Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu.
Ekonomové varují, že podobný scénář by se mohl opakovat i dnes. Jak vysvětlil pro BBC Eric Golson z Univerzity v Surrey, obchodní války v minulosti vždy přinesly dlouhodobé ekonomické škody. „Velká hospodářská krize se prohloubila kvůli mezinárodnímu celnímu konfliktu, kdy globální obchod mezi lety 1929 a 1933 klesl o 66 %, což zničilo americké podniky a vedlo k masivní nezaměstnanosti,“ uvedl.
Bankovní skupina UBS vypočítala, že vážený průměr amerických dovozních cel se vrátil na úroveň před první světovou válkou. „Kombinací všech celních opatření se celní zátěž zvýšila na 24 % oproti 2,5 % na začátku roku, což v absolutních číslech odpovídá nárůstu o 715 miliard dolarů,“ uvedli analytici UBS.
Bílý dům použil pro stanovení cel poměrně hrubý vzorec. Trump během svého projevu ukázal tabuli s údaji o celních sazbách ostatních zemí vůči USA a oznámil, že nová americká cla budou nastavena na polovinu této hodnoty. Avšak místo podrobné analýzy obchodních vztahů se Trumpova administrativa řídila jednoduchým výpočtem založeným na velikosti obchodního deficitu každé země.
Deutsche Bank tento přístup kritizovala jako mechanický a málo sofistikovaný. „Administrativa se soustředí výhradně na potrestání zemí s vyššími obchodními deficity, přičemž ignoruje služby a další necelní překážky,“ uvedli analytici banky.
Podle nich tento přístup podkopává důvěryhodnost ekonomické politiky USA. „Existuje zásadní nesoulad mezi veřejně prezentovaným hlubokým posouzením bilaterálních obchodních vztahů a skutečnou realitou přijaté politiky,“ dodala Deutsche Bank.
Navíc tento způsob výpočtu vytváří nejasnosti ohledně budoucích obchodních jednání. „Neexistují konkrétní požadavky, pouze obecná touha snížit bilaterální obchodní deficity,“ uzavírá analýza Deutsche Bank.
Finanční trhy reagovaly na oznámení nových cel panikou. Investoři se masivně přesouvají do státních dluhopisů, což tlačí dolů jejich výnosy. Britské desetileté státní dluhopisy zaznamenaly pokles výnosů o šest bazických bodů na 4,581 %.
Podle Kathleen Brooksové, ředitelky výzkumu ve společnosti XTB, Trumpova obchodní politika „vrhla granát do globální ekonomiky“.
„Výnosy dluhopisů prudce klesají po celém světě. Evropské a britské dvouleté výnosy jsou nižší, protože trhy začínají započítávat možnost snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou a Bank of England, aby zmírnily dopady americké obchodní politiky,“ vysvětlila Brooksová.
Pokles výnosů dluhopisů a křivka britských výnosů, která se zplošťuje, signalizují, že investoři počítají s možností recese.
Na amerických trzích se prudce zvýšil index volatility VIX, označovaný jako „ukazatel strachu“. VIX vzrostl o 19 %, což je největší jednodenní nárůst od konce ledna.
Akciové trhy klesají – futures na indexy S&P 500 a Nasdaq se propadly o více než 3 %. Analytici Saxo Bank varují, že volatilita se bude odvíjet od reakcí klíčových ekonomik, jako jsou Evropská unie, Čína a Japonsko.
„S&P 500 a Nasdaq prudce klesly přes noc, což vyvolalo zvýšenou poptávku po ochranných aktivech. Další vývoj bude záviset na tom, jaké kroky přijmou hlavní světové ekonomiky,“ uvedl analytický tým Saxo Bank.
Trumpova celní strategie zatím přináší více otázek než odpovědí. Kritici varují, že její dopady by mohly být ničivější než cokoliv, co ekonomika USA zažila za posledních sto let. Hlavním rizikem je prohloubení globální ekonomické nejistoty a možný pád do recese, který by měl dalekosáhlé důsledky nejen pro USA, ale i pro celý svět.
Související

Události Petra Nutila: Slovenské volby, mírotvůrce Putin a Ornella v plavkách

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
včera

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
včera

Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
včera

Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak
včera

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
včera

OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
včera

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
včera

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
včera

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
včera

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
včera

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
včera

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
včera

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
včera

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
včera

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
včera

Klíčovou stanici metra uzavřela voda. Cestující musí přestupovat jinde
včera

Musk v Trumpově vládě končí. Vrací se do značně poškozené Tesly
včera

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
včera

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
včera
Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.
Zdroj: Jakub Jurek