Rusko po konci Putina? EU má šanci, kterou nesmí propásnout, tvrdí ruský podnikatel

Brusel/Moskva – Již brzy se rozhodne o dalším směřování vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem. Dojde totiž k hlasování ohledně možného prodloužení protiruských sankcí, které na Rusko byly uvaleny kvůli dění na Ukrajině. Michail Chodorkovskij, ruský podnikatel a zakladatel hnutí Open Russia, se domnívá, že by Evropa měla snažit Rusko lépe pochopit. Informoval o tom server Politico.

Ruské metody

Michail Chodorkovskij je původně ruský podnikatel a oligarcha, který byl uvězněn za hospodářské zločiny, sám ale trvá na tom, že byl proces proti němu vedený politický. Hnutí Open Russia, které znovu oživil po jeho uzavření v roce 2006, se snaží v Rusku prosazovat demokracii a lidská práva.

Chodorkovskij varuje, že než Evropa rozhodne o dalším postupu vůči Rusku, měla by se pokusit lépe mu porozumět. „Na tomto klíčovém rozcestí by se Evropa měla snažit lépe porozumět politickému klimatu v Rusku a nahlédnout do jeho nevyužitého potenciálu: nové generace politických lídrů, kteří by mohli v nadcházejících letech změnit, jak země na Evropu nahlíží," uvádí.

„Na rozdíl od Evropy Kreml nepracuje v rámci morálních omezení. Neustále cílí západní politické a obchodní elity strategií rozděl a panuj, která je jak drsná, tak sofistikovaná. Režim podporuje, a dokonce financuje štěpení politických stran. Otevřeně šíří propagandu pomocí speciálně vytvořených médií. Tyto metody se prokázaly být efektivními. A západ vůči nim bohužel není imunní," varuje dále Chodorkovskij.

Nová studená válka?

Připomíná, že mnozí současné vztahy mezi Západem a Ruskem nazývají novu studenou válkou, a varuje, že zde je jeden podstatný rozdíl. „To, co od sebe odlišuje současnou ruskou vládu od tehdejších sovětských lídrů, je jejich odmítání ideologických omezení a kompletní eliminace institucí."

Podle Chodorkovskiho je Kreml ochoten vše obětovat moci, a to do takové míry, že se jaderná válka stala neodmyslitelným argumentem jeho politiky.

„Žádné struktury ze sovětské éry už neexistují. Místo toho je ohromná země s obrovským jaderným arzenálem rukojmím Putina, muže, jehož zkušenosti s vládou – jak ukázaly uniklé dokumenty Panama Papers – byly získány od zločineckých gangsterů. Úplatky, vydírání, podvody a násilí jsou vadami každé špatné vlády, ale pro Kreml jsou také něčím, co energeticky exportuje a propaguje v zahraničí,"

Při jednání s Ruskem by podle Chodorkovskiho EU i evropská veřejnost neměli věřit, že jednají s normálním státem. Varuje, že „když se evropští politici sejdou s Putinem, podávají si ruku se zločincem".

Čeho se Putin bojí?

„Jediná věc, která Putina drží zpět, je strach z okamžité a silné odpovědi, která by mohla destabilizovat režim. Byl to právě nečekaně koordinovaný a silný zásah, co omezilo agresi Kremlu na Ukrajině. Schopnost Evropy konat jednotně je teď hlavním geopolitickým cílem Putina, protože bez toho je Evropa extrémně zranitelná, a to nejen vojensky," vysvětluje.

Evropa i celý Západ by se ale podle něj měly zamyslet, jaké bude Rusko po Putinovi. Nedomnívá se, že by se stalo více nepředvídatelným, jak naznačují někteří odborníci. Podotýká ale, že „pokud Rusko teď celkem normálně funguje, je to navzdory, ne díky Kremlu".

Domnívá se, že současný režim nevydrží navždy a naznačuje, že jeho pád a následná změna zaberou zhruba jedno desetiletí. „Ale kolik škody Putin a jeho poskoci na cestě ven nadělají? Pro rychlou a pozitivní změnu potřebujeme podpořit lídry politické a občanské společnosti, kteří sdílí evropské hodnoty, politickou zkušenost a oddanost koordinované akci."

„Pokud EU silně nepodpoří tuto novou generaci ruských politiků a jejich alternativní vize pro budoucnost Ruska, ztratí čas při vytváření klíčových komunikačních vazeb. A tato prodleva bezesporu zmenší šance těchto reformátorů na úspěch," dodává.

Související

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Michail Chodorkovskij

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump

Prezident Spojených států Donald Trump se ostře vymezil vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj svými výroky o Krymu pouze prodlužuje válku, která už si vyžádala nespočet obětí. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Ukrajina nemá žádnou vyjednávací sílu a Zelenskyj by měl přestat brzdit cestu k mírové dohodě, která je podle jeho slov „na dosah“.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

před 4 hodinami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 5 hodinami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 13 hodinami

včera

včera

včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici

V Holohlavech u Hradce Králové se v úterý ráno stala vážná dopravní nehoda. Tři lidé utrpěli zranění a skončili v královéhradecké fakultní nemocnici. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy