Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

Leeb uvedl, že malé firmy musí plánovat výrobu a distribuci až 18 měsíců dopředu, a neustálé změny v obchodní politice jim způsobují velké potíže. „Tyto politiky se mění doslova ze dne na den, a my na to musíme nějak reagovat,“ řekl pro CNN.

Podle něj nejde jen o snahu o snížení obchodního deficitu, ale i o širší politické cíle, jako je boj proti pašování fentanylu a nelegální migraci. „Je zde mnoho různých faktorů, a to vše se děje najednou. Bohužel, právě malé podniky budou muset nést hlavní tíhu této bouře,“ dodal.

Podnikatelé se obávají, že kvůli vyšším dovozním clům budou muset přenést dodatečné náklady na zákazníky. „Není jiná možnost,“ uvedl Leeb. Podle něj čekají USA a jejich občany „těžké časy“.

Ekonom Justin Wolfers z Michiganské univerzity varoval, že Trumpova cla zvýší životní náklady amerických domácností v průměru o 5 000 dolarů ročně. Ceny zboží a služeb by podle něj mohly vzrůst až o 6 %, protože podniky budou nuceny přenést vyšší náklady na spotřebitele.

„Tento dopad na ceny pocítíme už zítra,“ řekl Wolfers. „Bude to mít největší dopad na pracující a střední třídu. Lidé začnou pociťovat bolest velmi brzy,“ dodal.

Wolfers také varoval, že největší újmu utrpí chudé státy jako Papua Nová Guinea nebo Fidži. „Trumpova cla jsou z ekonomického pohledu čisté zlo. Představa, že by tyto země představovaly pro Spojené státy jakoukoliv obchodní hrozbu, je absurdní,“ prohlásil.

Mezitím se podle něj bohaté ekonomiky, včetně zemí Evropské unie, začínají spojovat proti Trumpově obchodní politice a připravují odvetná opatření. „Jediné, čeho Trump dosáhl, je, že izoloval americkou ekonomiku od zbytku světa,“ dodal Wolfers.

Dalším příkladem dopadu nových cel je Austrálie, na jejíž zboží USA uvalily 10% clo. Richard Denniss, výkonný ředitel Australian Institute, upozornil, že se tento krok negativně dotkne především amerických spotřebitelů, nikoliv australské ekonomiky.

„Austrálie nevyváží do USA tolik hovězího, takže jednoduše začneme prodávat jiným zemím s nižšími cly,“ řekl Denniss.

„Tento den je mnohem důležitější pro Američany, kteří mají rádi hamburgery, než pro australské hospodářství. Pokud chtějí za maso platit více, je to jejich problém, ne náš,“ dodal s nadsázkou.

Varoval však, že nová cla mohou oslabit vztahy mezi dlouholetými spojenci. „Spojené státy se právě ukázaly jako nespolehlivý partner,“ řekl.

Analytička Rana Forooharová přirovnala Trumpovu obchodní politiku k hazardní hře na „globálním pokerovém stole“. „Používá americký spotřebitelský trh jako obrovský žeton ve vysoké sázkové hře globální ekonomiky,“ řekla CNN.

Podle ní tento krok posílí Trumpovu podporu mezi americkými dělníky, zejména v automobilovém průmyslu, ale poškodí spojence USA.

Předpověděla, že Evropa na americká cla zareaguje silně a že rozvojové země budou reagovat podle své závislosti na americkém trhu.

Forooharová také upozornila, že nová cla se liší od těch, která Trump prosazoval během svého prvního prezidentského období, kdy se zaměřoval především na Čínu.

„Tentokrát říká: Chci zrušit Brettonwoodský systém. Chci zbořit globalizaci, jak jsme ji dosud znali,“ řekla, odkazujíc na dohodu z roku 1944, která položila základy poválečného světového ekonomického řádu.

„Bude to jednoznačně určující moment jeho prezidentství. Doufám jen, že to nepřivede USA a svět do recese,“ uzavřela Forooharová.

Trumpova cla už nyní vyvolávají silnou odezvu po celém světě. Zatímco konzervativní think tanky je obhajují jako součást strategie „tvrdé diplomacie“, ekonomové varují před zhoršením životní úrovně v USA a možnými globálními ekonomickými otřesy.

V následujících týdnech bude klíčové sledovat, zda a jak budou na Trumpovu obchodní politiku reagovat hlavní ekonomické velmoci, včetně Evropské unie, Číny a Japonska. Jisté však je, že současná strategie představuje jednu z největších změn americké obchodní politiky za poslední desetiletí. 

Související

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

Více souvisejících

dovoz a vývoz clo Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

19. dubna 2025 21:58

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

19. dubna 2025 20:18

Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

19. dubna 2025 19:35

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

19. dubna 2025 18:42

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

19. dubna 2025 18:24

19. dubna 2025 17:36

Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo

Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy