PŮVODNÍ ZPRÁVA | Eurovolby poskytují dezinformátorům i hackerům možnost manipulace. EU má nástroje na zamezení cizímu vměšování

Volby do Evropského parlamentu jsou kvůli svému rozsahu velmi lákavé pro různé zájmové skupiny. Jejich prostřednictvím se mohou pokusit ovlivnit směřování politiky Evropské unie. Stačí k tomu ovlivnění voleb v jediné zemi, která může změnit celý rozhodovací proces v evropských institucích. Z Evropské komise ale zaznívá, že Unie má nástroje pro to, aby vměšování zabránila. 

EuroZprávy.cz už v úterý informovaly o tom, že volby do Evropského parlamentu jsou terčem dezinformátorů. Zaměřují se na citlivá témata a za pomoci lákavých a pobuřujících titulků nutí čtenáře svůj obsah sdílet.

Že pokusy o ovlivňování voleb nejsou ničím novým potvrdil mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha. „BIS v minulosti zaznamenala pokusy ovlivnit volby v České republice i v rámci EU. Nejednalo se ovšem o oblast kyberbezpečnosti,“ přiblížil.

Šticha tak připomněl událost z minulé středy. Belgičtí vyšetřovatelé provedli razii v domě a kanceláři asistenta europoslance, který je podle prokurátorů podezřelý z významné role při šíření ruské propagandy. Policejní zásah byl součástí vyšetřování možného „ruského vměšování“, při kterém byli členové Evropského parlamentu oslovováni a placeni za šíření ruské propagandy. Za tímto šířením stála právě zpravodajská služba Voice of Europe.

Mluvčí BIS poukázal na to, že tato kauza ukázala schopnost evropských zpravodajských služeb kooperovat. „BIS spolupracuje s většinou zpravodajských služeb v Evropě. Výše zmíněný případ Voice of Europe ukazuje, že tato spolupráce funguje výborně,“ uvedl Šticha.

Kdo a proč se snaží ovlivnit volby?

Podle oblastního manažera pro středoevropský region z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies Daniela Šafáře se nemusí jednat o velmoci, ale i nejrůznější zájmové skupiny. „Profesionální hackerské organizace mají nástroje, jak průběh voleb komplikovat a ovlivňovat, ale s rozmachem AI služeb může prakticky kdokoli za pár dolarů vytvořit deepfake video nebo audio, které bude očerňovat nebo naopak heroizovat některé politiky,“ nastínil pro EuroZprávy.cz.

„Samozřejmě je zde tradiční strašák, že národní hackerské skupiny mohou přímo zaútočit na volební systémy, ale zatím žádný takový významný útok nebyl zdokumentovaný a má to poměrně logický důvod. Podobný útok by byl velmi nákladný a rizikový, navíc při jeho odhalení by se volby opakovaly a útok by nepřinesl potřebný efekt,“ pokračoval Šafář.

Samotný hackerský útok podle něj ale nemusí být úspěšný nebo dokonce vůbec nemusí proběhnout, jak dodal. „Už pouhá debata o možnosti ovlivnění voleb a jejich průběhu ale snižuje důvěru řady lidí v demokratické procesy. To útočníkům vyhovuje a zároveň volí další taktiky k ovlivnění voleb, včetně voleb do Evropského parlamentu,“ upozornil.

Šafář dále přiblížil, že se může jednat o hacking e-mailů a komunikace politických stran a kandidátů, podobně jako byly v roce 2016 napadeny e-maily Demokratické strany v USA. „V České republice jsme zase během prezidentských voleb viděli útoky proruských skupin, které se snažily znepřístupnit stránky některých kandidátů,“ připomenul.

Zájmové skupiny mají různé metody a motivace. „Vzhledem k síle sociálních sítí se stále častěji setkáváme s podvodnými profily, falešnými zprávami a manipulativním obsahem ve snaze ovlivnit politické diskuse a veřejné mínění. K tomu slouží i zmanipulovaná videa nebo audionahrávky, aby byli někteří politici zdiskreditování nebo se vyhrotila debata mezi voliči,“ vysvětlil Šafář.

Zabezpečení celoevropských voleb je navíc složitější než zabezpečení národních voleb. „Jedním z důvodů je rozsah, protože celoevropské volby zahrnují mnoho různých volebních systémů a právních rámců v jednotlivých zemích, což ztěžuje koordinaci kyberbezpečnostních postupů. Komunikace a osvěta probíhá mnoha různými jazyky a v mnoha rozdílných kulturách, což komplikuje vzdělávání voličů ohledně potenciálních kybernetických hrozeb. Navíc mezinárodní spolupráce a koordinace bezpečnostních agentur a evropských institucí je komplexnější a časově náročná,“ vylíčil manažer kyberbezpečnostní společnosti.

Mnoho útoků a podvrhů podle Šafáře ani nemusí být celoevropského charakteru, cílem mohou být jednotlivé země, kde ovlivnění výsledků stačí k následnému ovlivnění směřování celé Evropské unie. „Většímu riziku proto čelí země, kde má ovlivnění výsledku větší šanci na úspěch a kde má pro útočníky smysl podpořit politiky, kteří souzní s jejich cíli, nebo zničit pověst politiků, kteří by v EU hlasovali proti jejich zájmům. Některým útočníkům může vyhovovat oslabení Evropské unie, někteří mohou chtít prosadit politiky, kteří budou lobovat za jejich vidění světa,“ poznamenal.

Hrozba klonovaných stránek

Výjimkou nejsou ani klonované stránky vydávající se za známé deníky. „Napodobeniny známých stránek jsou falešné weby, které imitují design a funkce legitimních stránek s cílem oklamat uživatele a získat například citlivé informace, jako jsou přihlašovací údaje nebo údaje o platebních kartách, případně šířit špionážní malware,“ přiblížil Šafář.

Podle něj nejde ale pouze o zpravodajské deníky. „Při každé významné příležitosti vidíme množství nejrůznějších napodobenin a podvodných stránek, ať už se jedná o imitace valentýnských stránek, stránky parazitující na fotbalovém mistrovství Evropy nebo blížící se olympiádě. A výjimkou samozřejmě nejsou ani volby. Právě v kontextu voleb mohou být takové stránky vytvářeny politickými oponenty nebo zahraničními skupinami s cílem manipulovat volbami nebo šířit dezinformace,“ vysvětlil.

Problémem zůstává, že podvodné stránky mohou být nerozeznatelné od skutečných. „Zločinci často používají sofistikované nástroje k duplikaci designu a funkčnosti originálních stránek, což usnadňuje obelhání neopatrných uživatelů. S rozvojem AI technologií a fenoménu ‚kyberzločin jako služba‘ je navíc vytváření nebezpečných kopií ještě jednodušší, často to zvládne i technicky nezkušený uživatel,“ upozornil Šafář.

Zdůraznil, že dané stránky je důležité navštěvovat napřímo a neklikat na odkazy i v „sebehezčích e-mailech, SMS nebo zprávách na sociálních sítích“ a věnovat pozornost detailům a možným nesrovnalostem. „Zároveň používat moderní bezpečnostní řešení, která nebezpečné stránky a formuláře dokáží poznat a pomohou uživatele ochránit,“ doplnil.

Šafář také připomněl, že v boji s hrozbami, souvisejícími s volbami, „je klíčová kontinuální osvěta, rozvoj kybernetické gramotnosti a používání robustních bezpečnostních mechanismů na všech úrovních volebního procesu“.

Evropská unie má nástroje k obraně

EuroZprávy.cz také oslovily mluvčího Evropské komise Petera Stanu. „Zahraniční vměšování je každodenní záležitostí našeho života. Děje se to ze strany více aktérů, ale nejvíce z Ruska. Události, jako jsou evropské volby, jsou přesně tou příležitostí, kdy se množí manipulace s informacemi a dezinformace,“ nastínil Stano.

Volby do Evropského parlamentu se zahraničním aktérům hodí. „Je velmi vítané, když se pozornost evropských médií a politiků soustředí na tyto volby. Jde o velmi dobrou příležitost, kdy mohou vstoupit do veřejných diskuzí a snažit se manipulovat,“ dodal mluvčí.

Členské státy se shodují na tom, že se hrozba děje bez ohledu na to, zda se právě konají volby. „Máme definované nástroje. Jsou zařazené ve vojensko-politické doktríně EU zvané Strategický kompas. Členské státy si zároveň definovaly nástroje, jak se s tímto vypořádat. Znamená to například odhalování a komparování dezinformací s realitou, odhalování aktérů. Děje se tak například prostřednictvím EUvsDisinfo.eu,“ shrnul mluvčí Komise s tím, že něco podobného by se mělo dít v každém členském státu.

To, že EU ví o snahách o zasahování do voleb podle Stana neznamená, že by mělo fungovat. „Evropská unie a členské státy mají dostatek nástrojů na to, aby se dokázaly bránit. Do jaké míry je proces chráněný proti dezinformacím, manipulacím a jinému zahraničnímu zasahování, závisí na schopnosti a ochotě domácích úřadů bránit své společnosti,“ vylíčil.

„Evropské volby jsou samozřejmě událost tak velkého významu, že přitahují zájem i dezinformačních aktérů. Členské státy si to uvědomují a Evropská unie přijala řadu opatření, aby zmírnila riziko jakéhokoli zasahování. Lidé si musí uvědomovat, že se vyskytují aktéři, kteří se snaží manipulovat s veřejným míněním v zájmu určitých zahraničních aktérů,“ apeloval Stano na závěr.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby Volby fake news Hackeři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

před 2 hodinami

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno před 2 hodinami

Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

před 3 hodinami

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily

Akciové trhy po celém světě dnes výrazně posílily. Důvodem je naděje, že některé země se dokážou dohodnout s administrativou prezidenta Donalda Trumpa na odvrácení nově zaváděných cel. Tento optimismus přišel po výrazných růstech v Asii a odráží se i na trzích v Evropě a USA.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize

Evropská unie se obrátila na Peking s prosbou o spolupráci při sledování přílivu čínského zboží na evropský trh, který hrozí po nových krocích Donalda Trumpa v oblasti celních tarifů, uvedl server Politico. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý hovořila s čínským premiérem Li Čchiangem o vytvoření mechanismu, který by monitoroval možné přesměrování obchodu z USA do Evropy.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Šárka Shoup

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

před 8 hodinami

Donald Trump

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza

Americký prezident Donald Trump dál neustupuje v otázce cel a jeho tvrdý přístup může vést k dramatickým dopadům na světovou ekonomiku i domácí trh. Přestože trhy v pondělí nezažily takové propady jako v minulém týdnu, Trump nadále hrozí zvýšením cel na čínské zboží až na více než 100 %. To by znamenalo prudké zdražení produktů jako jsou iPhony, počítače či hračky. 

před 9 hodinami

Štěňata pravlka obrovského

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty

Americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences oznámila, že úspěšně vytvořila tři štěňata takzvaného pravlka obrovského, druhu, který vyhynul před zhruba 12 500 lety. Jedná se o vůbec první případ "de-extinkce", tedy obnovení vyhynulého zvířete, uvedla podle CNN firma se sídlem v Dallasu.

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Evropské akciové trhy dnes pokračují ve výrazném růstu, který značí možné uklidnění po chaotickém týdnu způsobeném novými cly prezidenta Donalda Trumpa. Britský index FTSE 100 dnes posílil o 2 %, tedy o 153 bodů, a dosáhl hodnoty 7852. Jedná se o významný odraz od jeho nejnižší úrovně za více než rok. Přesto však ztráty způsobené novou vlnou obchodní války nejsou ani zdaleka plně smazány.

před 11 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Budeme bojovat až do konce, vzkazuje Čína. Co to ale znamená? Podle expertů opravdu definitivní konec

Spojené státy se podle vyjádření prezidenta Donalda Trumpa chystají zítra zavést dodatečné clo ve výši 50 % na veškerý čínský dovoz. Pokud k tomuto kroku skutečně dojde, obchodní vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa se mohou zcela rozpadnout. Celková celní zátěž na čínské zboží by tak přesáhla hranici 100 %, v některých případech by dosáhla až 120 %. Odborníci to označují za konec jakékoli smysluplné výměny zboží mezi Pekingem a Washingtonem.

před 13 hodinami

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

"Bazuka" na Trumpa: EU má v ruce těžký kalibr. Zvažuje, zda ho použít proti USA

Evropská unie se ocitla v dramatickém dilematu. Na jedné straně nabízí Spojeným státům kompromis v podobě nulových cel na průmyslové zboží, na druhé straně drží v ruce těžký kalibr – tzv. Anti-Coercion Instrument, tedy nástroj proti hospodářskému nátlaku, připravený k použití proti americkým službám. Nad hlavami evropských lídrů visí otázka: má Unie odpovědět tvrdě, nebo si ponechat otevřenou cestu k dialogu?

před 13 hodinami

Miami

Američané budou mít hlouběji do kapsy. USA kvůli Trumpovým clům zůstanou osamocené a ekonomicky zpomalené

Obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi Američany rostoucí obavy. V reakci na uvalení vysokých cel a spekulace o jejich dalším navyšování se mnozí začali předzásobovat – zejména potravinami, jejichž ceny mohou výrazně stoupnout. Jiní se zase rozhodli urychleně pořídit nový vůz, dokud je to ještě cenově výhodné. Hrozba recese ve Spojených státech v příštím roce se podle některých odhadů pohybuje až kolem 30 procent, což posiluje nejistotu mezi spotřebiteli i investory.

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Donald Trump

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora

Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.

před 16 hodinami

včera

včera

Výhled počasí do konce dubna. Teploty neporostou věčně, přijde ochlazení

Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy