Konec rvaček v černohorském parlamentu? Vláda upletla na poslance bič

Podgorica - Po sérii ošklivých hádek a násilných střetů v černohorské parlamentu se vláda rozhodla, že zvýší poslancům pokuty za nepatřičné chování. Zákon byl dnes přijat.

Měsíční plat černohorských zákonodárců se podle webu Balkaninsight pohybuje mezi 1500 a 2000 eur (39.000 až 52.000 korun). Pokud se někdo dopustí závažného provinění proti jednacímu řádu, může ho čekat snížení příjmu až o padesát procent.

"Důvodem tohoto rozhodnutí je, bohužel, nevhodné chování poslanců na chodbách a v jednacím sále Skupštiny v poslední době. Ukázalo se, že současná ustanovení jednacího řádu nepostihují všechny možné situace, k nimž reálně dochází," uvádí se ve vysvětlení, které k úpravě jednacího řádu poskytla administrativa zákonodárného sboru.

Skutečností je, že v posledních měsících se v budově parlamentu mezi poslanci vládních a opozičních stran odehrály nejen ostré slovní výměny názorů, ale i rvačky s údery pěstmi, fackami, taháním za vlasy a kopanci.

Násilí propuklo, když vládní většina zbavila poslanecké imunity dva čelné představitele opoziční Demokratické fronty, Andriju Mandiče a Milana Kneževiče, kvůli jejich údajnému zapojení do loňského zmařeného puče v Černé Hoře.

Související

Více souvisejících

Černá Hora Násilí pokuty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy