Německá policie přitvrdila silniční kontroly Čechů. Chce i vzorky moči

Praha - Němci od začátku roku přitvrdili v pohraničních kontrolách českých řidičů. Zjišťují, zda Češi neřídí pod vlivem drog, součástí takových kontrol nezřídka bývá i test vzorku moči, píše v úterním vydání deník MF DNES.

Jednu z kontrol na vlastní kůži zakusil ústecký profesionální řidič Roman Pokorný. Popisuje, že na pokyn německé hlídky, která ho zastavila, musel přímo u silnice močit do kelímku. Test musel podstoupit v dopravní špičce, na frekventovaném úseku mezi Folmavou a německým městem Furth im Wald. Němečtí policisté podle Pokorného neměli uniformy, byli v civilu. "Řekli mi, že vypadám, jako kdybych kouřil marihuanu nebo měl v sobě alkohol. Podali mi kelímek, abych do něj načural. Byl jsem opravdu vystrašený, protože kolem normálně projížděla auta," popisoval čtyřicet minut trvající kontrolu Pokorný.

Na mladíka dopadla zvýšená aktivita německé policie, která si nejspíš nepřesně vyložila nový český trestní zákon a dospěla k přesvědčení, že v České republice povolili drogy. "Nemáme to černé na bílém, ale máme indicie, že se hlavně v Bavorsku od začátku roku zaměřili na drogy," uvedla podle MF DNES Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Přibývá i stížností lidí na podobné kontroly.

Ve skutečnosti v prosinci vláda Jana Fischera pouze vyjasnila "větší než malé množství drogy". Do 15 gramů se přechovávání považuje jen za přestupek. Dvacetiletý Pokorný nejspíš doplatil i na svůj věk a na to, že řídil dodávku, protože v podobných autech jezdí technaři. Sám řekl, že testem prošel. "Vyděsilo mě i to, že policista měl při rozhovoru se mnou pořád ruku na zbrani, a také to, že jsem nesměl přihlížet, když prohledávali kabinu mého auta," cituje MF DNES Pokorného. Hlídka mu nakonec řekla "Alles ist gut" a odjela.

A co na to Němci? Nejprve bavorské ministerstvo vnitra přeposlalo dotazy MF DNES do Regensburgu. "Když chce policista zjistit, zda řidič nemá v těle drogy, pak je kontrola moči nutná," odpověděl tamní mluvčí Thomas Plössl. Na otázku, zda je správné ji provádět přímo na silnici, odvětil, že na to se musí zeptat kolegů ve Furth im Wald, kteří v daném případě zasahovali.

Močení do kelímku už bylo nuceno podstoupit více českých řidičů, loni v květnu třeba třicetiletý Libor z Chebu. Policisté je však zpravidla vozili na stanici, kde je soukromí. Na šikanu při německých pohraničních kontrolách si od počátku roku 2008 stěžovalo na tuzemském ministerstvu vnitra sto Čechů. Pětadvacet stížností přišlo na Rakušany. Desítky dalších lidí upozornily média. Postupem německé policie už se zabývala loni i tamní televize ARD. V reportáži "Kontrolní duel na české hranici" uvedla, že nejde o nový spor mezi zeměmi, ale že se stupňuje. Teď se zdá, že se zklidní až poté, co na příslušný odbor německého ministerstva vnitra přijde od března nové vedení, s kterým hodlají o situaci jednat příslušní čeští ministerští úředníci, uvádí MF DNES.

Související

Německo, ilustrační foto Komentář

Německo nevyužilo šanci, kterou dostalo po válce. Zahazuje veškerý pokrok i demokracii

Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.

Více souvisejících

Německo policie řidiči

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Německo, ilustrační foto

Německo nevyužilo šanci, kterou dostalo po válce. Zahazuje veškerý pokrok i demokracii

Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Její zavedení bude stát značné úsilí

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Pentagon

Pentagon chce Ukrajině dát zakázanou munici s bílým fosforem

Americké ministerstvo obrany doporučilo prezidentu Joeu Bidenovi, aby Ukrajině poskytl munici s bílým fosforem, avšak Bílý dům tuto myšlenku opakovaně odmítl. O této situaci informovala ve středu televize NBC News, která se odvolává na tři anonymní zdroje.

před 12 hodinami

Péter Szijjártó navštívil Česko

Szijjártó vysvětlil, proč Maďarsko udržuje kontakt s Ruskem

Maďarsko usiluje o zachování vztahů s Ruskem založených na férovosti a vzájemném respektu a chce rozvíjet spolupráci v oblastech, na které se nevztahují sankce. Po schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to v New Yorku uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. 

před 12 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

Putin hrozí jaderným útokem zemím, které pomáhají Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu navrhl změny v ruské jaderné doktríně. Podle těchto změn by Moskva považovala za akt agrese i situaci, kdy by jaderná velmoc podpořila útok jiné země na Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy