Konec amerického světového řádu. Jak je to se "lživými zprávami" v USA?

MAGAZÍN - Ve Spojených státech se hodně hovoří o "lživých zprávách", jelikož toto obvinění vytahuje prezident Trump k diskreditaci nepohodlných článků, či "alternativních faktech", nebo-li frázi, kterou Trumpova poradkyně Kellyanne Conway ospravedlňovala zveličování počtu lidí přihlížejících prezidentské inauguraci a další nepřesná tvrzení Bílého domu. Vojenský historik a komentátor Max Boot v komentáři pro server Commentary Magazine považuje za důležité zmínit, že tyto praktiky nemají původ v USA a neomezují se na tuto zemi, ale jejich světovým průkopníkem a hlavním propagátorem je Rusko.

Dvojité myšlení v praxi

Moskva má dlouhou tradici v šíření propagandy, známé v sovětských časech pod pojmem "dezinformace", poukazuje historik. Připomíná, že nástupce Rudé armády, ruské ozbrojené síly, vytvořily jednotky pro informační válku a pomocí tajných služeb šíří informace - občas pravdivé, občas nikoliv - s cílem ovlivnit politický vývoj v USA a Evropě.  

"Sovětská, míněno ruská zpravodajská strategie se ukázala 18. února na mnichovské bezpečnostní konferenci, kde lstivý a cynický (ruský) ministr zahraničí Sergej Lavrov přednesl projev, který byl mistrovským kouskem orwellovského dvojitého myšlení," pokračuje Boot. Považuje za důležité ministrova slova ocitovat, kvůli jejich obratné manipulaci a mrazivému podtextovému poselství.

Lavrov podle komentátora nemluvil do větru, když tvrdil, že svět zažívá vzestup "post-západního světového řádu", ve kterém se každá země vyvíjí podle svých "kulturních, historických a civilizačních identit". To je pouze šetrný způsob, jak sdělit, že státy jako Rusko a Čína mají dlouhou tradici diktatur a omezená zkušenost s demokracií se zde bude nadále ubírat po neliberálních liniích, zatímco bude pokračovat podpora jiných diktatur, například Sýrie a Íránu, které si podmaňují vlastní občany, myslí si historik. Dodává, že šlo také o naléhavou výzvu k ukončení "Pax Americana", nebo-li mezinárodního řádu po druhé světové válce vedeného a hájeného Spojenými státy.

"V této analýze je mnoho objektivní pravdy, jelikož Spojené státy obětovaly svou vůdčí pozici obhájce svobody nejprve za prezidenta Obamy a nyní, dokonce ještě rozhodněji, za Trumpa," kritizuje Boot. Varuje, že predátoři jako Rusko a Čína tak sílí více než kdy předtím, byť Lavrov pochopitelně věci takto nevidí, nebo to alespoň předstírá.

Ruský ministr tak viní z nebezpečí v Evropě nikoliv ruskou invazi do Gruzie a na Ukrajinu, ale expanzi NATO, která podle Lavrova vytváří míru napětí, kterou Evropa neviděla posledních 30 let, poukazuje odborník. Dodává, že jako kontrast k "proradnosti" Severoatlantické aliance šéf ruské diplomacie zmínil ruskou "předvídatelnost a dobrou vůli ve vztazích se všemi zeměmi, především pak sousedy, která údajně vždy charakterizovala politiku Moskvy.  

Mír je válka, pravda je lež

"To zajisté bude novinka pro země od Finska po Ukrajinu, které v průběhu let napadla ruská vojska," uvádí sarkasticky historik. Doplňuje Lavrovovo tvrzení, že miliony sovětských lidí položily životy za svobodu Evropy, které zase bude znít jako novinka Východoevropanům zotročeným na půlstoletí Rudou armádou po porážce nacistického Německa.

Lavrov také hořekoval nad neochotou EU uvolnit sankce uvalené na Rusko, které nespojoval s ruskou invazí na Ukrajinu, ale s rusofobními předsudky, na jejichž úkor jsou obětovávány "základní a pragmatické zájmy" členů osmadvacítky, konstatuje expert. Připomíná, že podobně ruský ministr kritizoval neschopnost plně realizovat minské dohody o příměří na Ukrajině, za kterou zkratkovitě nevinil svou zemi, která nedávno vystupňovala svou agresi prostřednictvím svých spojenců, ale naopak ukrajinské síly mající tu drzost" bránit své území.

"Po této smršti hatmatilky nebylo překvapivé slyšet Lavrova tvrdit, že USA a Rusko jsou předurčeny k přátelství, jelikož tyto dvě země koneckonců nikdy nevstoupily do vzájemné přímé konfrontace," píše Boot a ptá se, co potom byla studená válka. Šéf ruské diplomacie se přirozeně přidal k Donaldu Trumpovi v jeho odmítání obvinění, že Rusko se vměšovalo do amerických prezidentských voleb, a namísto toho přisadil nové obvinění, že americká CIA prováděla kyberšpionáž během voleb hlavy státu ve Francii v roce 2012.    

Lavrovovy poznámky tak historikovi připomínají cestu do světa Orwellovy knihy 1984, kde mír znamená válku a pravda znamená lež. Stále větší část světa však bohužel podle odborníka ovládá "alternativní" realita, k níž se kloní i mnoho Američanů naslouchajících klamavým slovům prezidenta Trumpa a jeho poradců.

"Zdá se, že samotný koncept pravdy je nyní pod palbou na obou stranách Atlantiku," uzavírá kriticky Boot.   

Související

Zničená Ukrajina. Komentář

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Sergej Lavrov Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

včera

včera

včera

28. září 2024 21:58

Karla III. mrzí úmrtí Maggie Smithové. Herečku označil za národní klenot

Velkou Británii zasáhla smutná zpráva o odchodu jedné z nejuznávanějších hereček. Celý svět oplakává smrt Maggie Smithové, mezi truchlícími nechybí ani členové britské královské rodiny. Dojemně se vyjádřil i sám král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy