Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.
Během slavnostního projevu u příležitosti „Dne osvobození“ americký prezident Trump představil razantní obrat v obchodní politice Spojených států. Oznámil zavedení nových celních sazeb, které podle jeho slov míří na ochranu domácího průmyslu a obnovu americké ekonomické suverenity.
Nově bude na dovoz ze zahraničí uplatňováno minimální clo ve výši 10 %, přičemž na zboží pocházející z Evropské unie se vztáhne dokonce 20% sazba. Nejzásadnějším bodem celého balíčku je však zavedení 25% cla na dovoz zahraničních automobilů, které vstoupilo v platnost již od půlnoci. Tento krok je považován za jeden z nejvýznamnějších zásahů do globálního obchodního systému za poslední dekády.
Prezident Trump během projevu ostře hájil přijatá opatření jako nezbytný krok pro zabezpečení americké budoucnosti. Podle jeho slov mají nově zavedená cla „obnovit ekonomickou nezávislost USA, podpořit domácí výrobu a vytvořit nová pracovní místa.“ Kritika dosavadních obchodních praktik zněla velmi tvrdě. „USA snižovaly obchodní bariéry, zatímco jiné země uvalovaly vysoká cla na americké výrobky,“ hlásal prezident.
Trump se přitom odvolával na konkrétní případy, které podle něj dokládají dlouhodobou nerovnováhu – například vysoká cla na americké motocykly v Thajsku (60 %), Indii (70 %) a Vietnamu (75 %), nebo omezení přístupu amerických aut na evropské a asijské trhy.
Ohlasy na Trumpovo oznámení byly okamžité a z řad expertů velmi kritické. „Právě svrhl bombu na globální obchodní systém,“ uvedl bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Ken Rogoff pro britskou stanici BBC.
Podle jeho slov se „pravděpodobnost pádu největší světové ekonomiky USA do recese v důsledku tohoto oznámení zvýšila na 50 %.“ Rogoff tak vyjádřil obavu, že tento jednostranný krok může narušit mezinárodní důvěru a vyvolat sérii odvetných opatření, která ještě více zpomalí světovou ekonomiku.
Silně kritické reakce přicházejí i z domácího průmyslu, především automobilového sektoru. Generální ředitel automobilky Ford Jim Farley pro CNN varoval: „Z dlouhodobého hlediska by 25% clo na hranicích s Mexikem a Kanadou udělalo v americkém průmyslu díru, jakou jsme ještě neviděli.“
Zmínil přitom nejen přímé ekonomické ztráty, ale i důsledky pro dodavatelské řetězce, pracovní místa a konkurenceschopnost firem. Finanční ředitel konkurenční General Motors Paul Jacobson situaci rovněž zhodnotil kriticky. „Nemůžeme s podnikáním švihat sem a tam,“ upozornil na nestabilitu a nepředvídatelnost obchodního prostředí, které podle něj tyto zásahy vytvářejí.
Nad širšími důsledky pro postavení USA ve světové ekonomice se zamýšlí i akademická sféra. Profesor ekonomie Andre Sapir ze Svobodné univerzity v Bruselu pro Wall Street Journal připomněl: „Spojené státy byly centrem globalizace. Nyní se USA, centrum, chtějí odtrhnout.“ Tento obrat podle něj signalizuje hlubokou změnu ve filozofii americké ekonomiky – od otevřenosti k protekcionismu.
Také ekonom Derrick Kam ze společnosti Morgan Stanley upozornil, že „změna situace bude poměrně složitá,“ zejména kvůli vysoké závislosti na globálních dodavatelských sítích. Bez iluzí pak reagoval Dan Digre, ředitel výrobce reproduktorů Misco Speakers: „Nemůžete jen tak zavést cla, otočit vypínačem a najednou je Amerika opět průmyslovou zemí.“
Podle některých odborníků může mít Trumpovo rozhodnutí historický dosah. Think-tank Cato Institute, známý prosazováním volného trhu, upozorňuje na paralely s krizovými momenty minulosti. „Dnešním oznámením se americká cla přiblíží úrovni, která nebyla zaznamenána od Smoot-Hawleyho celního zákona z roku 1930, který podnítil globální obchodní válku a prohloubil Velkou hospodářskou krizi,“ varovali ekonomové Scott Lincicome a Colin Grabow ve společném prohlášení. Dodali, že „Trumpova riskantní rétorika o ekonomické síle cel je stejně jako jeho obchodní strategie odtržená od reality. Jediné, co tato cla ‚osvobodí‘, jsou peníze z peněženek Američanů.“
Vliv zavedených cel podle odborníků zdaleka nepocítí jen americká ekonomika. Mezinárodní dopady naznačil i vedoucí ekonomického výzkumu ze společnosti Fitch Ratings Olu Sonola. Podle něj mohou důsledky nových opatření překročit hranice USA velmi rychle. „Mnoho zemí pravděpodobně skončí v recesi. Většinu prognóz můžete vyhodit ze dveří, pokud tato celní sazba zůstane v platnosti delší dobu,“ uvedl s tím, že obchodní nejistota může ochromit i jinak stabilní ekonomiky.
Související

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
clo , Donald Trump , dovoz a vývoz
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
před 47 minutami

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
před 1 hodinou

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
před 2 hodinami

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
před 3 hodinami

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
před 4 hodinami

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
před 5 hodinami

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno před 6 hodinami

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 6 hodinami

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
před 7 hodinami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
před 8 hodinami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 9 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 11 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera
Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.
Zdroj: Libor Novák