Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu.
Ekonomové varují, že podobný scénář by se mohl opakovat i dnes. Jak vysvětlil pro BBC Eric Golson z Univerzity v Surrey, obchodní války v minulosti vždy přinesly dlouhodobé ekonomické škody. „Velká hospodářská krize se prohloubila kvůli mezinárodnímu celnímu konfliktu, kdy globální obchod mezi lety 1929 a 1933 klesl o 66 %, což zničilo americké podniky a vedlo k masivní nezaměstnanosti,“ uvedl.
Bankovní skupina UBS vypočítala, že vážený průměr amerických dovozních cel se vrátil na úroveň před první světovou válkou. „Kombinací všech celních opatření se celní zátěž zvýšila na 24 % oproti 2,5 % na začátku roku, což v absolutních číslech odpovídá nárůstu o 715 miliard dolarů,“ uvedli analytici UBS.
Bílý dům použil pro stanovení cel poměrně hrubý vzorec. Trump během svého projevu ukázal tabuli s údaji o celních sazbách ostatních zemí vůči USA a oznámil, že nová americká cla budou nastavena na polovinu této hodnoty. Avšak místo podrobné analýzy obchodních vztahů se Trumpova administrativa řídila jednoduchým výpočtem založeným na velikosti obchodního deficitu každé země.
Deutsche Bank tento přístup kritizovala jako mechanický a málo sofistikovaný. „Administrativa se soustředí výhradně na potrestání zemí s vyššími obchodními deficity, přičemž ignoruje služby a další necelní překážky,“ uvedli analytici banky.
Podle nich tento přístup podkopává důvěryhodnost ekonomické politiky USA. „Existuje zásadní nesoulad mezi veřejně prezentovaným hlubokým posouzením bilaterálních obchodních vztahů a skutečnou realitou přijaté politiky,“ dodala Deutsche Bank.
Navíc tento způsob výpočtu vytváří nejasnosti ohledně budoucích obchodních jednání. „Neexistují konkrétní požadavky, pouze obecná touha snížit bilaterální obchodní deficity,“ uzavírá analýza Deutsche Bank.
Finanční trhy reagovaly na oznámení nových cel panikou. Investoři se masivně přesouvají do státních dluhopisů, což tlačí dolů jejich výnosy. Britské desetileté státní dluhopisy zaznamenaly pokles výnosů o šest bazických bodů na 4,581 %.
Podle Kathleen Brooksové, ředitelky výzkumu ve společnosti XTB, Trumpova obchodní politika „vrhla granát do globální ekonomiky“.
„Výnosy dluhopisů prudce klesají po celém světě. Evropské a britské dvouleté výnosy jsou nižší, protože trhy začínají započítávat možnost snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou a Bank of England, aby zmírnily dopady americké obchodní politiky,“ vysvětlila Brooksová.
Pokles výnosů dluhopisů a křivka britských výnosů, která se zplošťuje, signalizují, že investoři počítají s možností recese.
Na amerických trzích se prudce zvýšil index volatility VIX, označovaný jako „ukazatel strachu“. VIX vzrostl o 19 %, což je největší jednodenní nárůst od konce ledna.
Akciové trhy klesají – futures na indexy S&P 500 a Nasdaq se propadly o více než 3 %. Analytici Saxo Bank varují, že volatilita se bude odvíjet od reakcí klíčových ekonomik, jako jsou Evropská unie, Čína a Japonsko.
„S&P 500 a Nasdaq prudce klesly přes noc, což vyvolalo zvýšenou poptávku po ochranných aktivech. Další vývoj bude záviset na tom, jaké kroky přijmou hlavní světové ekonomiky,“ uvedl analytický tým Saxo Bank.
Trumpova celní strategie zatím přináší více otázek než odpovědí. Kritici varují, že její dopady by mohly být ničivější než cokoliv, co ekonomika USA zažila za posledních sto let. Hlavním rizikem je prohloubení globální ekonomické nejistoty a možný pád do recese, který by měl dalekosáhlé důsledky nejen pro USA, ale i pro celý svět.
Související

Události Petra Nutila: Slovenské volby, mírotvůrce Putin a Ornella v plavkách

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Světu hrozí ekonomická jaderná zima, varuje šéf JPMorgan. Proti Trumpovi už se bouří i podporovatelé
před 56 minutami

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?
před 2 hodinami

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka
před 2 hodinami

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat
před 3 hodinami

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
před 4 hodinami

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
před 4 hodinami

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti
před 5 hodinami

Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí
před 7 hodinami

Počasí přinese tento týden citelné oteplení
včera

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
včera

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje
včera

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0
včera

Hádka v pražském barbershopu vyústila v útok nožem. Mezi zraněnými má být známý rapper
včera

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
včera

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil
včera

Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA
včera

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové
včera

Zeť premiéra Fialy Chládek vykonává pět placených funkcí. Bere za ně sto tisíc
včera

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU
včera
1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi
V sobotu se napříč Spojenými státy uskutečnila největší vlna protivládních protestů od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Tisíce lidí vyšly do ulic ve více než 1 200 lokalitách všech 50 států. Protestní akce se konaly i v zahraničí – například v Londýně, Paříži nebo Berlíně.
Zdroj: Libor Novák