Soukromé armády řádí na Ukrajině a vláda je bezmocná, rozjel se expert

"Zatímco se zdá, že dohoda o příměří mezi ukrajinskou vládou a separatistickými povstalci na východě země v zásadě platí, poslední měření sil v Kyjevě mezi ukrajinskými oligarchy a vládou odhaluje jednu z největších výzev, kterým země aktuálně čelí: soukromé vojenské prapory, které ne vždy operují pod kontrolou centrální vlády," uvádí Josh Cohen začátkem svého komentáře pro server Reuters. Bývalý představitel Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj a zahraničněpolitický analytik v něm rozebral palčivý problém současné Ukrajiny.

Oligarchové nebrání pouze svou vlast, ale též své zájmy

"V březnu se příslušníci privátní armády zaštítěné magnátem Ihorem Kolomojským objevili v sídle státem vlastněné ropné společnosti UkrTransNafta. Problém nastal poté, co Kyjev propustil ředitele společnosti, Kolomojského spojence. Kolomojskij prohlásil, že se pokusí zachránit společnost před nelegálním převzetím," připomíná komentář.

"Na Ukrajině existuje více než třicet takových privátních praporů skládajících se především z dobrovolníků. Ačkoliv všechny spadají pod velení armády či národní gardy, post-majdanovské vládě se stále nedaří dostat je pod kontrolu. Ukrajinská armáda je tak slabá, že Ruská federace zabrala Krym a Ruskem podporovaní separatisté byli schopni převzít velké části východní Ukrajiny. Soukromé prapory financované převážně ukrajinskými oligarchy vstoupily do tohoto vakua a hrály klíčovou roli v zastavení postupu separatistů," konstatuje Cohen.      

"Poskytováním zbraní těmto praporům a v některých případech i placením rekrutů brání nejbohatší lidé Ukrajiny svou zemi - ale také chrání své vlastní ekonomické zájmy. Mnoho těchto oligarchů získalo velké bohatství tím, že využili své politické kontakty k získání vládních zakázek za přemrštěné ceny, odsávali zisky ze státem vlastněných společností a podpláceli ukrajinské představitele, aby státní zakázky získali," dodává analytik.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Když demonstranti na majdanu svrhli bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, požadovali, aby nová vláda zakročila proti zneužívání moci ze strany oligarchů. Namísto toho se mnoho z nich stalo ještě mocnějšími: Kyjev například předal Kolomojskému a důlnímu magnátovi Serhimu Tarutovi posty guvernérů významných regionů na východě Ukrajiny," uvádí Cohen.

Neonacismus a válečné zločiny

"Mnoho těchto polovojenských skupin je obviňováno z utlačování občanů, které by měly chránit. Amnesty International hlásí, že prapor Aider - rovněž částečně financován Kolomojským - páchá válečné zločiny, včetně nelegálních únosů, nezákonného věznění, vydírání a zřejmě také poprav. Podle zprávy Amnesty i další pro-kyjevské privátní prapory nechávají v rámci válečné taktiky strádat civilisty a zabraňují konvojům s pomocí dostat se na separatisty kontrolovaná území na východě Ukrajiny," shrnuje expert.     

"Některé ukrajinské soukromé prapory očernily mezinárodní pověst země svými extrémními názory. Prapor Azov, částečně financovaný Tarutou a Kolomojským, používá nacistický symbol vlčí hák ve svém znaku a mnoho jeho členů otevřeně vyjadřuje své neonacistické a antisemitské myšlenky. Členové praporu hovořili o přenesení války do Kyjeva a prohlašovali, že Ukrajina potřebuje, aby se k moci dostal silný diktátor, který dokáže prolít mnoho krve, ale zároveň spojit národ v jeho postupu," připomíná komentář.  

"Ukrajinský prezident Petro Porošenko dal jasně najevo svůj záměr přitáhnout uzdu ukrajinským dobrovolnickým bojovníkům. Pár dní poté, co se Kolomojského vojáci objevili v UkrTransNafta, prohlásil, že nebude tolerovat oligarchy a jejich kapesní armády a následně sesadil Kolomojského z jeho pozice guvernéra Dněpropetrovsku. Pokud Kyjev získá plnou kontrolu nad privátními dobrovolníky, Ukrajina z toho bude v mnoha ohledech profitovat. Dobrovolnické prapory získají stejný výcvik jako armáda, což může pomoci lépe je zapojit do společné taktiky. Dostane se jim standardních vojenských výhod a penzí. V neposlední řadě budou subjektem vojenského práva, což vládě umožní lépe se vypořádat s jakýmkoliv kriminálním jednáním či porušováním lidských práv, kterého se dopustí," myslí si Cohen.      

"Porošenko musí vyřešit výzvy jako je rozšířená korupce, hospodářský kolaps a Ruskem podporovaní separatisté. Za šířících se spekulací o možné jarní ofenzivě plánované povstalci nebude chtít riskovat další konfrontaci podobnou té s Kolomojským. Ukrajinská vláda ale nebude schopná vládnout své zemi pokud budou privátní milice operovat nezávisle a mimo státní kontrolu. Porošenkovo úsilí přitáhnout uzdu ukrajinským dobrovolnickým bojovníkům, obdobně jako jeho boj proti korupci, může být případem, kdy dva kroky kupředu znamenají jeden krok zpět," varuje závěrem expert.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Ukrajina Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy