Nečekané zprávy z Ruska: Podpoříme umírněnou syrskou opozici, tvrdí Lavrov

Moskva – Součástí politického řešení syrské krize musí být parlamentní a prezidentské volby. Uvedl to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Mluvil také o tom, že je Rusko v Sýrii připraveno podpořit vzdušnými údery i umírněnou syrskou opozici.

Rusko je připraveno v Sýrii podpořit vzdušnými údery i protirežimní Svobodnou syrskou armádu a spolupracovat s dalšími opozičními skupinami, které se přesvědčivě postaví proti terorismu. Podle ruských agentur to dnes řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruská strana je podle něj připravena spolupracovat "s vlasteneckou opozicí v Sýrii a také podporovat ze vzduchu takzvanou Svobodnou syrskou armádu". „A to přesto, že nám odmítají poskytovat informace o tom, kde se, podle amerického hodnocení, nacházejí teroristé, a kde - síly vlastenecké opozice," podotkl Lavrov.

Ruský ministr rovněž řekl, že Evropská unie začíná chápat, že snahy distancovat se od řešení syrské krize jsou nepřijatelné. "Přivedla je k tomu migrační vlna, která je mimochodem nesrovnatelná s množstvím Ukrajinců, které na svém území přijalo Rusko," poznamenal.

Evropané se už podle Lavrova "nestydí hovořit o Iráku a krachu jeho demokratizace, která zemi přivedla na hranici rozkolu. Už si začínají připomínat, jak naložili s (bývalým libyjským vůdcem) Muammarem Kaddáfím, když vycházeli z iluze, že po odstranění diktátora demokracie sama o sobě zapustí kořeny," řekl ruský ministr.

Mluvil také o tom, že Moskva nechce zohledňovat jen zájmy prezidenta Bašára Asada, ale i celé země. „A pro Sýrii je důležité, aby tam byla pokojná situace, co možná nejdříve skončila válka a aby teroristé nezískali šanci chopit se moci v Damašku, ani v kterékoliv jiné části Sýrie," prohlásil šéf ruské diplomacie.

Dodal také, že za Syřany nemůže rozhodovat někdo jiný. Proto je nutné přimět je, aby vypracovali plán, podle kterého budou chráněny zájmy všech tamních náboženských, politických i etnických skupin.

Zástupci syrské opozice ale prohlásili, že Moskva by měla především zastavit bombardování pozic bojovníků proti syrskému režimu. Mluvčí jedné z povstaleckých skupin dnes agentuře AFP řekl, že Rusko by mělo nejdřív zastavit bombardování opozičních skupin. "Bombardují pozice FSA a přitom s námi chtějí spolupracovat? Ruskému stanovisku nerozumíme," řekl agentuře povstalecký velitel Ahmad Saúd.

Podle Samira Našára, reprezentanta koalice opozičních sil, je 80 procent ruských útoků zaměřeno právě na pozice FSA. "Místo deklarovaného zájmu o spolupráci s opozicí by měli skončit s leteckými útoky," konstatoval.

Moskevské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská letadla uskutečnila od zahájení operace v Sýrii 30. září 934 startů a zničila 819 povstaleckých cílů. Ruské úřady také mluví o tom, že díky leteckým zásahům ze země hromadně utíkají džihádisté, kteří se ukrývají třeba v Turecku.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.

Více souvisejících

Ruské angažmá v Sýrii Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

včera

včera

včera

včera

včera

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy