovy

Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého ministra zdravotnictví zemřelo přinejmenším 17 lidí a dalších více než 700 osob bylo zraněno. Řecko hlásí dvě oběti. Řecký premiér kondoloval tureckému prezidentovi a Ankara nabídla Řecku pomoc.

Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo zemětřesení

Zemětřesení způsobilo největší škody v tureckém pobřežním městě Izmir a jeho okolí, kde žije 4,5 milionu obyvatel. Podle starosty se zde zřítilo na 20 budov.

Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádějí sílu 6,6 stupně. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu. Ohnisko se nacházelo v Egejském moři 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos.

Právě na Samosu zemřeli dva studenti, které zasypala zborcená zeď. Podle agentury AFP jim bylo 15 a 17 let. Na ostrově je podle AFP dalších nejméně 19 zraněných. Škody na budovách jsou hlášeny zejména z měst Pythagorio, Karlovasi a Vathy. Pobřeží ostrova, kde žije asi 45.000 obyvatel, zasáhla podle agentury AFP malá cunami. Voda zaplavila i turecké pobřeží, do vnitrozemí zanesla trosky a odnášela auta i vybavení zřícených budov.

Guvernér turecké provincie Izmir Yavuz Selim Köşger uvedl, že záchranáři zatím z trosek vyprostili asi 70 osob. Po dalších pátrají, záchranné práce pokračovaly i po setmění. Vláda a některá města vyslaly na místo zdravotníky, stejně tak i turecký Červený půlměsíc, který zde zřídil tři polní kuchyně. Úřady poblíž nejhůře zasažených míst postavily stany pro zhruba 2000 lidí.

Ministři zahraničí Turecka a Řecka se v telefonickém rozhovoru dohodli, že v případě nutnosti si země poskytnou vzájemnou pomoc. Vztahy mezi Tureckem a Řeckem jsou přitom v posledních měsících napjaté kvůli geologickému průzkumu, které vede Turecko ve východním Středomoří přes protesty Atén.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis zatelefonoval tureckému prezidentu Recepu Tayyipovi Erdoganovi a vyjádřil mu soustrast. "Ať už jsou naše neshody jakékoli, v časech jako jsou tyto musí držet naše národy pospolu," napsal Mitsotakis na twitteru.

Předseda Evropské rady Charles Michel na twitteru nabídl zasaženým zemím materiální pomoc. Svou solidaritu a ochotu pomoci už vyjádřila Francie, o její konkrétní podobě jedná francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune s řeckou vládou.

"Turecko může aktivovat evropský mechanismus civilní ochrany, ale dosud tak neučinilo. Pokud prostřednictvím mechanismu obdržíme žádost, budeme jednat co nejdříve," řekl úředník Evropské komise agentuře AFP.

Řecko i Turecko jsou členy NATO, které jim vyjádřilo podporu ústy svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Ázerbájdžán vyslovil podporu Turecku na několika úrovních. Telefonovali si prezidenti, premiéři i ministři.

Turecko zažilo už několik ničivých zemětřesení - v roce 1999 v Izmitu na západě země při otřesech o síle 7,6 stupně přišlo o život přes 17.000 lidí a půl milionu občanů ztratilo střechu nad hlavou. Při zemětřesení ve Vanu v roce 2011 zahynulo přes 520 lidí. Letos v lednu postihlo provincii Elazig zemětřesení o síle 6,8 stupně a zemřelo při něm více než 40 osob. Poslední zemětřesení, při kterém zemřel jeden člověk, postihlo letos v červnu východní část země.

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze…

21.10.2021 21:09 Evropská unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze…

Vichr v Německu způsobil problémy v dopravě, několik zraněných

21.10.2021 20:45 Vichřice, která dnes zasáhla Česko, napáchala škody také v Německu. Na mnoha místech způsobila…

Berlusconiho soud zprostil viny v kauze uplácení svědků

21.10.2021 20:04 Soud dnes zprostil viny italského expremiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho v procesu, v…

Související:

Právě se děje

reklama