Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Ruská vláda okamžitě odsoudila Bidenovo rozhodnutí jako bezohledné a provokativní. Vládní deník Rossijskaja Gazeta označil krok za jedno z „nejprovokativnějších a nejméně promyšlených rozhodnutí“ Bidenovy administrativy a varoval před „katastrofálními důsledky“. Podobně se vyjádřili i ruští zákonodárci. Poslanec Leonid Sluckij předpověděl vážnou eskalaci a senátor Vladimir Džabarov označil rozhodnutí za „bezprecedentní krok směrem k třetí světové válce“.
Někteří však tento vývoj vnímali jako nevyhnutelný. Prokremelský bulvár Komsomolskaja pravda nazval eskalaci „předvídatelnou“. Klíčovou otázkou však zůstává: jak bude reagovat ruský prezident Vladimir Putin?
Ačkoli Putin zatím rozhodnutí veřejně nekomentoval, jeho dřívější prohlášení naznačují možné kroky. Kreml opakovaně varoval Západ před uvolněním omezení na používání zbraní dlouhého doletu Ukrajinou. Putin dříve prohlásil, že takové kroky by byly vnímány jako přímá účast NATO na válce, čímž by konflikt získal nový rozměr širší konfrontace mezi Ruskem a aliancí.
V říjnu Putin naznačil úpravy ruské jaderné doktríny, což vyvolalo obavy, že Moskva může za určitých podmínek uvažovat o použití jaderných zbraní. Spolu s jeho červnovými výroky o možných odvetných opatřeních to naznačuje strategické posuny, které Rusko zvažuje.
Jednou z možností odvetných kroků, které Putin zmínil, je dodávání pokročilých ruských zbraní nepřátelům Západu. V červnu naznačil, že Rusko by mohlo vyzbrojit skupiny, jako jsou Hútíové, sofistikovanými raketovými systémy k útokům na citlivé západní cíle. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nedávno tuto možnost potvrdil a varoval před rizikem eskalace zástupných konfliktů, pokud by Rusko poskytlo pokročilé systémy nepřátelům Západu, například k útokům na letadlové lodě.
Tato možnost zdůrazňuje potenciální globální důsledky rozhodnutí USA, což vyvolává obavy z destabilizace regionů daleko od východní Evropy.
Navzdory ostré rétorice se některá ruská média pokusila situaci bagatelizovat. Izvestija citovala vojenské experty, kteří tvrdí, že ruské síly již dříve úspěšně zachytily podobné raketové útoky na Krym. Deník také spekuloval, že nově zvolený prezident Donald Trump by mohl Bidenovo rozhodnutí po nástupu do úřadu přehodnotit.
Načasování Bidenova rozhodnutí je obzvláště významné vzhledem k blížícímu se předání moci ve Washingtonu. Trump, který byl k vojenské pomoci Ukrajině skeptičtější, by mohl naznačit změnu americké politiky. Tento možný obrat může být klíčovým faktorem v Putinově strategii, protože Moskva přehodnocuje své kroky s ohledem na očekávané změny v americkém vedení.
Rozhodnutí dodat Ukrajině zbraně dlouhého doletu zdůrazňuje vysoké sázky v probíhající válce a rostoucí zapojení globálních mocností. Zatímco Ukrajině umožní zasáhnout hluboko do ruského území, zároveň je v sázce vyprovokování agresivnější reakce Ruska s dopady, které by mohly přesáhnout hranice regionu.
Svět nyní čeká na další kroky Moskvy, zatímco nad už tak křehkou geopolitickou situací visí stín širšího konfliktu.
Související

Oko za oko? Rusko to Orešnikem přehnalo. Srovnání s ATACMS a Storm Shadow mluví za vše

Ukrajina poslala na Rusko další střely ATACMS
balistické strely ATACMS , Rusko , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
včera

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
včera

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
včera

Papež František zemřel, protože neposlechl lékaře? Lidé tušili, že ho vidí naposledy
včera

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu
včera

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
včera

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
včera
Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.
Zdroj: Libor Novák