"Rusko představuje největší hrozbu pro naši národní bezpečnost. Myslí si to alespoň generál americké námořní pěchoty Joseph Dunford a právě on byl nominován prezidentem Barackem Obamou, aby se stal budoucím hlavním vojenským představitelem, předsedou Sboru náčelníků štábů," uvádí ve svém komentáři pro server Moscow Times David Kelm. Bývalý důstojník americké armády, který momentálně působí jako bezpečnostní analytik na Moskevském statním institutu mezinárodních vztahů, v něm rozebral možný posun a americkém vojenském uvažování.
Rusko je nebezpečnější než Islámský stát?
"Rusko je jaderná mocnost. Je tím, kdo nejenže dokáže narušit suverenitu naši spojenců a činit věci, které jsou neslučitelné s našimi národními zájmy, ale již tak činí. Tudíž pokud chcete hovořit o zemi, která představuje existenční hrozbu pro Spojené státy, ukázal bych na Rusko. A pokud se podíváte na jeho chování, není o nic menšího než alarmující," cituje Kelm stanovisko, které Dunford učinil v senátním výboru pro ozbrojené síly během jeho potvrzovacího slyšení před dvěma týdny.
"Minulý týden pak kandidát prezidenta Obamy na druhý nejvyšší vojenský post v tom samém výboru dospěl k identickému závěru. Generál vzdušných sil Paul Selva vysvětlil, že Rusko vlastní dostatečné konvenční i jaderné schopnosti, aby představovalo existenční hrozbu pro (americký) národ, pokud se tak rozhodne. A co Islámský stát (IS)? Selva ho zařadil až na poslední místo, za Rusko, Čínu, Severní Koreu a Írán, protože IS momentálně neznamená jasnou a přítomnou hrozbu pro vlast a existenci (amerického) národa," připomíná bývalý důstojník.
"Po odpovědi generála Dunforda se zdál výbor zaražený. 'Zastává tento názor většina nejvyššího amerického vojenského velení? O takovém dialogu jsem moc neslyšeli...neslyšeli jsme nic takové předtím, takže si myslím, že nás to všechny poněkud zaskočilo,' reagoval senátor Joseph Manchin," dodává Kelm.
"Ale tato stanoviska nejsou předzvěstí bezprostřední eskalace americko-ruských tensí. Ve skutečnosti ani nereprezentují americkou politiku," konstatuje analytik.
"Myslím, že by (Dunford) měl v první řadě přiznat, že to odráží jeho vlastní pohled a ne nutně pohled - či konsensus - analýzy prezidentova týmu pro národní bezpečnost," cituje komentář vyjádření tiskového mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta.
"Stanoviska generálů Dunforda a Selvy však naznačují, že přední postavy americké strategické obrany se vracejí k práci na strategických obranných analýzách. Čtrnáct let vedení malých válek spořádalo většinu času, peněz a pracovního nasazení amerického ministerstva obrany. Další cenou bylo opuštění širšího uvažování. Více než desetiletí Spojené státy zarputile honily teroristy jakožto nezvratnou hlavní hrozbu pro zemi. Vše ostatní bylo druhořadé," uvádí Kelm.
Posun v americkém vojenském uvažování
"Vysocí američtí vojenští představitelé ještě nevybředli z regionálních močálů, když před osmi lety možná zahlédli první známky ruského zmrtvýchvstání. Ve svém projevu na mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007, který je nyní často citován, ruský prezident jménem Vladimir Putin sloužící druhé funkční období uvedl na adresu Spojených států a jejich spojenců tvrdá slova; obvinil je z vytváření světové nestability. Již tehdy se někteří ptali, zda nepřichází nová studená válka," připomíná analytik.
"V roce 2008 demonstrovalo Rusko odhodlání na své periferii, když rychle a s velkou převahou odpovědělo na gruzínský útok. Moc se toho tenkrát neřeklo a nepochybně nebylo zavedeno nic blížícího se sankcím. Zatímco ruská vláda zavedla plán generální přestavby své armády v letech 2011 až 2020 a odkazovala na Spojené státy a NATO jako hlavní hrozby v následné obranné strategii, americké lasery nadále mířily na Blízký východ. Spory pokračovaly ohledně Libye, Sýrie a nakonec Ukrajiny. Americká zpravodajská komunita předpokládala, že Rusko zůstane opodál, podobně jako učinilo v Gruzii v roce 2008," míní expert.
"Věci se ale změnily. Obamova nabídka předsednictví veliteli námořní pěchoty, představiteli nejmenší a nejrychlejší síly americké armády, mohla signalizovat předvídatelný, pokračující důraz na dnešní misi - boj proti terorismu. Generál Dunford ale prohlásil, že národní vojenskou prioritou bude jaderné odstrašení. Pryč jsou rovněž diskuze o významu NATO v postsovětské éře," deklaruje Kelm.
"Agrese Ruské federace na Ukrajině ustálila pozornost na nejjasnější povinnost aliance, což je ochrana a obrana jejích území a obyvatel proti útoku, dle článku V Severoatlantické smlouvy," cituje komentář generála Dunforda.
"Nic z toho ve skutečnosti není špatnou zprávou pro americko-ruské vztahy, podobně jako dlouhé roky, kdy Rusko odkazovalo na USA a NATO jako na hlavní hrozbu, nebránily ve spolupráci v jiných oblastech. Větší americká pozornost pouze přinese lepší seznámení se s ruskými strategickými cíly a prostředky, což umožní USA provádět lépe informovanou politiku v Euroasii. Budoucí americké zahraničněpolitické uvažování bude profitovat z toho, že zdroje jsou opět přesouvány k dlouho opomíjeným regionům," předpokládá důstojník, který sloužil v Iráku i Afghánistánu.
"Analýzy generálů Dungorda a Selva jsou výsledkem vojenských, nikoliv politických úvah. Rusko, největší světová jaderná mocnost, nepochybně může představovat větší hrozbu pro existenci Spojených států než jakákoliv kombinace teroristických skupin. Taková logika by nikoho neměla překvapit, ale reakce šokovaného senátního výboru pro ozbrojené síly ukázala, jak dalece američtí vojenští myslitelé sešli z cesty v průběhu posledních deseti let," shrnuje analytik.
"Dunford to řekl narovinu: 'Jako člověk v uniformě jsem placen za to, abych se díval na jak na cizí úmysly, tak na jeho schopnosti.' Poprvé za dlouhou dobu se tak Američané v uniformách dívají mimo Afghánistán a Irák," uzavírá Kelm.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.
Související
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
USA (Spojené státy americké) , Rusko , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 37 minutami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 56 minutami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 1 hodinou
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 1 hodinou
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 2 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 2 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 3 hodinami
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
před 3 hodinami
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ
před 3 hodinami
Pařížská dohoda není mrtvá, nemůžeme ale nechat planetu shořet, varuje Měsícová
před 3 hodinami
Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci
před 4 hodinami
Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?
před 5 hodinami
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
Jochen Flasbarth, německý ministr pro rozvoj a jedna z klíčových postav probíhajícího summitu OSN o změně klimatu COP29, vyzval delegáty, aby překonali rozdíly a dosáhli dohody o klimatickém financování.
Zdroj: Libor Novák