"Zatímco se zdá, že dohoda o příměří mezi ukrajinskou vládou a separatistickými povstalci na východě země v zásadě platí, poslední měření sil v Kyjevě mezi ukrajinskými oligarchy a vládou odhaluje jednu z největších výzev, kterým země aktuálně čelí: soukromé vojenské prapory, které ne vždy operují pod kontrolou centrální vlády," uvádí Josh Cohen začátkem svého komentáře pro server Reuters. Bývalý představitel Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj a zahraničněpolitický analytik v něm rozebral palčivý problém současné Ukrajiny.
Oligarchové nebrání pouze svou vlast, ale též své zájmy
"V březnu se příslušníci privátní armády zaštítěné magnátem Ihorem Kolomojským objevili v sídle státem vlastněné ropné společnosti UkrTransNafta. Problém nastal poté, co Kyjev propustil ředitele společnosti, Kolomojského spojence. Kolomojskij prohlásil, že se pokusí zachránit společnost před nelegálním převzetím," připomíná komentář.
"Na Ukrajině existuje více než třicet takových privátních praporů skládajících se především z dobrovolníků. Ačkoliv všechny spadají pod velení armády či národní gardy, post-majdanovské vládě se stále nedaří dostat je pod kontrolu. Ukrajinská armáda je tak slabá, že Ruská federace zabrala Krym a Ruskem podporovaní separatisté byli schopni převzít velké části východní Ukrajiny. Soukromé prapory financované převážně ukrajinskými oligarchy vstoupily do tohoto vakua a hrály klíčovou roli v zastavení postupu separatistů," konstatuje Cohen.
"Poskytováním zbraní těmto praporům a v některých případech i placením rekrutů brání nejbohatší lidé Ukrajiny svou zemi - ale také chrání své vlastní ekonomické zájmy. Mnoho těchto oligarchů získalo velké bohatství tím, že využili své politické kontakty k získání vládních zakázek za přemrštěné ceny, odsávali zisky ze státem vlastněných společností a podpláceli ukrajinské představitele, aby státní zakázky získali," dodává analytik.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Když demonstranti na majdanu svrhli bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, požadovali, aby nová vláda zakročila proti zneužívání moci ze strany oligarchů. Namísto toho se mnoho z nich stalo ještě mocnějšími: Kyjev například předal Kolomojskému a důlnímu magnátovi Serhimu Tarutovi posty guvernérů významných regionů na východě Ukrajiny," uvádí Cohen.
Neonacismus a válečné zločiny
"Mnoho těchto polovojenských skupin je obviňováno z utlačování občanů, které by měly chránit. Amnesty International hlásí, že prapor Aider - rovněž částečně financován Kolomojským - páchá válečné zločiny, včetně nelegálních únosů, nezákonného věznění, vydírání a zřejmě také poprav. Podle zprávy Amnesty i další pro-kyjevské privátní prapory nechávají v rámci válečné taktiky strádat civilisty a zabraňují konvojům s pomocí dostat se na separatisty kontrolovaná území na východě Ukrajiny," shrnuje expert.
"Některé ukrajinské soukromé prapory očernily mezinárodní pověst země svými extrémními názory. Prapor Azov, částečně financovaný Tarutou a Kolomojským, používá nacistický symbol vlčí hák ve svém znaku a mnoho jeho členů otevřeně vyjadřuje své neonacistické a antisemitské myšlenky. Členové praporu hovořili o přenesení války do Kyjeva a prohlašovali, že Ukrajina potřebuje, aby se k moci dostal silný diktátor, který dokáže prolít mnoho krve, ale zároveň spojit národ v jeho postupu," připomíná komentář.
"Ukrajinský prezident Petro Porošenko dal jasně najevo svůj záměr přitáhnout uzdu ukrajinským dobrovolnickým bojovníkům. Pár dní poté, co se Kolomojského vojáci objevili v UkrTransNafta, prohlásil, že nebude tolerovat oligarchy a jejich kapesní armády a následně sesadil Kolomojského z jeho pozice guvernéra Dněpropetrovsku. Pokud Kyjev získá plnou kontrolu nad privátními dobrovolníky, Ukrajina z toho bude v mnoha ohledech profitovat. Dobrovolnické prapory získají stejný výcvik jako armáda, což může pomoci lépe je zapojit do společné taktiky. Dostane se jim standardních vojenských výhod a penzí. V neposlední řadě budou subjektem vojenského práva, což vládě umožní lépe se vypořádat s jakýmkoliv kriminálním jednáním či porušováním lidských práv, kterého se dopustí," myslí si Cohen.
"Porošenko musí vyřešit výzvy jako je rozšířená korupce, hospodářský kolaps a Ruskem podporovaní separatisté. Za šířících se spekulací o možné jarní ofenzivě plánované povstalci nebude chtít riskovat další konfrontaci podobnou té s Kolomojským. Ukrajinská vláda ale nebude schopná vládnout své zemi pokud budou privátní milice operovat nezávisle a mimo státní kontrolu. Porošenkovo úsilí přitáhnout uzdu ukrajinským dobrovolnickým bojovníkům, obdobně jako jeho boj proti korupci, může být případem, kdy dva kroky kupředu znamenají jeden krok zpět," varuje závěrem expert.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktuálně se děje
včera

Živě Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
včera

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
včera

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty
včera

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu
včera

Živě Konkláve začalo. Sledujte s námi ŽIVĚ volbu nového papeže
včera

Jak probíhá konkláve a kdy bude zvolen nový papež? Nejdůležitější otázky a odpovědi
včera

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
včera

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
včera

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
včera

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
včera

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
včera

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
včera

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
včera

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
včera

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
včera

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
včera

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
včera

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
včera

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
včera
Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi.
Zdroj: Jan Hrabě