Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

Až dosud USA umožňovaly Ukrajině používat rakety ATACMS pouze na okupovaném ukrajinském území. Tato změna politiky přichází v reakci na nasazení severokorejských jednotek na ruské straně hranice v Kursku, kde Ukrajina drží více než 1 000 km² území. Tento vývoj naznačuje, že konflikt se globalizuje, což zvyšuje důležitost americké vojenské podpory.

Biden se rovněž snaží posílit vojenskou pozici Ukrajiny, než opustí svůj úřad, a zajistit, aby měla silnější pozici při případných budoucích mírových jednáních. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tuto změnu zatím oficiálně nepotvrdil, ale v nedávném projevu naznačil, že výsledky budou vidět v činech, nikoli slovech.

Rakety ATACMS, vyráběné společností Lockheed Martin, mají dolet až 300 km (186 mil) a umožní Ukrajině zasahovat ruské cíle hluboko na jejich území. Pravděpodobnými cíli budou vojenské základny, sklady munice a další klíčová infrastruktura, zejména v Kurské oblasti, kde se očekává ruská protiofenziva za účasti severokorejských jednotek.

Přestože tyto rakety zřejmě neotočí průběh války ve prospěch Ukrajiny, mohou poskytnout taktickou výhodu v době, kdy Rusko zaznamenává pokroky na východní Ukrajině a morálka ukrajinských sil je pod tlakem.

Symbolický význam tohoto kroku by mohl zvýšit náklady války pro Rusko, ale zároveň posílit morálku na ukrajinské straně. Podle bývalé náměstkyně ministra obrany USA Evelyn Farkasové by nasazení ATACMS mohlo mít také psychologický dopad, například pokud by rakety zasáhly Kerčský most, klíčovou spojovací trasu mezi Ruskem a Krymem.

 Jedním z hlavních důvodů, proč USA dosud váhaly s povolením těchto útoků, byla obava z eskalace války. Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že použití západních zbraní proti cílům na ruském území by Moskva považovala za „přímou účast“ NATO ve válce.

Ačkoliv už byly překročeny jiné „červené linie“, například dodávky moderních tanků a stíhaček, bez přímé odplaty ze strany Ruska, tento krok nese značná rizika. Kurt Volker, bývalý americký velvyslanec při NATO, kritizoval dřívější omezení jako neopodstatněné a vyvolané strachem z provokace Ruska.

Rozhodnutí přichází krátce před návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, což vyvolává nejistotu ohledně budoucí americké politiky vůči Ukrajině. Trump opakovaně prohlásil, že chce válku na Ukrajině rychle ukončit, ale neupřesnil, jak toho hodlá dosáhnout. Někteří jeho spojenci, včetně viceprezidenta JD Vance, se staví proti dalším dodávkám vojenské pomoci Ukrajině.

Na druhou stranu jsou v Trumpově týmu i zastánci větší podpory Ukrajině, jako je budoucí poradce pro národní bezpečnost Michael Waltz, který argumentuje, že zrychlené dodávky zbraní by mohly donutit Rusko k jednání.

Tento krok by mohl mít širší dopad na evropské spojence. Povolení využití amerických raket ATACMS na ruském území by mohlo podnítit Británii a Francii, aby umožnily Ukrajině využívat také jejich dlouhodosahové rakety Storm Shadow. Ty mají podobné schopnosti a mohly by dále zvýšit tlak na ruskou armádu.

Povolení Ukrajině využívat dlouhodosahové rakety ATACMS proti ruským cílům je strategickým a symbolickým krokem, který zvyšuje sázky ve válce. Přesto zůstává otázkou, zda tento krok přinese kýžený výsledek, nebo jen prohloubí riziko eskalace. Ačkoliv Bidenovo rozhodnutí zřejmě posiluje pozici Ukrajiny, budoucí politika Spojených států pod vedením Donalda Trumpa zůstává nejistá a může tento vývoj zcela zvrátit.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.
Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

Více souvisejících

válka na Ukrajině balistické strely ATACMS

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 32 minutami

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 2 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

včera

včera

Dan Jørgensen

Rusko už nebudeme potřebovat. Připravme se na to, vyzval nový evropský komisař

Dan Jørgensen, nový evropský komisař pro energetiku, oznámil, že jeho hlavní prioritou je připravit plán, který definitivně přeruší veškeré energetické vazby Evropské unie na Rusko. Ve svém prvním rozhovoru od nástupu do funkce pro Politico varoval, že úsilí EU o odstřižení od ruských energetických zdrojů stagnuje a je třeba znovu získat dynamiku.

včera

EU zvažuje, že bude financovat válku na Ukrajině ruskými penězi

Kaja Kallasová, nová vysoká představitelka EU pro zahraniční věci, uvedla, že miliardy eur z ruských státních prostředků zmrazených v Evropské unii by měly být využity na pomoc Ukrajině. Podle ní má Ukrajina legitimní nárok na odškodnění za škody způsobené ruskou agresí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy