Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

Ekonomové varují, že podobný scénář by se mohl opakovat i dnes. Jak vysvětlil pro BBC Eric Golson z Univerzity v Surrey, obchodní války v minulosti vždy přinesly dlouhodobé ekonomické škody. „Velká hospodářská krize se prohloubila kvůli mezinárodnímu celnímu konfliktu, kdy globální obchod mezi lety 1929 a 1933 klesl o 66 %, což zničilo americké podniky a vedlo k masivní nezaměstnanosti,“ uvedl.

Bankovní skupina UBS vypočítala, že vážený průměr amerických dovozních cel se vrátil na úroveň před první světovou válkou. „Kombinací všech celních opatření se celní zátěž zvýšila na 24 % oproti 2,5 % na začátku roku, což v absolutních číslech odpovídá nárůstu o 715 miliard dolarů,“ uvedli analytici UBS.

Bílý dům použil pro stanovení cel poměrně hrubý vzorec. Trump během svého projevu ukázal tabuli s údaji o celních sazbách ostatních zemí vůči USA a oznámil, že nová americká cla budou nastavena na polovinu této hodnoty. Avšak místo podrobné analýzy obchodních vztahů se Trumpova administrativa řídila jednoduchým výpočtem založeným na velikosti obchodního deficitu každé země.

Deutsche Bank tento přístup kritizovala jako mechanický a málo sofistikovaný. „Administrativa se soustředí výhradně na potrestání zemí s vyššími obchodními deficity, přičemž ignoruje služby a další necelní překážky,“ uvedli analytici banky.

Podle nich tento přístup podkopává důvěryhodnost ekonomické politiky USA. „Existuje zásadní nesoulad mezi veřejně prezentovaným hlubokým posouzením bilaterálních obchodních vztahů a skutečnou realitou přijaté politiky,“ dodala Deutsche Bank.

Navíc tento způsob výpočtu vytváří nejasnosti ohledně budoucích obchodních jednání. „Neexistují konkrétní požadavky, pouze obecná touha snížit bilaterální obchodní deficity,“ uzavírá analýza Deutsche Bank.

Finanční trhy reagovaly na oznámení nových cel panikou. Investoři se masivně přesouvají do státních dluhopisů, což tlačí dolů jejich výnosy. Britské desetileté státní dluhopisy zaznamenaly pokles výnosů o šest bazických bodů na 4,581 %.

Podle Kathleen Brooksové, ředitelky výzkumu ve společnosti XTB, Trumpova obchodní politika „vrhla granát do globální ekonomiky“.

„Výnosy dluhopisů prudce klesají po celém světě. Evropské a britské dvouleté výnosy jsou nižší, protože trhy začínají započítávat možnost snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou a Bank of England, aby zmírnily dopady americké obchodní politiky,“ vysvětlila Brooksová.

Pokles výnosů dluhopisů a křivka britských výnosů, která se zplošťuje, signalizují, že investoři počítají s možností recese.

Na amerických trzích se prudce zvýšil index volatility VIX, označovaný jako „ukazatel strachu“. VIX vzrostl o 19 %, což je největší jednodenní nárůst od konce ledna.

Akciové trhy klesají – futures na indexy S&P 500 a Nasdaq se propadly o více než 3 %. Analytici Saxo Bank varují, že volatilita se bude odvíjet od reakcí klíčových ekonomik, jako jsou Evropská unie, Čína a Japonsko.

„S&P 500 a Nasdaq prudce klesly přes noc, což vyvolalo zvýšenou poptávku po ochranných aktivech. Další vývoj bude záviset na tom, jaké kroky přijmou hlavní světové ekonomiky,“ uvedl analytický tým Saxo Bank.

Trumpova celní strategie zatím přináší více otázek než odpovědí. Kritici varují, že její dopady by mohly být ničivější než cokoliv, co ekonomika USA zažila za posledních sto let. Hlavním rizikem je prohloubení globální ekonomické nejistoty a možný pád do recese, který by měl dalekosáhlé důsledky nejen pro USA, ale i pro celý svět.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Více souvisejících

finance Ekonomika clo

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy