Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Ruská vláda okamžitě odsoudila Bidenovo rozhodnutí jako bezohledné a provokativní. Vládní deník Rossijskaja Gazeta označil krok za jedno z „nejprovokativnějších a nejméně promyšlených rozhodnutí“ Bidenovy administrativy a varoval před „katastrofálními důsledky“. Podobně se vyjádřili i ruští zákonodárci. Poslanec Leonid Sluckij předpověděl vážnou eskalaci a senátor Vladimir Džabarov označil rozhodnutí za „bezprecedentní krok směrem k třetí světové válce“.
Někteří však tento vývoj vnímali jako nevyhnutelný. Prokremelský bulvár Komsomolskaja pravda nazval eskalaci „předvídatelnou“. Klíčovou otázkou však zůstává: jak bude reagovat ruský prezident Vladimir Putin?
Ačkoli Putin zatím rozhodnutí veřejně nekomentoval, jeho dřívější prohlášení naznačují možné kroky. Kreml opakovaně varoval Západ před uvolněním omezení na používání zbraní dlouhého doletu Ukrajinou. Putin dříve prohlásil, že takové kroky by byly vnímány jako přímá účast NATO na válce, čímž by konflikt získal nový rozměr širší konfrontace mezi Ruskem a aliancí.
V říjnu Putin naznačil úpravy ruské jaderné doktríny, což vyvolalo obavy, že Moskva může za určitých podmínek uvažovat o použití jaderných zbraní. Spolu s jeho červnovými výroky o možných odvetných opatřeních to naznačuje strategické posuny, které Rusko zvažuje.
Jednou z možností odvetných kroků, které Putin zmínil, je dodávání pokročilých ruských zbraní nepřátelům Západu. V červnu naznačil, že Rusko by mohlo vyzbrojit skupiny, jako jsou Hútíové, sofistikovanými raketovými systémy k útokům na citlivé západní cíle. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nedávno tuto možnost potvrdil a varoval před rizikem eskalace zástupných konfliktů, pokud by Rusko poskytlo pokročilé systémy nepřátelům Západu, například k útokům na letadlové lodě.
Tato možnost zdůrazňuje potenciální globální důsledky rozhodnutí USA, což vyvolává obavy z destabilizace regionů daleko od východní Evropy.
Navzdory ostré rétorice se některá ruská média pokusila situaci bagatelizovat. Izvestija citovala vojenské experty, kteří tvrdí, že ruské síly již dříve úspěšně zachytily podobné raketové útoky na Krym. Deník také spekuloval, že nově zvolený prezident Donald Trump by mohl Bidenovo rozhodnutí po nástupu do úřadu přehodnotit.
Načasování Bidenova rozhodnutí je obzvláště významné vzhledem k blížícímu se předání moci ve Washingtonu. Trump, který byl k vojenské pomoci Ukrajině skeptičtější, by mohl naznačit změnu americké politiky. Tento možný obrat může být klíčovým faktorem v Putinově strategii, protože Moskva přehodnocuje své kroky s ohledem na očekávané změny v americkém vedení.
Rozhodnutí dodat Ukrajině zbraně dlouhého doletu zdůrazňuje vysoké sázky v probíhající válce a rostoucí zapojení globálních mocností. Zatímco Ukrajině umožní zasáhnout hluboko do ruského území, zároveň je v sázce vyprovokování agresivnější reakce Ruska s dopady, které by mohly přesáhnout hranice regionu.
Svět nyní čeká na další kroky Moskvy, zatímco nad už tak křehkou geopolitickou situací visí stín širšího konfliktu.
Související
Oko za oko? Rusko to Orešnikem přehnalo. Srovnání s ATACMS a Storm Shadow mluví za vše
Ukrajina poslala na Rusko další střely ATACMS
balistické strely ATACMS , Rusko , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák