Zásah policie v Evropském parlamentu kvůli Rusku a Voice of Europe

Podle belgické tiskové agentury prohledali vyšetřovatelé kancelář asistenta europoslance Evropského parlamentu kvůli vyšetřování ruského vměšování. Europoslanci údajně dostávali peníze za šíření proruské propagandy.

Jak upozornil server MoneyMAG.cz s odkazem na agenturu Reuters, ve středu provedli belgičtí vyšetřovatelé razii v domě a kanceláři asistenta europoslance, který je podle prokurátorů podezřelý z významné role při šíření ruské propagandy. Tento incident se stal před volbami do Evropského parlamentu.

„Existují náznaky, že daný zaměstnanec Evropského parlamentu sehrál v tomto projektu významnou roli,“ uvedla agentura. Jméno asistenta ani europoslance nebylo zveřejněno.

Policejní zásah byl součástí vyšetřování možného „ruského vměšování“, při kterém byli členové Evropského parlamentu oslovováni a placeni za šíření ruské propagandy. To bylo prováděno prostřednictvím zpravodajské služby Voice of Europe (Hlas Evropy).

Web byl analyzován letos v březnu, poté, co české zpravodajské služby odhalily existenci Moskvou financované sítě šířící proruskou propagandu prostřednictvím Voice of Europe (Hlasu Evropy).

Získané peníze byly použity mimo jiné na financování kampaní politiků zapojených do případu před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. Voliči ve 27 zemích Evropské unie půjdou k urnám od 6. do 9. června, aby zvolili 720 poslanců Evropského parlamentu.

Evropský parlament se zatím nevyjádřil k probíhajícím událostem. Nicméně, podle mluvčího, EP plně spolupracuje s vyšetřovateli a soudními orgány. V této souvislosti byl umožněn přístup do kanceláře.

Evropská unie v pondělí uvalila sankce na Voice of Europe (Hlas Evropy), registrovaný v České republice, a na dva s ním spojené podnikatele Artema Marczewského a Wiktora Medvedčuka. Rada EU uvedla, že web aktivně šíří dezinformace o Ukrajině a propaguje „prokremelské falešné narativy".

Voice of Europe (Hlas Evropy) zveřejnil článek, ve kterém „kategoricky odmítl" kroky EU proti webu.

Související

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie) Voice of Europe (Hlas Evropy)

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy