Kapitán Concordie havaroval už v roce 2010

Řím - Kapitán italské lodi Costa Concordia Francesco Schettino, který v lednu se svým plavidlem havaroval u italského pobřeží, má na svém kontě i nehodu z roku 2010. Plul v německém přístavu příliš rychle a narazil do jiné výletní lodě, informuje v pátek agentura AFP a deník La Stampa.

Schettino v červnu 2010 vplouval s výletní lodí Costa Atlantica do přístavu Warnemünde rychlosti 7,7 až 7,9 uzle (14,2 až 14,6 kilometru za hodinu). Srazil se s dalším výletním plavidlem Aida Blu a poškodil ho. Jeho zaměstnavatel, společnost Costa Cruises, mu napsala vytýkací dopis.

Kapitán odpověděl, že o omezení rychlosti nevěděl a že od příslušných úřadů nedostal žádné upozornění o nehodě. Podle něj srážku pravděpodobně způsobily i "další faktory".

Dokumenty včetně dopisu o nehodě v Warnemünde se na veřejnost dostaly v souvislosti s vyšetřováním nehody Costa Concordie. Hovoří se v nich o uvolněné atmosféře v posádkách Atlanticy i Concordie, kdy důstojníci obou lodí šňupali kokain nebo se pravidelně opíjeli.

Francesco Schettino je jedním z devíti lidí včetně prvního důstojníka, kteří jsou v souvislosti s lednovou havárií Costa Concordie vyšetřováni. Je ale mediálně nejviditelnějším viníkem nehody – bulvární média ho přezdívají "kapitán-ustrašenec".

Čelí čtyřem obviněním – je stíhán za zavinění nehody, několikanásobné zabití, předčasné opuštění plavidla, a že námořnímu úřadu odpovídajícím způsobem nepopsal rozsah nehody. Schettino čeká na soud v domácím vězení. Hrozí mu až 15 let za mřížemi.

Costa Concordia ztroskotala v pátek 13. ledna v jižním Toskánsku. Luxusní, 290 metrů dlouhé plavidlo najelo na skalisko, které roztrhlo jeho bok pod čarou ponoru. Loď, na jejíž palubě bylo 4234 lidí (některé zdroje uvádějí 4229), navedla posádka ke břehu u ostrova Giglio.

Tam se Concordia převrátila na pravobok a částečně potopila. Při nehodě zahynulo 32 lidí.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie policie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán

Jedním z potenciálně efektivních způsobů získání potřebné částky 1 bilion dolarů na klimatické financování jsou tzv. „solidární odvody“. Tyto odvody jsou technicky jednoduché a mohou generovat velké částky, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy