HISTORIE - Jedním z největších zrádců a kolaborantů v dějinách je norský politik Vidkun Quisling. Symbolem zrady se stal nejen pro Nory, ale pro celý svět. Norský národ zaprodal nacistům a sám měl ambici stát se „vůdcem“. Po válce mu za velezradu soud vyřkl trest smrti.
Vidkun Abraham Lauritz Jonsson Quisling se narodil před 130 lety do luteránské rodiny. Později vystudoval vojenskou akademii a stal se důstojníkem. V mladí Vidkuna Quislinga se začal projevovat jakýsi sociální problém, kdy mu dělalo nemalé potíže navázat vztah s jinými lidmi. Vynikal naopak ve svých studiích, jeho přednostní byla výborná paměť, znalost matematiky i historie.
Qusling dokončil studium na gymnáziu v době, kdy Norsko získalo nezávislost na Švédsku, a v zemi panoval pocit národní hrdosti. I to byl jeden z důvodů, proč se Quisling stal důstojníkem, nikoliv vědcem nebo historikem. Na popud armády se stal norským přidělencem v Rusku, kde potkal svou budoucí ženu, Marii Pasakovovou.
Z komunisty fašistou
Působení v Rusku ovlivnilo jeho politické názory. Uchvátil ho nástup bolševického režimu a začal sympatizovat s komunistickými myšlenkami. Vidkun se tím netajil, a tak ho norský generální štáb vyprovodil ze svých služeb. Pracoval pak pro Společnost národů na Ukrajině, kde vypukl hladomor – právě zde Vidkun otočil a ke komunismu zaujal velmi negativní postoj. Nicméně krátce působil i jako diplomat v Moskvě. Po několika letech se stal norským ministrem obrany v pravicové vládě, jeho působení však bylo velmi kritizováno, mimo jiné také proto, že se netajil svými sympatiemi k nastupujícímu nacistickému režimu v Německu.
Založil extremistickou pravicovou stranu Národní sjednocení, inspirací mu byla německá NSDAP, s výjimkou antisemitských prvků. Ve volbách v roce 1936 strana naprosto propadla, získala přízeň pouhých 2 procent voličů, během války nicméně získala početné členstvo – 20 tisíc straníků. Lídr strany (vůdce – Frer) měl však otevřené dveře v Berlíně, a když vypukla druhá světová válka, Quisling přišel za Hitlerem s návrhem ozbrojeného převratu v Norsku, ten mu přislíbil veškerou podporu pro jeho plány.
Quisling snil o vybudování árijské říše
Následně došlo ke změně plánu, Německo v dubnu 1940 vtrhlo bez vědomí Quislinga do Norska. Toho využil Quisling a během svého puče obsadil norský rozhlas a prohlásil se samozvaným premiérem země, norská a britská armáda naopak s nacisty bojovala, krok Quislinga, který navíc slíbil ochranu před britskou armádou, tak byl doslova dýkou v zádech. Vládu nového premiéra uznal Hitler, nicméně ne norský král, který se postavil do čela protinacistického odboje. V Británii tak paralelně vznikla norská odbojová vláda.
Nacisté však pochopili, že vláda Quislinga nemá širokou podporu mezi norským obyvatelstvem a po šesti dnech ji rozpustili. Quisling navíc jednal jako premiér nezávislého státu a okupační úřady takřka ignoroval. To se Němcům nelíbilo. Premiérství se Quislingovi, který snil o árijské říši, vrátilo v roce 1942, byl však loutkou Němců, kteří drželi reálné pravomoci. Quisling to ale viděl jinak, vyjádřil se tehdy pro německý deník, že v jeho rukou je soustředěna moc, kterou dříve vykonával norský král, ministerský předseda i parlament.
Jeho závěrečná řeč u soudu trvala osm hodin
Quisling byl jakožto loutka nacistů velmi akční. Snažil se po vzoru Německa vytvořit norskou legii jednotek SS – výsledkem bylo vytvoření skupiny 1 200 Norů, kteří však zcela selhali v bojích na východní frontě. Norský odboj byl postupem času čím dál aktivnější a způsoboval Němcům značné ztráty. Ač Quisling nebyl antisemitou, aby se zavděčil Němcům, poslal stovky norských Židů do koncentračních táborů a tisíce zejména mladých Norů na nucené práce do Třetí říše.
V koncentračních táborech bylo uvězněno také několik desítek tisíc nežidovských Norů. Na svědomí má Quisling také stovky popravených občanů Norska. Německý říšský komisař v Norsku Josef Terboven ke konci války, kdy byla jasné prohra Německa, spáchal sebevraždu ve svém bunkru. Německá armáda v Norsku kapitulovala 8. května 1945. Quisling byl naivní, chtěl nejprve s vítězi vyjednávat o podmínkách dalšího vývoje, nakonec se však vzdal policii a byl zatčen.
Následně byl obviněn z velezrady a vraždy norských vlastenců a v relativně rychlém procesu odsouzen k smrti – ten sice norský trestní zákoník neznal, prokuratura tak využila starý vojenský zákon z roku 1902. Soudcem byl Quislingův politický protivník Erik Solem, který strávil většinu války v koncentračním táboře. Quisling využil právo na svou závěrečnou řeč – jeho monolog trval neuvěřitelných osm hodin! Řeč využil pro prezentaci sebe samého jakožto velkého norského vlastence. Rozsudek byl vykonán veřejně 24. října 1945. Jeho žena Maria ho přežila o celých 35 let.
Související
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Japonsko si před 79 lety zvolilo novou cestu. Předcházela tomu zkáza Hirošimy a Nagasaki
II. světová válka , nacisté , Vidkun Quisling , norsko
Aktuálně se děje
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
včera
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
včera
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
8. ledna 2025 22:03
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
8. ledna 2025 21:29
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
8. ledna 2025 20:35
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.
Zdroj: Lucie Žáková