Poskok nacistů Quisling: Kat vlastní země, jehož jméno je synonymem zrady

HISTORIE - Jedním z největších zrádců a kolaborantů v dějinách je norský politik Vidkun Quisling. Symbolem zrady se stal nejen pro Nory, ale pro celý svět. Norský národ zaprodal nacistům a sám měl ambici stát se „vůdcem“. Po válce mu za velezradu soud vyřkl trest smrti.

Vidkun Abraham Lauritz Jonsson Quisling se narodil před 130 lety do luteránské rodiny. Později vystudoval vojenskou akademii a stal se důstojníkem. V mladí Vidkuna Quislinga se začal projevovat jakýsi sociální problém, kdy mu dělalo nemalé potíže navázat vztah s jinými lidmi. Vynikal naopak ve svých studiích, jeho přednostní byla výborná paměť, znalost matematiky i historie.

Qusling dokončil studium na gymnáziu v době, kdy Norsko získalo nezávislost na Švédsku, a v zemi panoval pocit národní hrdosti. I to byl jeden z důvodů, proč se Quisling stal důstojníkem, nikoliv vědcem nebo historikem. Na popud armády se stal norským přidělencem v Rusku, kde potkal svou budoucí ženu, Marii Pasakovovou.

Z komunisty fašistou

Působení v Rusku ovlivnilo jeho politické názory. Uchvátil ho nástup bolševického režimu a začal sympatizovat s komunistickými myšlenkami. Vidkun se tím netajil, a tak ho norský generální štáb vyprovodil ze svých služeb. Pracoval pak pro Společnost národů na Ukrajině, kde vypukl hladomor – právě zde Vidkun otočil a ke komunismu zaujal velmi negativní postoj. Nicméně krátce působil i jako diplomat v Moskvě. Po několika letech se stal norským ministrem obrany v pravicové vládě, jeho působení však bylo velmi kritizováno, mimo jiné také proto, že se netajil svými sympatiemi k nastupujícímu nacistickému režimu v Německu.

Založil extremistickou pravicovou stranu Národní sjednocení, inspirací mu byla německá NSDAP, s výjimkou antisemitských prvků. Ve volbách v roce 1936 strana naprosto propadla, získala přízeň pouhých 2 procent voličů, během války nicméně získala početné členstvo – 20 tisíc straníků. Lídr strany (vůdce – Frer) měl však otevřené dveře v Berlíně, a když vypukla druhá světová válka, Quisling přišel za Hitlerem s návrhem ozbrojeného převratu v Norsku, ten mu přislíbil veškerou podporu pro jeho plány.

Quisling snil o vybudování árijské říše

Následně došlo ke změně plánu, Německo v dubnu 1940 vtrhlo bez vědomí Quislinga do Norska. Toho využil Quisling a během svého puče obsadil norský rozhlas a prohlásil se samozvaným premiérem země, norská a britská armáda naopak s nacisty bojovala, krok Quislinga, který navíc slíbil ochranu před britskou armádou, tak byl doslova dýkou v zádech. Vládu nového premiéra uznal Hitler, nicméně ne norský král, který se postavil do čela protinacistického odboje. V Británii tak paralelně vznikla norská odbojová vláda. 

Nacisté však pochopili, že vláda Quislinga nemá širokou podporu mezi norským obyvatelstvem a po šesti dnech ji rozpustili. Quisling navíc jednal jako premiér nezávislého státu a okupační úřady takřka ignoroval. To se Němcům nelíbilo. Premiérství se Quislingovi, který snil o árijské říši, vrátilo v roce 1942, byl však loutkou Němců, kteří drželi reálné pravomoci. Quisling to ale viděl jinak, vyjádřil se tehdy pro německý deník, že v jeho rukou je soustředěna moc, kterou dříve vykonával norský král, ministerský předseda i parlament.

Jeho závěrečná řeč u soudu trvala osm hodin

Quisling byl jakožto loutka nacistů velmi akční. Snažil se po vzoru Německa vytvořit norskou legii jednotek SS – výsledkem bylo vytvoření skupiny 1 200 Norů, kteří však zcela selhali v bojích na východní frontě. Norský odboj byl postupem času čím dál aktivnější a způsoboval Němcům značné ztráty. Ač Quisling nebyl antisemitou, aby se zavděčil Němcům, poslal stovky norských Židů do koncentračních táborů a tisíce zejména mladých Norů na nucené práce do Třetí říše.

V koncentračních táborech bylo uvězněno také několik desítek tisíc nežidovských Norů. Na svědomí má Quisling také stovky popravených občanů Norska. Německý říšský komisař v Norsku Josef Terboven ke konci války, kdy byla jasné prohra Německa, spáchal sebevraždu ve svém bunkru. Německá armáda v Norsku kapitulovala 8. května 1945. Quisling byl naivní, chtěl nejprve s vítězi vyjednávat o podmínkách dalšího vývoje, nakonec se však vzdal policii a byl zatčen.

Následně byl obviněn z velezrady a vraždy norských vlastenců a v relativně rychlém procesu odsouzen k smrti – ten sice norský trestní zákoník neznal, prokuratura tak využila starý vojenský zákon z roku 1902. Soudcem byl Quislingův politický protivník Erik Solem, který strávil většinu války v koncentračním táboře. Quisling využil právo na svou závěrečnou řeč – jeho monolog trval neuvěřitelných osm hodin! Řeč využil pro prezentaci sebe samého jakožto velkého norského vlastence. Rozsudek byl vykonán veřejně 24. října 1945. Jeho žena Maria ho přežila o celých 35 let.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

II. světová válka nacisté Vidkun Quisling norsko

Aktuálně se děje

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

8. ledna 2025 20:35

Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny

Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy